MacBook Air na prácu

Začnime počítačom, ktorý je pre prácu z domova mimoriadne dôležitý. Nový MacBook Air ponúka špičkový procesor M1 a jeho základná verzia disponuje 8-jadrovým CPU a 7-jadrovým GPU. K dispozícii je tiež 8GB a 16GB RAM či 256GB2TB úložiska.

Jedná sa o hardvér, ktorý si kupujete pokojne aj na 4-5 rokov dopredu, a preto by ste mali porozmýšľať nad vyššou, 1129€ investíciou. Samozrejme že, konkurenčné zariadenia stoja rádovo o 1/3 menej. Výkonnostne sa však Airku nevyrovnajú a to pocítite hlavne v budúcnosti. Kapitolou samou osebe je tiež nádherný Retina displej, návykový Trackpad či pohodlná klávesnica a kvalitné audio.

- Reklama -

Ja sám používam MacBook (modelu Pro) od roku 2014 a na tieto počítače nedám dopustiť. Rukami mi prešlo niekoľko notebookov v podobnej cenovej kategórii, no žiaden nemal takú životnosť ako práve zariadenie od Apple. Tieto slová vám potvrdí každý majiteľ.

V roku 2021 sme sa navyše dočkali novej platformy ARM s extrémnymi parametrami, fantastickou výdržou batérie a nízkymi prevádzkovými teplotami. Nech už svojmu Macu naložíte akokoľvek, zvyčajne sa neprehrieva, čo pri verziách s Intelom neplatilo.

Ak plánujete telefonovať cez FaceTime, pracovať v MS Office alebo v programoch ako Photoshop, Illustrator, Blender a podobne, MacBook Air splní drvivú väčšinu vašich požiadaviek. Je to samozrejme iba základ ponuky, no nadšení sú z neho aj profesionálni používatelia. S týmto počítačom jednoducho nespravíte chybu.

iPhone 12 mini na spojenie so svetom

Hoci sa hovorí, že iPhone 12 mini nie je populárny, ani zďaleka to neznamená, že by nebol dobrý. Práve naopak. Toto zariadenie prináša všetky hardvérové komponenty svojho väčšieho, 6,1″ bračeka. Aj keď má trochu menší akumulátor, v skutočnosti poskytne výdrž na jeden deň, čo väčšine majiteľom postačí.

Ja sám som bol príjemne prekvapený, ako tento model s menším, 5,4″ displejom funguje v praxi. V skutočnosti klame telom. Keď ho vezmete do ruky, nadobudnete pocit, že držíte “reinkarnovaný” iPhone 5 z roku 2012. Reálne je ale toto zariadenie väčšie a pri ovládaní nebudete mať žiaden problém. Celé roky používam 5,8″ iPhone X/XS/11 Pro a pri písaní alebo sledovaní videí mi menšia plocha displeja vôbec neprekážala.

Samozrejme, v tomto bode rozhodujú aj vaše osobné preferencie, no ak hľadáte telefón, ktorý vám vydrží minimálne 3 roky, ovládne ho jedna ruka a poskytne vysoký výkon, kvalitné fotoaparáty či nádherný displej, iPhone 12 mini je to pravé orechové. S cenou 799€ za 64GB verziu začína na samotnom spodku produktovej rady “12” a väčší, 6,1″ model, vás bude stáť 899€

Pokiaľ vám to príde v tejto situácii príliš veľa, výbornou alternatívnou je iPhone 11 za 679€ či iPhone XR za 579€. Posledné menované zariadenie ale pochádza z roku 2018 a tak by ste mali investíciu veľmi dobre zvážiť. Najlacnejší iPhone je stále SE 2. generácie za 479€. Ten vás neurazí ale ani nenadchne.

AirPods pre jednoduchšiu komunikáciu

Pokiaľ veľa telefonujete a nechcete byť rušení, AirPods sú skvelým riešením. Na výber máte hneď tri verzie, pričom tá najlacnejšia začína na 179€ a stredná (s bezdrôtovým puzdrom) na 199€. V oboch prípadoch sa bavíme o druhej generácii slúchadiel (ktorá je však veľmi podobná, ako tá prvá) s plastovou konštrukciou.

Pri nákupe odporúčam zvážiť aj najdrahšie AirPods Pro, ktorých podrobnú recenziu nájdete na tomto odkaze. Zaplatíte za ne síce 249€, no z môjho pohľadu sa investícia mimoriadne oplatí.

Oproti štandardným verziám získavate silikónové štuple a pozmenený tvar. Tieto slúchadlá nevypadávajú z uší a tak isto vás nebudú tlačiť po niekoľkohodinovom nosení. Pri štandardných AirPods toto riziko existuje. Tak isto môžete využívať aktívnu redukciu okolitého hluku, ktorá vás odizoluje od zvyšku sveta či transparentný posluch, vďaka čomu nebudete vnímať, že používate štupľové slúchadlá. Nespornou výhodou je tiež prítomnosť bezdrôtovo nabíjacieho puzdra, za ktoré už nemusíte priplácať.

Záver

Tento zoznam je samozrejme mojim osobným odporúčaním a vy môžete preferovať iné zariadenia. Pri aktivite využijete Apple Watch Series 6 (recenzia) alebo Apple Watch SE (recenzia) a pri produktivite môže byť rozumnou kúpou iPad s 10,2″ displejom (recenzia) či iPad Air (prvé dojmy).

Na záver len doplním, že produkty môžete zakúpiť u autorizovaného predajcu m:zone na splátky (24 mesiacov) bez navýšenia. Viac sa o tom dočítate na tejto stránke.

Napíšte mi do komentára, ktoré produkty od Apple vám v portfóliu ešte chýbajú a plánujete ich nakúpiť v roku 2021. Ja osobne čakám na iPhone 12 Pro Max a pravdepodobne si zaobstarám iPad Pro 12,9″ (2021 model) a nový iMac (2021 model).

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. ja cakam na iPad Pro ale pojdem do neho iba ak bude mat M1 (resp. apple chip), telefon zatial asi nebudem menit… mozno ked zmiznu rúška… mam 8…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here