Moderná doba prináša moderné riešenia. Inteligentné hodinky sa stávajú čoraz väčším štandardom a keďže toto zariadenie potrebuje komunikovať so svetom, používa aj internetové pripojenie. Mnoho ľudí má však pri ich nosení strach o svoju bezpečnosť, pretože okrem zdravotných dát sledujú aj polohu či komunikáciu prostredníctvom rôznym platforiem.

A aj keď je toto zistenie dosť znepokojujúce, zďaleka nejde o dôvod na paniku. Či už používate Apple Watch (recenziu na poslednú generáciu nájdete tu), Fitbit alebo zariadenia značky Garmin, vo všetkých prípadoch sa dajú akékoľvek bezpečnostné rizika aspoň z časti eliminovať. Najskôr si ich ale musíme definovať.

1. Inteligentné hodinky zbierajú množstvo údajov o vás a o vašom zdraví. Následne ich ukladajú do smartfónu či na servery výrobcu

Apple Watch Series 7 meranie okysličovania krvi
Všetko funguje aj počas bežného dňa, keď meranie nevnímate (foto: SvetApple.sk)

Ak nosíte inteligentné hodinky, určite viete, ako podrobne monitorujú rôzne dáta, ktoré sa týkajú vášho tela. Či už je to množstvo tuku, svalovej hmoty, aktuálneho stavu okysličovania krvi či srdcovej aktivity, ich senzory dokážu zaznamenať v podstate až neuveriteľne veci. Tieto dáta sa následne prenášajú do vášho mobilného zariadenia a niekedy aj na servery výrobcov, ktorí ich môžu spätne analyzovať.

Vznikajú tu tak tri možnosti, pomocou ktorých sa informácie vedia dostať do nesprávnych rúk. V prvom rade sa to môže stať tak, že sa niekto zmocní vášho odomknutého telefónu. V takomto prípade nie je ťažké odsledovať alebo rovno stiahnuť všetky dáta, ktoré si v ňom uložili inteligentné hodinky.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Samsung sťahuje trhový podiel Apple Watch. Pozrite sa o koľko

Druhý spôsob, akým sa môže cudzia osoba dostať ku vašim súkromným informáciám je kybernetický útok na spoločnosť, ktorá hodinky vyrába. Keďže v tomto prípade nie je nič vo vašich rukách, pri výbere zariadenia odporúčame, aby ste si zvolili výrobcu, ktorý dbá na ochranu osobných údajov. Nie všetci totiž zbierajú dáta a ešte menej značiek ich priraďuje ku konkrétnym osobám.

Okrem kybernetického útoku tu máme navyše aj aplikácie tretích strán, ktoré môžu mať teoretický prístup ku citlivým údajom používateľa. Nenápadne ich teda zhromažďujú, pričom vy po celý čas o ničom neviete. Najlepšie sa dá voči tomuto brániť tým, že si odinštalujete zbytočný a nepotrebný softvér. Takisto skúste obmedziť privilégia aplikácií prostredníctvom nastavení na nevyhnutné minimum. Potom by ste mali byť aspoň v akom takom v bezpečí.

2. Prenášanie dát medzi smartfónom a hodinkami 

Samsug Watch inteligentné hodinky
Zdroj: Emiliano Cicero

Je síce pravda, že v posledných rokoch sa pomerne zásadným spôsob zvýšilo zabezpečenie Wi-Fi a Bluetooth pripojenia, no na strane druhej zostali obe technológie zraniteľné voči získaniu osobných údajov.

Prečítajte si tiež  Apple Watch budú monitorovať príznaky Parkinsonovej choroby. Funkcia je už vo vývoji

V súčasnosti existujú tri spôsoby, pomocou ktorý je možné napadnúť Bluetooth. Ide o bluejacking, bluebugging a bluesnarfing, pričom v posledných dvoch prípadoch môžu útočníci získať dáta zo smartfónu alebo inteligentných hodiniek aj bez vášho vedomia. Je to teda veľmi nebezpečné.

Aj keď musíme priznať, že podobné útoky sú pomerne ojedinelé, netreba zabúdať na to, že existujú a predstavujú riziko. Pokiaľ bude mať niekto správne nástroje a rovnako aj motiváciu, váš smartfón alebo hodinky hackne a ukradne z nich dáta. Vyhnúť sa tomu dá kúpou kvalitne zabezpečeného zariadenia a pravidelnými aktualizáciami operačného systému.

3. Hodinky vás neustále sledujú 

Fitbit inteligentý náramok a Apple Watch inteligentné hodinky
Zdroj: Unsplash / Andres Urena

Človek si to možno ani neuvedomuje, no takmer každé moderné inteligentné hodinky obsahujú aj GPS pre presné sledovanie polohy. Tú využívajú napríklad na vytváranie mapy trasy, po ktorej ste sa pohybovali počas svojho tréningu. Najčastejšie sa s tým stretávame pri behaní alebo bicyklovaní.

Prečítajte si tiež  Prečo sú Apple Watch Hermes také drahé? Odpoveď je jednoduchá

Problém je však v tom, že práve vďaka GPS vás môžu hodinky neustále sledovať a deje sa to aj vo chvíli, kedy to nie je potrebné. Či už idete do práce alebo do hypermarketu na nákup, zariadenie vie prakticky nonstop, kde sa presne nachádzate.

Predstavte si však, že sa ku týmto dátam môže dostať hacker, ktorý ich zneužije proti vám. Znie to možno trochu ako sci-fi, no ak vlastníte inteligentné hodinky, ktoré majú nižšiu úroveň zabezpečenia, nie je to nič nereálne.

Ak teda nevyhnutne nepotrebujete GPS, odporúčame vám ho prostredníctvom nastavení vypnúť a to isté môžete spraviť aj na svojom smartfóne. Príjemným bonusom bude dlhšia výdrž batérie.

Rada nad zlato 

Hodinky Apple Watch a aplikácia Aktivita
Foto: Unsplash / Solen Feyissa

Aj keď sú inteligentné hodinky skvelým spoločníkom, na ktorom sú dokonca niektorí používatelia závislí, naučte sa ich používať a nosiť iba v situáciach, kedy je to skutočne potrebné.

Ak to potrebné nie je, zadovážte si klasické analógové alebo digitálne hodinky, ktoré nie je možné pripojiť na iPhone alebo smartfón s Androidom prostredníctvom technológie Wi-Fi či Bluetooth.

Budete mať síce menej dát o svojom zdraví, aktivite alebo polohe počas bežných dní, no keď pôjdete cvičiť alebo do práce, vždy môžete zvoliť inteligentnejší variant. Čiastočne tým znížite riziko straty osobných údajov a to sa počíta.

Zopár ďalších tipov na záver 

Inteligentné hodinky od spoločnosti Fitbit
Zdroj: Unsplash / Kamil S

V poslednej časti článku sme si pre vás pripravili ešte niekoľko šikovných tipov, ktoré vám teoreticky môžu s bezpečnosťou pomôcť. Samozrejme, aj v tomto prípade platí, že všetko treba robiť s mierou:

  • Nepripájajte sa k verejným Wi-Fi sieťam (ani na smartfóne či počítači).
  • Pravidelne si inštalujte aktualizácie operačného systému. Výrobcovia v nich často opravujú bezpečnostné chyby (platí aj pre smartfón a počítač).
  • Zabezpečte svoje domáce Wi-Fi, aby ho nebolo možné zneužiť.
  • Raz za čas odstráňte zozbierané údaje zo svojich inteligentných hodiniek. Nebojte sa, zariadenie rýchlo zozbiera nové.
  • Pri výbere inteligentných hodiniek zvoľte produkt, ktorý je zabezpečený. Najhoršou voľbou bývajú čínske lacné výrobky, ktoré pochádzajú od neznámych značiek.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -