Spoločnosť Apple predstavila minulý rok vynikajúci iPhone 15, od ktorého mala obrovské očakávania. A aj keď by sme o ňom vo všeobecnosti mohli hovoriť, ako o vydarenom modeli, nevidia to tak vo všetkých kútoch sveta. Ako informuje Macrumors, iPhone 15 sa v niektorých častiach sveta predáva s veľkými zľavami, čo naznačuje výraznú zmenu v dynamike dopytu smerom k horšiemu.

Ako dodáva agentúra Bloomberg, najmä v Číne je cítiť trend, v rámci ktorého sa predajcovia snažia najnovších smartfónov z dielne cupertinského giganta čo najrýchlejšie zbaviť. Ceny zleteli v niektorých prípadoch až o 180 amerických dolárov, čo nie je v takomto období, cca pol roka po vydaní, vôbec bežné.

Zahraničné médiá upozorňujú, že tento vývoj prichádza v čase, keď spoločnosti Alibaba, Tmall a ďalšie platformy uvádzajú tieto prémiové zariadenia za ceny, ktoré sú dokonca nižšie ako typické zľavy, ktoré spoločnosť Apple ponúkla počas minuloročných osláv lunárneho nového roka.

Len pre doplnenie, iPhone 15 sa do zaujímavých cenových zvýhodnení dostal aj u nás na Slovensku. Napríklad základný model sa štandardne predával za 949 € s DPH, avšak po kliknutí na tento odkaz ho kúpite už za 797 € s DPH. Kúpiť sa však oplatí aj drahší iPhone 15 Pro, ktorý sa štandardne predáva za 1 299 € s DPH a po kliknutí na tento odkaz ho môžete mať za 1 078,9 € s DPH či vlajková loď iPhone 15 Pro Max, ktorá so svojim základným 256 GB úložiskom štandardne štartuje na cene 1 449 € s DPH a po kliknutí na tento odkaz ju získate už za 1 296 € s DPH.

Apple má v Číne obrovské problémy 

iPhone 14 Pro čína
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Potreba takýchto výrazných zliav poukazuje na fakt, že predávať moderné a drahé smartfóny nie je v roku 2024 vôbec jednoduché a trápi sa s tým aj gigant, ktorý bol minulý rok najväčším predajcom týchto zariadení na svete.

Zároveň je to pekná vizitka toho, ako sa čínsky trh v priebehu uplynulých mesiacov zmenil. Tržby Apple v tomto regióne klesli v poslednom štvrťroku o 13 % na 20,8 miliardy USD, kvôli čomu nedosiahli očakávaný cieľ 23,5 miliardy USD stanovený trhovými analytikmi.

Tento pokles sa čiastočne pripisuje rastúcej konkurencii zariadení so systémom Android vybavených pokročilými funkciami generatívnej umelej inteligencie, ktoré odvádzajú spotrebiteľov od ponuky spoločnosti Apple. Rovnako však za to môžu aj sankcie voči Apple, ktoré Čína zaviedla ešte v septembri 2023, či stále sa zvyšujúca popularita miestnej značky Huawei. Práve tá zaznamenala v uplynulom období výrazný rast.

Prečítajte si tiež  Apple predĺžil zmluvu so spoločnosťou Liquidmetal Technologies!

Najhoršie na tom celom je, že tento stav by mal pokračovať aj v priebehu roka 2024, takže trhový podiel spoločnosti Apple v Číne bude naďalej klesať. V reakcii na tieto výzvy sa však Apple údajne zameriava na zlepšenie svojich softvérových funkcií a technológií, pričom nadchádzajúca aktualizácia iOS 18 bude údajne obsahovať celý rad nových funkcií generatívnej umelej inteligencie.

Niektoré z týchto pokročilých funkcií by mohli byť exkluzívne len novú generáciu iPhonu 16, pričom ich cieľom je oživiť záujem a predaj smartfónov spoločnosti Apple. Uvidíme však, či tieto inovácie budú stačiť na to, aby sa vyrovnali so súčasným poklesom predaja a obnovili dominantné postavenie iPhonu na trhu. Nechajme sa prekvapiť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -