Procesorom z rodiny M, za ktorými stojí spoločnosť Apple sa už čoskoro chce postaviť americký gigant Qualcomm so svojou dlho očakávanou zbraňou. Firma, ktorá okrem iného patrí medzi najväčších dodávateľov Apple v rámci rôznych komponentov, dnes predstavil novú generáciu čipov Snapdragon X Series.

Qualcomm oznámil svoje plány na nové čipy pre PC, ktoré by mali byť k dispozícii už v roku 2024. Nová rada Snapdragon X sľubuje “novú úroveň výkonu” pre PC odvetvie vďaka procesoru Qualcomm Oryon, ktorý využíva čipovú technológiu získanú z akvizície spoločnosti Nuvia.

Nuvia bola založená bývalými inžiniermi spoločnosti Apple, ktorí navrhli vlastné čipy založené na technológii Arm. Tie sú porovnateľné s čipmi Apple Silicon, ktoré posledné roky poháňajú jablkové počítače a patria medzi premiantov v oblasti rýchlosti a efektivity.

Qualcomm Snapdragon X Series
Zdroj: Qualcomm

Nové čipy Qualcomm pre PC budú podporovať spracovanie umelej inteligencie lokálne v zariadení a taktiež pripojenie 5G. Spoločnosť tu využije podobnú technológiu ako v modeme X70, ktorý sa stará o 5G pripojenie v novom modelovom rade iPhone 15.

Minulý mesiac spoločnosť Qualcomm oznámila, že Apple bude naďalej používať modemy Qualcomm 5G pre iPhone aspoň do roku 2026. Firma si tiež myslí, že výkonom a energetickou efektivitou pripravovaných čipov môže osloviť Apple v prípade ďalších zariadení.

Vzhľadom na čoraz väčšiu snahu giganta z Cupertina o produkciu vlastných komponentov je však tento scenár málo pravdepodobný.

Prečítajte si tiež  Apple plánuje lámať rekordy. Čip Apple Silicon M3 Pro schová konkurenciu do vrecka

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -