iPhone od spoločnosti Apple je zariadenie, ktoré má vo všeobecnosti veľmi dlhú životnosť. Každý nový model ponúka minimálne päť rokov najnovších aktualizácii operačného systému a dokonca aj na staršie modely Apple prináša pravidelné bezpečnostné / opravné updaty. Jedna vec je tu však obmedzená a to je životnosť Li-ion akumulátora.

Ako iste viete, každé moderné elektronické zariadenie má v tomto smere problém. Batérie totiž vplyvom veku, ale aj spôsobu používania degradujú a strácajú svoju kapacitu, čo negatívne vplýva na ich výdrž na jedno nabitie, ale aj na výkon. Poďme si preto povedať, čo si v takomto prípade dávať pozor, kedy je správny čas na výmenu batérie vášho iPhonu, kde to spraviť a koľko to celé stojí. Vo finále sa totiž dostaneme ku zaujímavému verdiktu.

1. Skontrolujte zdravie batérie na iPhone 

Úplný základ, ktorý je potrebné na iPhone kontrolovať je zdravie jeho batérie. Apple ponúka túto možnosť v operačnom systéme iOS už niekoľko dlhých rokov. Pozrieť si to môže každý a to cez Nastavenia > Batéria > Zdravie a nabíjanie batérie > (kapacita).

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Pokiaľ je iPhone nový, logicky má plných 100 % batérie a iPhone vám napíše informáciu, že môžete využívať maximálny výkon zariadenia.

V podstate všetko do 80 % je stále v poriadku, no ak sa dostanete na 79 %, alebo ešte nižšie, v tomto prípade už môžete pociťovať mierne obmedzenie výkonu a zároveň je najvyšší čas na to, aby ste začali rozmýšľať nad výmenou akumulátora.

2. Sledujte neočakávané vypnutia zariadenia

Pri iPhone sme v posledných rokoch zaznamenali masívne zvýšenie výdrže batérie. Zatiaľ čo kedysi bolo treba tieto zariadenia nabíjať aj niekoľkokrát denne, v súčasnosti môže výdrž hravo dosiahnuť aj dva dni (najmä pri modeloch Max a Plus).

Ak sa vám však iPhone občas z ničoho nič vypne alebo reštartuje, môže to byť náznakom toho, že batéria už nedokáže udržať napätie potrebné pre chod zariadenia.

3. Výkon, rýchlosť a stabilita 

iPhone je vo všeobecnosti veľmi rýchle zariadenie, ktoré nemáva problémy s výkonom ani stabilitou. Ak si však začnete všímať, že telefón je zrazu pomalší, sekajú na ňom rôzne prechody a animácie a rýchlejšie sa zahrieva, môže to byť náznak zlej baterky.

Prečítajte si tiež  Používatelia iOS 14.7.1 sa sťažujú na výpadky siete, zhoršenú výdrž batérie a prehrievanie zariadenia

Na druhej strane však takéto problémy môže spôsobiť aj nepodarená softvérová aktualizácia. Vždy je preto potrebné počkať do ďalšieho updatu a pozorovať, či sa niečo nezmení.

Rovnako býva podobný jav prítomný pri najstarších podporovaných modeloch aktuálnej verzie systému. Ich výkon je už skrátka nedostatočný a preto sa s niektorými úlohami trápia viac, ako ich moderní zástupcovia. V takomto prípade nemusí pomôcť ani výmena batérie.

4. Máte pocit, že nabíjate príliš často 

Ak sa vám zdá, že v poslednom čase zapájate iPhone do nabíjania častejšie, než je to zvykom a máte starší model s pôvodným akumulátorom, opäť môže ísť buď o nevydarenú aktualizáciu softvéru, alebo batériu.

Bežný iPhone by mal v dnešnej dobe vydržať pri štandardnom stredne náročnom používaní cca 1 deň na 1 nabitie.

iPhone nabíjačka
Zdroj: Unsplash / Pascal Brändle (úprava redakcie)

Samozrejme, že taký iPhone SE 3 s 2018 mAh akumulátorom budete pravdepodobne nabíjať častejšie, ako iPhone 15 Pro Max s 4451 mAh akumulátorom. Len to nesmie byť až moc často.

5. Nafúknutá batéria je problém. Treba konať rýchlo 

Hoci to nie je úplne bežné, občas sa s nafúknutou batériou stretávame na smartfónoch, ktoré nie sú najnovšie a možno sme ich aj mali roky odložené v šuplíku, ako takú zálohu.

Tým, že je batéria staršia a nepoužíva sa, môžu z nej začať unikať plyny a popritom sa dokáže nepríjemne nafúknuť.

iPhone nafúknutá batéria
Zdroj: YouTube / iClassic

Je to pomerne alarmujúca situácia, pri ktorej treba okamžite konať. Ak to totiž necháte tak a iPhone dáte nedajbože na nabíjačku (nikdy to samozrejme v takomto prípade nerobte), starý akumulátor môže byť až extrémne nebezpečný.

Existuje tu totiž riziko požiaru či dokonca výbuchu. Nejde teda iba o to, že ešte viac poškodí starý iPhone, ale hlavne o to, že vás môže nafúknutá batéria ohroziť na zdraví.

Kde meniť batériu na iPhone a koľko to stojí

iPhone výmena batérie
Zdroj: DALL-E

Pokiaľ sa rozhodnete vymeniť batériu na svojom iPhone, našim najlepších odporúčaním je, aby ste to urobili výhradne v autorizovanom servise spoločnosti Apple (áno, máme ich aj na Slovensku). Len ten vám vie totiž zabezpečiť na 100 % originálne náhradné diely a servisné postupy, za ktorými stojí technologický gigant z Cupertina

Navyše batéria z autorizovaného servisu je originálna, čo sa už pri neautorizovaných servisoch s určitosťou povedať nedá a nebude vám ukazovať zdravie + zobrazí hlášku o neoriginálnom komponente vždy, keď telefón zapnete.

Paradoxne je tiež pravda, že na „dostupnejšom“ servise zvyčajne moc neušetríte. Bežná cena tohto úkonu sa v autorizovaných servisoch Apple pohybuje v cenovom rozpätí od 70 do 120 €. Neautorizované prevádzky vedia ísť maximálne o 20 € nižšie, no veľakrát majú nastavené úplne rovnaké ceny.

Prečítajte si tiež  CarPlay je vraj nebezpečný. Tvrdí to najnovšia štúdia.
iPhone batéria servis
Joel Rohland

Ešte je tu navyše aj možnosť domácich opráv, kedy si kúpite originálne náhradné diely a požičiate špeciálne servisné nástroje priamo do Apple. Funguje to už aj na Slovensku.

Problém je však v tom, že za batériu zaplatíte ešte viac, ako za celú výmenu tohto dielu v autorizovanom servise a štandardný prenájom nástrojov na 7 dní stojí okrem iného ďalších viac ako 70 €. V praxi sa to teda vôbec neoplatí. Len riskujete, že niečo neurobíte dobre, hoci Apple vám dá v tomto prípade aj všetky príručky.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -