Keďže si dnes počítač Mac môžete kúpiť aj za 1 000 €, pričom dostanete mimoriadne vydarený MacBook Air s procesorom M1 a 17 hodinovou výdržou batérie, rozhodli sme sa spísať 10 dôvodov, prečo by ste to mali urobiť. Ľudia sú už zvyknutí na operačný systém Windows, pričom z prechodu na macOS mávajú strach. Ten je úplne pochopiteľný, no ak chcete nový zážitok z používania počítača, musíte ho vedieť prekonať. 

Mac sa každým rokom zlepšuje a prináša nové možnosti ovládania, ktoré sú navyše prepojené aj s inými Apple produktami. Ak teda máte iPhone, Apple Watch či iPad, kúpa počítača od Apple je ďalším logickým krokom. Viac v 10 bodoch nižšie… 

1. Ekosystém spoločnosti Apple

3 produkty od Apple, ktoré by ste mali zvážiť v roku 2021 pre efektívnejšie výsledky

Začnime úplným základom. Pokiaľ vlastníte iPhone, iPad, AirPods, Apple Watch prípade viacero zariadení súčasne, prakticky tu ani nie je o čom diskutovať. Apple sa nezameriava len na jednotlivé produkty ale tiež na to, ako medzi sebou pracujú a komunikujú. Ekosystém je vyladený do posledných detailov a kompatibilita funguje príkladne.

 

Mať jeden produkt s nahryznutým jablkom je síce super, no skutočný zážitok je používať viacero takýchto produktov súčasne. Ak neviete ako začať, pripravili sme si pre vás tento článok, ktorý vám s výberom pomôže.

Na Macu si zdvihnete hovory z iPhonu, rýchlo si s ním spárujete AirPods a v sekunde prenesiete súbory cez AirDrop z iPadu. Iste, toto vedia aj iné platformy. Žiadna to však nemá vyladené tak dobre, ako práve Apple.

2. Používateľský zážitok

MacBook s čipom M1

Tento bod je ťažké definovať, no ak by sme ho mohli vysvetliť, v princípe sa jedná o všetko medzi prvotným zapnutím počítača, až po jeho posledné vypnutie. Začína to vlastne vo chvíli, keď svoj Mac po prvýkrát chytíte do ruky. Či už máte drahší alebo lacnejší model, vždy je vypracovaný na špičkovej úrovni a všetky diely lícujú na desatiny milimetra presne. Hliníková konštrukcia pôsobí solídne a jej dizajn je exkluzívny.

Ovládacie prvky sú rozmiestnené so zreteľom na ergonómiu a jednoduchosť používania. Na Macu skrátka pocítite, že sa nad ním niekto zamyslel. To sa žiaľ nedá povedať o mnohých konkurenčných počítačoch s operačným systémom Windows, kde to spolu „nehrá“ iba to nejak funguje.

3. Jednoduchý výber

WinRAR pre Mac: Tieto bezplatné aplikácie vám ho plnohodnotne nahradia.

Aj keď by to niekto mohol považovať za nevýhodu, z nášho pohľadu sa jedná o veľké plus. Apple má obmedzený sortiment produktov, označený jednoduchými názvami a technickými špecifikáciami. V ponuke Macov sa skrátka nestratíte.

Prečítajte si tiež  Posledná Beta verzia iOS 17.3 mala bizarný problém: Apple ju stiahol z obehu

Ak chcete počítač na bežnú kancelársku prácu, postačí vám MacBook Air, Mac mini prípadne iMac 21,5″. Náročný používateľ siahne po MacBooku Pro 13″ alebo 16″, iMacu 27″ alebo iMacu Pro. Vrchol ponuky uzatvára špičkový Mac Pro určený pre profesionálov. Jednoduché a prehľadné…

4. MacOS je súčasťou balenia

macOS Big Stur: Ktoré Macy podporuje?

Nie je vždy samozrejmosťou, že s kúpou nového počítača dostávate operačný systém „zadarmo“. Aby sme boli objektívni, veľakrát sa stretnete so zariadeniami, ktoré ho už majú predinštalovaný výrobcom ako určitý bonus. Na druhej strane, v Macu nad tým vôbec nemusíte špekulovať.

 

MacOS a všetky jeho ďalšie aktualizácie sú vždy bezplatné a obmieňajú sa raz ročne. Váš počítač bude stále aktuálny a to sa bavíme aj o strojoch, ktoré majú 7 a viac rokov.

K dispozícii je tiež niekoľko šikovných programov ako iMovie, GarageBand, Keynote, Numbers alebo Pages, s ktorými môžete čiastočne nahradiť balík Microsoft Office a ďalší softvér.

5. Počítače Mac sú bezpečnejšie

Windows na Macu s čipom M1

Ako iste viete, spoločnosť Apple investuje milióny dolárov do zabezpečenia svojich produktov. Mnoho výskumov potvrdilo, že Mac je menej zraniteľný, než štandardné PC.

Aj keď je táto správa potešujúca, vždy treba mať na mysli, že sa s vírusom alebo inou hrozbou môžete stretnúť aj na tejto platforme. Nič teda nie je úplne 100%.

6. Kvalita a trvácnosť

Toto sú prvé unboxing videá nových Macov s čipom M1!

Ak si kupujete PC alebo laptop s Windowsom, je dosť možné, že po 2 rokoch pocítite potrebu výmeny. Ak si však kúpite Mac, tento čas sa hravo predĺži aj na 5 rokov. Jablkové počítače sú skrátka mimoriadne trvácne, odolné a starnú pomaly.

Ešte dnes nájdete mnohých ľudí, ktorí vlastnia MacBook Pro bez Retina displeja alebo staršiu generáciu iMacu spred roka 2012 a sú s nimi spokojní. Toto je niečo, čo dokáže snáď iba Apple.

7. Perfektný displej

MacBook s čipom M1

Ešte donedávna by sme si to nedovolili tvrdiť, nakoľko bol v predaji zastaralý MacBook Air bez Retina displeja s nízkym rozlíšením. Tieto časy sú však definitívne preč a všetky aktuálne modely majú kvalitný IPS panel s nádhernými farbami (P3) a vysokou hustotou pixelov. V praxi to znamená, že vám nebudú prekážať malé kocky, pretože ich neuvidíte.

Nech už si kúpite akýkoľvek Mac, jeho displej vás nesklame. Môžete s ním robiť grafiku, strihať videá, vylepšovať fotky alebo editovať 3D modely. Zobrazenie je vždy presné a hodnoverné, takže sa hodí aj pre profesionálov.

8. Všetko je optimalizované, čo prispieva ku perfektnej výdrži

MacBook Pro 13" Apple Sillicon

To, čo ide Applu azda najlepšie je dokonalá optimalizácia HW+SW. Čokoľvek na svojom Macu zapnete alebo použijete, vždy sa môžete spoľahnúť na 100% funkčnosť. Tieto výhody využíva aj akumulátor, ktorý je šetrnejší a počítač tak vydrží dlhšie.

 

Najnovšie modely MacBooku deklarujú 15-20 hodín na jedno nabitie a tieto hodnoty bez väčších problémov zvládnu. To je pri konkurentoch nereálne.

Prečítajte si tiež  iPhone bude podporovať inštaláciu apiek mimo App Store už o pár týždňov

Aby sme však iba nechválili, počítače Mac sa ťažšie upgradujú a vylepšujú. Na najnovších modeloch (MacBooku) si už nerozšírite ani SSD a ani RAM. Ak si na tomto potrpíte, kúpte radšej Windows.

9. Ovládanie, ktoré musíte zažiť

MacBook s čipom M1

Apple sa spolieha na perfektný TrackPad, pohodlnú klávesnicu a TouchBar (MB Pro), ktorý jedni milujú a druhí nenávidia. Tak isto sú tu mnohé gestá a celkovo jednoduchý operačný systém macOS, prispievajúci k vyššiemu používateľskému zážitku a spokojnosti.

Opäť to súvisí aj s bodom číslo osem a teda dokonalou optimalizáciou HW+SW. Reakcie sú okamžite, nič neseká a ovládacie prvky si rýchlo osvoja všetky vekové skupiny.

10. Výkon vďaka platforme ARM

M1

Posledný bod venujeme revolučným procesorom Apple Sillicon, postaveným na platforme ARM. To čo zvláda základný MacBook Air je v dnešnej dobe nevídané a v blízkych mesiacoch sa dočkáme ešte výkonnejších alternatív, či už po stránke CPU alebo GPU.

Apple má v rukách obrovské kladivo na konkurenciu a verte alebo nie, že sa ho chystá použiť. Okrem vysokých bechmark testov dosahujú procesory M1 aj relatívne nízke prevádzkové teploty a perfektnú energetickú úspornosť. Je to skrátka dokonalé spojenie príjemného s užitočným.

Bonus: Dlhoročné skúsenosti zákazníkov

To čo ste si práve prečítali bol zoznam výhod, v ktorých má Apple navrch v porovnaní so štandardnými PC. Nikoho nenútime, aby prešiel na platformu macOS a takisto by to asi ani nemal robiť, pokiaľ o tom nie je vnútorne presvedčený a nevlastní aj ďalšie produkty ako iPhone, iPad či AirPods.

Na druhej strane, celá redakcia sme v minulosti fungovali na Widnowse a pre náročné úlohy (3D render) ho používame dodnes. Ak však pracujeme na iných projektoch, takmer vždy siahame po MacBooku Pro a nie je to náhoda. Je to skrátka perfektný stroj, ktorý sme si zamilovali a veríme, že sa to isté udeje aj na vašej strane. Napíšte nám do komentára svoje vlastné skúsenosti s počítačmi Mac. Budeme radi za všetky vaše postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.