Ako už býva zvykom, technologické spoločnosti si navzájom pomáhajú zlepšovať svoje bezpečnostné systémy zdieľaním exploitov a bugov, ktoré našli bezpečnostní výskumníci. Pekným príkladom podobnej situácie je spoločnosť Google, ktorá to robí naozaj často. V niektorých prípadoch je však scenár úplne opačný.

Nedávno zamestnanec spoločnosti Apple údajne našiel chybu známu ako „zero-day exploit“ v prehliadači Google Chrome. Štandardne sa podobné objavy zvyknú nahlasovať, čím sa vývojári rýchlejšie dostanú k riešeniu a následnému odstráneniu problému. Zamestnanec zodpovedný za objavenie chyby si ju však nechal pre seba a nikomu o nej nepovedal.

To vyústilo do situácie, že spoločnosť Apple neinformovala Google o chybe nájdenej v prehliadači Chrome. Keďže spoločnosti zvyčajne uvádzajú, kto exploit objavil a ako bol opravený, opis tohto exploitu bol trochu zaujímavý.

Prečítajte si tiež  Apple Mapy sa dotiahli na Google Mapy. Používatelia si pochvaľujú najmä tieto funkcie

Podľa zamestnanca spoločnosti Google totiž exploit pôvodne našiel zamestnanec Apple, ktorý o tom mlčal.

Aplikácia Google Chrome pre macOS
Zdroj: Google

Aby sme boli presnejší, chyba bola nájdená keď sa zamestnanec spoločnosti Apple v marci zúčastnil na hackerskej súťaži známej ako “Capture The Flag”. V čase nálezu išlo o takzvaný zero-day exploit, čo znamená, že o chybe dovtedy nikto nevedel.

Hoci spoločnosť Google teraz tento exploit opravila, nebolo to zásluhou bezpečnostného výskumníka spoločnosti Apple. Ani jedna zo spoločností sa zatiaľ k situácii oficiálne nevyjadrila.

Podobné scenáre môžu viesť k neočakávanej rivalite, ktorá však v podobných prípadoch dokáže poškodiť obom aktérom. Najčastejšie na to samozrejme doplácame my, rádoví používatelia, keď sme zbytočne vystavovaní hrozbám a nástrahám internetu.

Snáď sa už teda podobné scenáre opakovať nebudú…

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTechCrunch
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.