Apple si už niekoľko rokov razí cestu čiastočnej samostatnosti v otázke výroby komponentov pre svoje zariadenia. V tomto trende by sa jablková spoločnosť chcela naďalej držať a dokonca ho postupne čoraz viac rozširovať. Najbližšou zastávkou by preto mal byť preto 5G modem z vlastnej dielne.

Podľa nových informácií, ktoré zverejnil analytik dodávateľského reťazca Ming-Chi Kuo, plánuje Apple zaviesť vlastné 5G modemy od roku 2025. Prvým zariadením, v ktorom sa tento čip ukáže však nebude žiadna vlajková loď, ako napríklad iPhone 17 Pro alebo iPhone 17 Ultra. Naopak pôjde o relatívne lacný a tým pádom dostupný iPhone SE 4. generácie, ktorý v tomto období vstúpi do predaja.

Spoločnosť Apple údajne plánuje vlastný 5G modem už viac ako päť rokov, pričom v roku 2019 získala väčšinu divízie modemov pre smartfóny spoločnosti Intel. Na základe časového rámca 2025 sa očakáva, že modely iPhone 15 a iPhone 16 budú aj naďalej bežať na modemoch od firmy Qualcomm rovnako, ako ich predchodcovia.

5G modem od Apple dorazí najskôr v roku 2025

Prechod na modem spoločnosti Apple by sa mohol začať s budúcimi modelmi iPhone SE 4. generácie a neskôr pochopiteľne aj s iPhonom 17, ak sa podarí prekonať uvádzané problémy pri vývoji, s ktorými sa mala spoločnosť stretávať v uplynulých mesiacoch a rokoch.

iPhone SE 4
Zdroj: SvetApple

Zatiaľ nie je jasné, či by mal modem 5G navrhnutý spoločnosťou Apple nejaké spotrebiteľské výhody oproti modemom Qualcomm. V prvom rade však ide o zníženie závislosti od dodávateľov tretích strán a v druhom rade o celkové zníženie nákladov.

V roku 2017 Apple zažaloval Qualcomm kvôli údajným proti-súťažným praktikám a nevyplateným zľavám z licenčných poplatkov vo výške 1 miliardy USD. Obe spoločnosti v roku 2019 žalobu urovnali.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 a iPhone 15 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMedium
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.