Apple s najnovšou aktualizáciou iOS 18 priniesol niekoľko funkcií, ktoré vzbudzujú pozornosť, no jedna z nich je naozaj prekvapivá – možnosť vzdialeného prístupu k inému iPhonu cez FaceTime. Ide o zaujímavý nástroj, ktorý môže byť na jednej strane nápomocný, no na strane druhej aj poriadne nebezpečný.

Apple v rámci iOS 18 zaviedol plno užitočných vylepšení a medzi funkciami sa objavila aj možnosť požiadať o kontrolu nad druhým zariadením počas FaceTime hovoru. Tento nástroj môže byť praktický napríklad pri zdieľaní obrazovky či pomoci priateľovi s nastaveniami, ale má aj svoje riziká.

Ako funguje vzdialené ovládanie iPhonu?

Funkcia funguje tak, že počas hovoru vo FaceTime môžete požiadať druhú osobu o kontrolu nad jej iPhonom.

Ak osoba súhlasí, získate prístup k jej aplikáciám a môžete dokonca písať správy. Táto možnosť je však dostupná iba vtedy, keď sa na oboch iPhonoch nachádza operačný systém iOS 18 alebo novší.

Apple myslel na bezpečnosť 

Ak aj niekomu udelíte prístup, Apple myslel na bezpečnosť. Počas vzdialeného ovládania majiteľ iPhonu stále dokáže ovládať svoje zariadenie, pričom jeho dotyky majú vždy prednosť. Face ID a Touch ID sa deaktivujú, takže bezpečnostné prvky zostávajú aktívne a prístup môže byť kedykoľvek zrušený.

Používateľ na druhej strane obrazovky sa však stále dokáže dostať ku informáciám, ktoré môže majiteľ zariadenia považovať za prísne súkromné, alebo citlivé. Na druhej strane, on sám musí druhého používateľa do svojho zariadenia vpustiť a po celý čas môže sledovať, čo na iPhone robí.

Apple navyše do tohto nástroja zahrnul aj obmedzenia – cudzia osoba nemôže zmeniť váš Apple účet, uskutočniť platby ani vymazať zariadenie. Tieto opatrenia znižujú riziko, no stále platí, že vzdialený prístup by mal byť využívaný iba s dôverou k druhej osobe.

V Európe bude vzdialené ovládanie iPhonu dostupné možno už na budúci rok

Tim Cook Európa
Zdroj: Midjounrey / SvetApple

Ak ste sa už tešili a s nadšením ste začali hľadať túto novú funkciu, máme pre vás zlú správu. Apple ju pre európsky trh a teda ani Slovensko zatiaľ nesprístupnil, pretože sa obáva prísnej legislatívy, ktorá súvisí so zákonom o digitálnych trhoch. Koniec koncov, problémy s ním má aj teraz, hoci sa mu snaží už niekoľko rokov prispôsobiť.

Na druhej strane, rokovania s EÚ ohľadom zavedenia umelej inteligencie a ďalších podobných funkcií, akou je aj táto sa medzičasom pohli a Apple by ich mohol začať implementovať do systému v prvej polovici roka 2025. Minimálne tak znie oficiálne stanovisko spoločnosti.

Prečítajte si tiež  MacBooky Pro dostanú OLED displeje: Toľkoto si počkáme na ich príchod

Inými slovami, hoci je vám dnes táto funkcia v iPhone relatívne na nič, keďže sa na Slovensku nedá používať, je dobré o nej vedieť, pretože sa to už o niekoľko mesiacov môže zmeniť. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -