Pri používaní elektronických zariadení často narážame na rôzne problémy, ktoré nám komplikujú život. Jedná sa o zložité produkty, v ktorých môže zlyhať prakticky čokoľvek. Pri iPhone a iPade je našťastie kvalita výroby veľmi vysoká, takže zvyčajne je chyba pomerne ľahko riešiteľná. 

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Ak sa vám napríklad nechce nabíjať váš iPhone, prípadne iPad „opravíte“ si to poväčšine sami a potrvá to sotva niekoľko sekúnd. Ako na to? Na to sa pozrieme nižšie. 

iPhone alebo iPad sa zrazu nechce nabíjať

Je to štandardná záležitosť, s ktorou sa denne stretávajú tisíce ľudí po celom svete. Pokiaľ patríte medzi nich, ničoho sa nemusíte obávať. V drvivej väčšine prípadov to nie je hardvérový problém, ktorý by vás stál desiatky alebo stovky eur. Riešenie je úplne jednoduché.

Za všetko môžu rôzne nečistoty, ktoré sa objavujú vo vašom vrecku alebo púzdre. Najčastejšia príčina nenabijajúceho sa iPhonu alebo iPadu je zanesený lightning / USB-C konektor tak, ako to môžete vidieť na priloženej fotografii nižšie. 

iPhone sa nechce nabíjať - špinavý / zanesený Lightning port
Zdroj: gatortec

Po niekoľkomesačnom aktívnom používaní sa do tohto otvoru zanesú žmolky, prach a špina, ktoré znemožňujú prístup napájaciemu konektoru. Veľakrát sa to prejavuje napríklad aj tým, že je na zariadení možné „dopĺňať šťavu“ len vo vybraných polohách.

Ako tento problém riešiť?

iPhone sa nechce nabíjať - špinavý / zanesený Lightning port
Zdroj: Unsplash / Vanja Matijevic / Adam Birkett (úprava redakcie)

Ešte pred tým ako začneme, chceli by sme vás upozorniť, aby ste boli pri celom postupe maximálne opatrní. Predsa len sa jedná o citlivú elektroniku, ktorú môžete nedbalým zaobchádzaním poškodiť. Pokiaľ však budete dávať pozor, nič sa nestane. Poďme na to…

  • V prvom rade si vezmite tenký predmet (ktorý sa zmestí do portu), ideálne nie ostrý a kovový (vyhnite sa špendlíkom a ihlám). Odporúčame špáradlo.
  • Vojdite s ním do otvoru pre nabíjanie a jemnými pohybmi sa pokúste „vyškriabať“ špinu.
  • Pravdepodobne zo začiatku vyberiete veľký „žmolok“ nečistôt. Pokračujte v čistení ďalej a urobte to precízne (aby ste tento postup neopakovali každý mesiac).
  • Akonáhle prácu dokončíte, skúste napojiť váš iPhone alebo iPad na nabíjačku. Kábel by mal držať pevnejšie a stabilnejšie a zariadeniu by sa mala dopĺňať energia.

Pokiaľ vám tento trik nepomohol, navštívte servis. To isté odporúčame aj v prípade, keď sa vám do otvoru zanesie napríklad lepkavá tekutina alebo lepidlo. V takomto prípade určite nepoužívajte vodu (aj keď by jej mal iPhone odolať) a postup prenechajte špecializovaným pracovníkom.

Prečítajte si tiež  Ohne sa nový iPhone 6S Plus?

Nebudete riskovať inú oveľa drahšiu opravu, ku ktorej vôbec nemusí dôjsť. Do komentára nám napíšte, ako často si zvyknete čistiť tento konektor vy…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.