Spoločnosť Apple sa pred rokmi rozhodla, že vyrieši azda najväčší nedostatok svojho iPhonu. V tom čase sa zamerala na dizajn a akumulátory, ktoré dostali celkovo väčšiu kapacitu a tým dosiahli aj omnoho lepšiu výdrž batérie na jedno nabitie.

A aj keď iPhone v posledných rokoch prekonáva v tomto smere väčšinu svojich priamych konkurentov, predsa sa čas od času stane, že sa zariadenie vybije. Napriek tomu v ňom stále fungujú dve šikovné funkcie. Apple totiž do operačného systému iOS pred pár rokmi pridal možnosti, ktoré vám pri vybitom iPhone môžu skomplikovať život, pretože ste na ne odkázaní.

Aj preto vývojári vymysleli spôsob, ako môžu fungovať, keď je už displej zariadenia čierny a dokáže len zobraziť informáciu, aby ste ho vložili do elektrickej siete.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

1. Vyhľadávanie iPhonu v sieti Nájsť, aj keď je vybitý / vypnutý 

Ako nájsť vypnutý iPhone?
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Aplikácia Nájsť, mimoriadne sofistikovaný nástroj na lokalizáciu nielen iPhonov, ale aj iných Apple zariadení, ako sú Apple Watch, slúchadlá AirPods či napríklady AirTagy, má pôsobivé schopnosti.

Aj keď je váš iPhone vypnutý, alebo vybitý, ešte stále dokáže vo svojom okolí rozosielať informácie o svojej polohe. Dokonca to funguje niekoľko hodín, takže zlodeji by museli zariadenie rozobrať a odpojiť batériu, aby ho nebolo možné lokalizovať.

Pokiaľ vás zaujíma, ako je to možné, odpoveď je úplne jednoduchá. Ide o dodatočnú ochranu, ktorú sem Apple pridal ešte pred rokmi. Zariadenie odosiela informácie o polohe do ďalších Apple zariadení, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti a sú pripojené ku sieti Nájsť podobne, ako vyššie spomínaný AirTag.

Tieto dáta sú samozrejme plne anonymizované a prístup ku ním má iba majiteľ zariadenia cez svoje Apple ID. Viac sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

2. Vypnutý iPhone má stále aktívne NFC. Hodí sa to vo veľa prípadoch

Zdroj: Unsplash / Vojtech Bruzek / Nathan Dumlao (úprava redakcie)

Druhá vec, o ktorej ste zrejme nevedeli je, že aj keď sa váš iPhone vybije, stále na ňom funguje aktívne NFC. Telefón s čiernou obrazovkou sa prepne do akéhosi režimu extrémnej rezervy, v rámci ktorej dokáže stále vykonávať vybrané úkony.

Tie zahŕňajú napríklad možnosť odomknúť auto pomocou integrovaného kľúča (CarKey), prípadne odomknúť vchodové dvere na dome, pokiaľ vlastníte inteligentný zámok. iPhone tiež dokáže v tomto režime spustiť rôzne študentské preukazy prípadne karty, ktoré slúžia na vstup do firiem, alebo iných chránených priestorov. V zahraničí vám na vybitom iPhone bude fungovať aj tranzitná karta s názvom (Express Transit).

Prečítajte si tiež  Apple upozornilo Hyundai, aby nevypúšťalo informácie ohľadom Apple Car

Ak vás teraz zaujíma, ako túto funkciu používať, odpoveď je jednoduchá. Na iPhone SE 2 / SE 3 stačí dvakrát stlačiť tlačidlo Domov a na novších modeloch bočné Uzamykacie tlačidlo. Na displeji by sa vám následne mala objaviť informácia, že sú k dispozícii expresné karty. Táto funkcia je predvolene aktívna na všetkých takýchto kartách, ktoré máte v aplikácii Peňaženka. Využívať sa dá na nasledujúcich zariadeniach:

  • iPhone SE (2. generácia a novšie)
  • iPhone XR, XS, XS Max
  • iPhone radu 11
  • iPhone radu 12
  • iPhone radu 13
  • iPhone radu 14
  • iPhone radu 15

Ako môže fungovať iPhone, keď už nemá žiadnu batériu?

iPhone 14 slaba batéria
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Otázka, ktorú si v tejto chvíli kladie asi každý náš čitateľ má pomerne jednoduchú odpoveď. Celé tajomstvo spočíva v takzvanom režime „rezervy energie“.

V tomto stave si iPhone šetrí práve toľko batérie, aby mohol podporovať základné funkcie, ako sú Nájsť a Express Card Transactions za pomoci NFC čipu. Podmienkou je mať nainštalovaný operačný systém iOS 15, alebo novší.

A ak chcete predísť vybíjaniu iPhonu, prečítajte si našich 7 tipov a trikov, pomocou ktorých na ňom môžete predĺžiť výdrž batérie. V tejto súvislosti sa vám tiež môže hodiť článok o tom, ako na iPhone spoznať stav batérie a kedy je ju už potrebné vymeniť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -