Už budúci týždeň sa dočkáme predstavenia nových produktov z dielne Spoločnosti Apple, spomedzi ktorých azda najviac vyčnievajú nové iPhony 14. Nový modelový rad so sebou prinesie celú hromadu noviniek a vychytávok, ktoré sa objavia na iPhonoch vôbec po prvýkrát. Jablkový gigant by však mal priniesť aj radikálnu zmenu v prípade rozdielov medzi klasickými verziami iPhonov a Pro modelmi.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Apple už dlhší čas poukazuje na tlačenie odlišností medzi štandardnými a prémiovými zariadeniami naprieč celým svojim portfóliom. Inak to nebude ani v prípade iPhonov. Nový modelový rad bude pozostávať zo štvorice smartfónov v podobe iPhone 14, iPhone 14 Max (ktorý nahradí iPhone mini), iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max.

Nový čip sa neujde všetkým modelom

Doteraz sme boli zvyknutý na štandard, v ktorom Apple každoročne uvádzalo nové čipy do všetkých predstavených modelov. To sa ale tentokrát konať nebude. Nové čipy A16 Bionic budú určené výhradne pre Pro verzie, zatiaľ čo iPhone 14 a 14 Max si ponechajú minuloročný čipset.

iPhone 14 Pro v striebornej farbe
Zdroj: Cgtrader / Madmix

Obidve menej výkonné zariadenia si zachovajú procesor A15, ktorý je v súčasnosti vo vnútri radu iPhone 13. Týmto krokom chce Apple nielen diverzifikovať ponuku iPhonov, ale taktiež tým nabáda potenciálnych záujemcov k tomu, aby si priplatili a zaobstarali si jeden z Pro modelov.

Hoci stále čakáme na testovanie v reálnych podmienkach, plán z dodávateľského reťazca spoločnosti TSMC naznačuje, že čip A16 sa bude vyrábať rovnakou 5nm technológiou ako tomu bolo v prípade A15. Zotrvanie na rovnakej výrobnej veľkosti síce obmedzuje medziročné zvýšenie výkonu, no neznamená to, že sa nedočkáme žiadneho zlepšenia.

Kamerový systém a Notch v iPhone 14 Pro
Zdroj: Cgtrader / Madmix

V prípade prechodu z čipov A14 na A15 sme sa dočkali 10% zlepšenia výkonu, efektivity a prerozdeľovania energie aj napriek rovnakému základu, na ktorom je procesor postavený. Podobný scenár by sa tak mohol odohrať aj tento rok. Zatiaľ nie je jasné, akého nárastu sa dočkáme v konkrétnych číslach no ako poznáme Apple, určite to nebude krok vzad.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here