Spoločnosť Spotify predstavila tento týždeň novú funkciu, ktorou chce ešte viac zvýšiť svoj náskok pred konkurenciou, najmä tou od spoločnosti Apple. Pre svoje podcasty vyvíja revolučnú funkciu, ktorá bude využívať umelú inteligenciu na preklad hovoreného slova do úplne iných jazykov. Na niečo takéto čakáme roky.

Hoci je Spotify vedúcou platformou na poli hudobných služieb, jej vývojári stále vidia priestor na zlepšovanie. Najbližším krokom k zlepšeniu zážitkov z počúvania podcastov má byť hlasový preklad, ktorý bude využívať umelú inteligenciu na to, aby boli Podcasty preložené do iných jazykov s hlasom pôvodného podcastera. Znie to síce trochu ako sci-fi, no už dnes máme na trhu technológie, ktoré niečo takéto dokážu.

Nástroj vytvorila spoločnosť Spotify, no využíva najmodernejšiu technológiu tvorby hlasu od spoločnosti OpenAI. Tá sa naučí hlas a spôsob hovorenia pôvodného rečníka a potom podcast prevedie do iného jazyka. Všetko to trvá veľmi krátku dobu.

Umelá inteligencia preloží podcasty aj s hlasom tvorcu

Spotify vo vyjadrení na svojom oficiálnom blogu hovorí, že tento systém ponúkne autentický zážitok, ktorý je prirodzenejší a bližší ako bežný dabing. Takto preložené podcasty si udržia typické znaky reči hovoriaceho, no ľuďom tu nebude prekážať jazyková bariéra.

Spotify umelá inteligencia pre Podcasty
Zdroj: Spotify

Hlasový preklad je momentálne v štádiu testovania, pričom spoločnosť na tomto kroku pracuje s podcastermi ako sú Dax Shepard, Monica Padman, Bill Simmons, Steven Bartlett a Lex Fridman. Na vytváraní hlasových prekladov poháňaných umelou inteligenciou sa využíva preklad do španielčiny, francúzštiny a nemčiny.

Hlasovo preložené epizódy budú dostupné po celom svete pre používateľov Premium ale aj pre bezplatné členstvo. Začiatočný balík preložených epizód v španielčine je k dispozícii už teraz, francúzština a nemčina sa pridajú v nasledujúcich týždňoch.

Podľa spoločnosti Spotify pilotný program poskytne dôležité informácie pre budúci rozvoj a zlepšenie. Aj keď sa tu teda zatiaľ nepočíta so slovenčinou alebo češtinou, neznamená to, že sa to v budúcnosti nezmení. Čo si o tejto šikovnej novinke myslíte vy?

Prečítajte si tiež  Spotify si predpláca 220 miliónov ľudí. Služba je však v strate

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -