Možno ste postrehli, že s aktualizáciou iOS 13.2 by ste mali získať aj funkciu, ktorá skvalitní vaše zábery. Jej názov je Deep Fusion a dostupná je pre iPhone 11 a iPhone 11 Pro. Veľa používateľov má ale práve s touto funkciou problém. Ako spustiť funkciu DeepFusion? Prečo v systéme chýba takáto možnosť? Máme pre vás odpovede.
Čo to vlastne Deep Fusion je?
Na septembrovej konferencii ste mohli vidieť jednu funkciu, ktorá sa aktivovala až s príchodom iOS 13.2. Jej názov je Deep Fusion a takto funguje. Počas toho ako máte otvorený fotoaparát, Deep Fusion celý čas čaká na to, kým stlačíte spúšť. Smartfón ale v tomto režime nie je nečinný. V podstate odfotí 9 fotiek ešte pred tým ako sa dotknete tlačidla spúšte. 4 fotografie pri tom vzniknú ako primárne a 4 ako sekundárne. Po stlačení spúšte sa vytvorí dlhá expozícia.
To však ešte nie je koniec. Stále je tu ešte technológia Neural Engine. Tá vyberie behom jedinej sekundy najlepší záber z týchto 9 fotiek. Výsledkom je po tomto procese dokonalá fotografia, ktorá obsahuje 24 miliónov pixeloch. Výrazná je najmä na detailoch, štruktúrach a a zníženému šumu. To ako to funguje si môžete pozrieť napríklad v tomto článku. Dôležité je ale podotknúť, že Deep Fusion nie je možné kombinovať so všetkými objektívmi. Jeden funkciu používa častejšie, druhý potom zriedkavejšie.
- Širokouhlý objektív – Základný snímač, ktorý nájdete v kamere aj pod ikonkou (1x) využíva Deep Fsuion vtedy, pokiaľ budete fotiť snímky počas stredných alebo horších svetelných scén. Počas lepších podmienok sa spolieha na Smart HDR. Samozrejme, v prípade nočnej fotografie využíva Night Mode.
- Teleobjektív – Širokouhlý objektív, ktorý nájdeme v kamere aj pod ikonkou (2x) využíva Deep Fusion takmer vždy. Má aj funkciu Smart HDR avšak tá sa v tomto prípade aktivuje iba vtedy, pokiaľ sa do šošovky dostáva príliš veľa svetla. Night Mode funguje aj v tomto režime. Nejde však už o 2 násobné optické ale len digitálne priblíženie. iOS vám to však neprezradí (Night Mode môže fungovať len pri základnom širokouhlom objektíve).
- Ultraširokouhlý objektív – ktorý nájdeme v kamere aj pod ikonkou (0,5x) používa hlavne Smart HDR. Nebavíme sa len o lepších svetelných podmienkach. Bavíme sa v podstate o všetkých situáciach. Žiaľ Deep Fusion a ani Night Mode nepodporuje.
Ako spustiť funkciu DeepFusion?
No a teraz k tomu, ako táto „počítačová veda“ vlastne funguje. V prvom rade treba povedať, že vám o nej zariadenie vôbec nepovie. To je trochu divné. Ak fotíte v nočnom režime, automaticky o tom viete pomocou ikonky v ľavom hornom rohu. Dokonca si môžete nočný režim zapnúť alebo vypnúť. Deep Fusion funguje ale v tajnosti.
Ďalšia zvláštnosť je tá, že okrem toho, že funguje v tajnosti, nedá sa nijakým spôsobom aktivovať/deaktivovať. Nehovoríme teraz o nastaveniach v aplikácii fotoaparátu. Bavíme sa hlavne o všeobecných nastaveniach vo vašom jablkovom zariadení. O tom či sa spustí rozhoduje len a len váš iPhone a nikto iný. Toto trochu kritizujeme. Malá ikonka by určite neuškodila. Na druhú stranu okolo toho Apple potom nemuselo robiť také haló. Je to fantastická funkcia, to je pravda. Čo z toho keď s ňou ale nemôžeme viac pracovať?