Spoločnosť Apple predstavila nové operačné systémy iOS 17, watchOS 10 či macOS 14 Sonoma, ktoré ponúkajú celú škálu nových funkcií. A aj keď o nich vieme už prakticky všetko, predsa sa stále nájdu inovácie, o ktorých sa toľko nehovorí. Jednou z nich je aj novinka, ktorá sa vám pokúsi ochrániť zrak.

Nebudeme si klamať, moderné technológie, ktoré sú plné displejov s vyžarujúcim modrým svetlom, nerobia našim očiam práve najlepšie. Pokiaľ sa často pozeráte na svoj iPhone, iPad alebo Mac zblízka, môže sa u vás po čase prejaviť krátkozrakosť. Apple tvrdí, že len v USA ňou trpí až 30 % populácie a do roku to 2050 to bude 50 % ľudí. Inžinieri a vývojári z Cupertina preto spojili sily a predstavili dôležitú novinku.

Firma predstavila novú funkciu s názvom Screen Distance (vzdialenosť od displeja), ktorá využíva viacero senzorov vo vašom iPhone. V prvom rade je to detektor denného svetla, v druhom rade predná kamera a v treťom rade ďalšie čidlá, ktoré sú súčasťou biometrického systému Face ID. Pokiaľ zariadenie zistí, že sa vaše oči nachádzajú príliš blízko displeja (na cca 30 centimetrov), automaticky vám na ňom zobrazí notifikáciu, aby ste si dávali pozor a na obrazovku sa pozerali z väčšej diaľky.

Apple samozrejme myslelo aj na bezpečnosť a preto zákazníkom sľubuje, že technológia funguje len medzi nimi a ich očami. Predná kamera počas práce nezachytáva žiadne fotografie ani video a rovnako platí, že nič neukladá na servery Apple. Ide o funkciu, ktorá je viazaná výhradne na zariadenie.

Ako zapnúť Screen Distance (vzdialenosť od obrazovky) na iPhone?

Screen Distance
Zdroj: SvetApple

Pokiaľ máte nainštalovaný operačný systém iOS 17, túto novú funkciu si už teraz môže vyskúšať každý jeden z vás, kto vlastní iPhone s podporou Face ID (na modeloch s Touch ID to nefunguje). Screen Distance si nastavíte veľmi jednoduchým spôsobom, pričom celý postup sme rozpísali nižšie:

  • Otvorte si Nastavenia
  • Vyberte Čas pred obrazovkou
  • Vyberte Vzdialenosť od obrazovky
  • Pokračujte nastavovaním funkcie
  • Hotovo
Loopi banner reklama
REKLAMA

Aj keď ide možno o drobnosť, v praxi je veľmi dôležitá, nakoľko vám z dlhodobého hľadiska dokáže chrániť zrak. Hoci vám teda upozornenie z iPhonu môže niekedy pripadať ako trochu otravné, myslíte na to, že ho máte zapnuté pre svoje dobro.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Nové reklamy na AirPods a Apple Watch!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -