Ak momentálne vlastníte Mac s Intel procesorom, môžete očakávať, že dostanete podporu pre macOS aspoň na ďalší rok. To však neznamená, že si užijete všetky novinky, ktoré nový macOS 15 Sequoia prinesie. Na používateľskom zážitku sa to ale našťastie negatívne nepodpíše.

Podľa spoločnosti Apple bude macOS Sequoia kompatibilný s rovnakými Macmi ako predchádzajúca verzia systému macOS Sonoma. Niektoré nové funkcie však budú dostupné výhradne pre počítače Mac s Apple Silicon.

Apple Inteligence a živý prepis si vyžadujú čip Apple Silicon

Apple zdôrazňuje, že nové funkcie Apple Intelligence budú prístupné len na Macoch s čipmi Apple Silicon. Tieto funkcie vyžadujú aspoň čip M1, čo znamená, že jablkové počítače s čipmi od Intelu nebudú môcť využívať najnovšie AI generatívne funkcie.

Obmedzená bude aj funkcia živého prepisu zvuku v aplikácii Poznámky na macOS Sequoia. Vďaka tejto možnosti sa budú dať zaznamenávať zvukové záznamy priamo v Poznámkach a vytvárať z nich prepisy v reálnom čase. Tie je možné vyhľadávať a integrovať s inými poznámkami alebo dokumentmi.

macOS 15 Sequoia
Zdroj: Apple

Funkcia živého prepisu bude rovnako dostupná iba na Macoch s Apple Silicon a podporovať bude anglický jazyk z rôznych regiónov vrátane Austrálie, Kanady, Írska, Nového Zélandu, Juhoafrickej republiky, Spojeného kráľovstva a USA.

Na Slovensko sa preto aj v tomto prípade zabudlo, no na pomerne veľkom zozname nepodporovaných krajín nie sme zďaleka sami.

Napriek týmto obmedzeniam je väčšina aktualizácii macOS Sequoia dostupná pre oba typy procesorov a to ako Intel, tak aj Apple Silicon.

Prekvapením je, že aj vlajková funkcia zrkadlenia obsahu z iPhonu je dostupná pre obe platformy. Táto vychytávka prinesie užívateľom možnosť zobraziť obsah svojho iPhonu priamo na Macu a ovládať ho pomocou klávesnice a trackpadu. Jedným slovom GENIÁLNE.

macOS 15 Sequoia
Zdroj: Apple

Kedy bude macOS 15 Sequoia dostupný? 

Nová aktualizácia je súčasne dostupná vo vývojárskej beta verzii a neskôr sa jej dočkáme aj v otvorenej bete, ktorá dorazí v priebehu júla. Ako už býva zvykom, ostrá aktualizácia pre širokú verejnosť je plánovaná na jeseň.

Prečítajte si tiež  iOS 18 a macOS Sequoia dostane lepšie zabezpečenie pre Wi-Fi komunikáciu

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -