Je každého slobodné rozhodnutie, aký smartfón používa a aký má na ňom operačný systém. O kvalitách iOS alebo Androidu sa hovorí veľmi často a niekto z toho môže byť zmätený. Pokiaľ chcete vyskúšať platformu od Apple, teraz je tá najlepšia chvíľa, aby ste to urobili.

1. Na výber máte širokú ponuku zariadení v rôznych cenových kategóriach.

iPhone 11 a iPhone SE 2 sa postarajú o úspešný začiatok budúceho roka. - svetapple.sk
Na výber máte širokú ponuku zariadení

Je jasné, že keď Apple predávalo jeden iPhone v dvoch farbách, ľudia nemali moc na výber. Android po jeho boku ponúkal širokú škálu zariadení od tých lacnejších až po úplne najdrahšie, so zaujímavým hardvérom od rôznych výrobcov. Pokiaľ teda čokoľvek na iPhone používateľovi Androidu nesedelo, nevybral si ho. Najčastejšie to však mohla byť prestrelená cena, ktorá je pre tento produkt notoricky známa. Našťastie tu ale máme rok 2020 a všetko je trochu ináč.

Apple predáva iPhone v cenovom rozpätí od 479€ až do 1649€. Najlacnejší model SE 2. generácie ponúkne síce len 4,7″ displej, no zato procesor Apple A13 Bionic, ktorý je najvýkonnejší spomedzi konkurencie. Takisto sa tu nachádza jeden model s 5,8″ displejom (iPhone 11 Pro), 2 zariadenia so 6,1″ displejom (iPhone 11 a iPhone XR), no a napokon iPhone 11 Pro Max so 6,5″ displejom. Či už teda potrebujete konkrétny rozmer, farbu alebo úroveň technologickej výbavy smartfónu, z ponuky Apple si určite vyberiete a nemusí vás to stáť všetky vaše úspory.

Spomenúť tu musíme aj zariadenia z druhej ruky, ktoré sú v prípade platformy iOS veľmi obľúbené. Sami sme si nedávno vyskúšali, ako funguje iPhone 7 za 180€. No a hoci to možno nebol model dokonalo prispôsobený na rok 2020, nemali sme s ním absolútne žiaden problém. Aj v nízkych cenových hladinách teda viete nájsť obstojný a výkonný smartfón od Applu. Treba ale rátať s tým, že ho možno o rok či o dva budete musieť vymeniť za ďalší.

2. iPhone a iOS je otvorenejší.

Haptic Touch na iPhone SE 2 nepodporuje to, čo na ostatných modeloch funguje.
iPhone SE 2. generácie – svetapple.sk

Kedysi sa ľudia sťažovali na to, že iOS je príliš uzatvorený a bola to pravda. Nehovoríme teraz o nemožnosti posielania súborov cez Bluetooth, čo ľudia kritizovali pred desiatimi rokmi. Zrejme ste si ale sami všimli, že do „jablkového“ operačného systému pribudli v posledných rokoch možnosti, o ktorých sme predtým ani nesnívali a používatelia Androidu s nimi fungovali od nepamäti.

Jednou z týchto vecí je aj aplikácia Súbory, kde si môžete ukladať dáta stiahnuté zo Safari. Na niečo podobné bolo doteraz potrebné inštalovať dodatočný softvér od vývojárov tretích strán a to nebolo práve pohodlné. S iOS sa za posledné roky pracuje celkovo omnoho lepšie vrámci „ekosystému“ odlišných platforiem. Všetko je samozrejme rýchle, jednoduché a bezpečné.

Prečítajte si tiež  Ako by vyzeral legendárny Macintosh v roku 2022? Pravdepodobne nejako takto

Určite tu nájdete (respektíve nenájdete) funkcie, ktoré by ste vo svojom Android smartfóne za normálnych okolností mali k dispozícii. Treba si na to ale zvyknúť. Budete s tým mať oveľa menší problém ako povedzme pred 3-4 rokmi, kedy bol iPhone skutočne omnoho viac uzatvorenejší a majitelia Andoroidov si jeho používanie ani len nevedeli predstaviť.

3. iOS 14 sa vizuálne priblíži operačnému systému Android.

iOS 14 môže prísť s Widgetmi na domovskej obrazovke medzi aplikáciami!
iOS 14 – svetapple.sk

Je to možno trochu kontroverzná téma ale musíme o nej hovoriť. Apple pracuje na novom operačnom systéme pre iPhone, ktorý bude niesť prvky z rôznych Androidov. Bavíme sa napríklad o widgetoch na domovskej obrazovke či zobrazení aplikácií v zozname pod sebou (ako to majú napríklad aj Apple Watch). Pre bežného spotrebiteľa sú to maličkosti, no pre niektorých majiteľov (napríklad) Samsungu alebo Xiaomi úplne podstatné detaily, na ktoré sú zvyknutí.

Ak teda plánujete nákup nového smartfónu a ešte stále nie ste rozhodnutí, dajte šancu niečomu, čo je pre vás možno nové. iOS drvivú väčšinu tých, ktorí naň prešli nesklamal a ak áno, nie je najmenší problém vrátiť sa naspäť, k Androidu. Idete do toho?

3 dôvody, prečo je ten najlepší čas prejsť z Andoridu na iOS!
3 dôvody, prečo je ten najlepší čas prejsť z Andoridu na iOS!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.