Apple predstavilo za posledné roky obrovské množstvo smartfónov. Veľkou výhodou je operačný systém iOS, menším nedostatkom potom vyššia cenovka. Ľudia preto siahajú po starších zariadeniach. Na Slovensku je stále populárny iPhone 7. Rozhodli sme sa jeden (s 32 GB pamäťou) na niekoľko dní vyskúšať a odpovedať na otázku, či v roku 2020, ešte dáva zmysel.

iPhone 7 32 GB je na Slovensku v súčasnosti mimoriadne dostupný.

V prvom rade sa pozrieme na to, prečo je v súčasnosti Apple iPhone 7 stále veľmi zaujímavý kúsok, nad ktorým sa oplatí porozmýšľať. Pokiaľ chcete vstúpiť do iOS rodiny, ale nechcete míňať veľké množstvo financií je to ideálna cesta.

Ak vyhľadáte na populárnej stránke Bazos.sk toto zariadenie, zistíte, že tu sú naozaj lákavé ponuky. Cena za iPhone 7 sa pohybuje na úrovni 200€ (za slušné kúsky). Samozrejme, že sa jedná o používané zariadenia.

iphone 7 bazoš
iPhone 7 32 GB kúpite z druhej ruky už do 200€ – svetapple.sk

Tie môžu mať určite nedostatky, ktoré nemusíte pri nákupe odhaliť. Ak by ste chceli istotu, možnosťou je aj repasovaný model. Dnes ho viete nájsť za cenu do 280-300€ (Heureka). Odporúčaná maloobchodná cena na Slovensku je začiatkom roka 2020 stanovená na 399€ (u našich resellerov). V tomto prípade máte ale úplne nový kus. O tom, čo si z tejto ponuky vyberiete sa už musíte rozhodnúť vy.

iPhone 7 heureka
Bežná maloobchodná cena za iPhone 7 32 GB u resellerov je stále 399€ – svetapple.sk

Treba si ale uvedomiť, že tento hardvér Apple predstavilo ešte v roku 2016 a tak sa do neho v roku 2020 už veľmi neoplatí investovať. Podľa nás je múdre porozmýšľať nad repasovaným iPhonom 7, ktorý je len o trochu drahší ako model z bazáru, ale má novú baterku, je kompletne vyčistený a samozrejme sa naň vzťahuje aj záruka.

My sme testovali iPhone 7 z druhej ruky za 189€. Na naše prekvapenie nemal žiadne problémy.

V redakcii je pre nás iPhone 7 už minulosť. Všetci sme už dávno nabehli na nové modely s edge-to-edge displejom a tak staršie zariadenia dlhšie nepoužívame. Napriek tomu sa ale stala situácia, kedy potreboval ísť jeden iPhone 11 Pro do servisu (záručný problém) a my, respektíve ja som potreboval nutne nejaké zariadenie na bežné používanie.

Prvé čo ma samozrejme napadlo bolo pozrieť si inzeráty na spomínanom bazoši. Po chvíľke pátrania som narazil na kúsok, ktorý predajca popisoval ako „Predám iPhone 7 32 GB, veľmi dobrý stav, 88% batérie“. Inzerát ma zaujal (nakoľko bol v mojej blízkosti) a tak som rovno zavolal a spojil sa s majiteľom. Ten my povedal, že telefón zakúpil ako nový ( mal presne 2 roky), celý čas bol nosený v obale a vie mi k nemu dať všetko príslušenstvo okrem slúchadiel EarPods s Lightning konektorom. To znelo lákavo.

Prečítajte si tiež  Fortnite sa vracia na iPhone prostredníctvom služby Xbox Cloud Gaming

Približne za 2 hodiny som sa s predajcom dokonca stretol osobne a obzrel si zariadenie. Jednalo sa o iPhone 7 v prevedení Silver so spomínanou 32 GB pamäťou. Pravdepodobne som mal šťastie, bol to ozaj poctivý chlapík. Na telefóne bolo nalepené ochranné sklo a dostal som k nemu aj niekoľko krytov. Po vizuálnej stránke tu nebolo vôbec nič (žiadne odery, škrabance či akékoľvek iné poškodenie, len bežné známky používania).

iphone 7 displej
Na displeji zariadenia nebol jediný škrabanec. Od začiatku používal majiteľ ochranné sklo – svetapple.sk

So sumou 189€ som teda samozrejme súhlasil a rovno ju aj vyplatil. K telefónu som dostal originál krabicu či pôvodnú faktúru. Spokojne som s ním odišiel domov, aktualizoval ho na najnovšiu verziu operačného systému iOS 13 a nastavil ako nové zariadenie. Prečo?

32 GB je dosť pre menej náročného používateľa. Ak však radi fotíte a hráte hry, tejto variante sa vyhnite.

Som človek, ktorý veľmi rád fotí a využíva 256 GB iPhone 11 Pro. Aj to bol dôvod, prečo som si musel svoju „sedmičku“ nastaviť úplne nanovo. Nakoľko som ju považoval len za akési núdzové riešenie, nepotreboval som kupovať kapacitu, ktorá by mi plnohodnotne vyhovovala.

Pokiaľ sa teraz neviete rozhodnúť, zamyslite sa nad tým, čo vlastne vo vašom smartfóne používate najviac. Ak je to Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, občas Safari, nejaká tá appka + pár fotiek týždenne, nie je čo riešiť. 32 GB vám bude stačiť až až.

Ak ale mienite používať váš iPhone trochu náročnejším spôsobom, čo znamená, že na ňom budete natáčať často videá (iPhone 7 vie maximálne 4K), hrať náročnejšie hry, veľa fotiť a podobne, už sa radšej pozrite po 128 GB alebo 256 GB verzii. Cenový rozdiel (najmä pri kúskoch z druhej ruky) nie je až taký veľký.

Výkon v spolupráci s iOS 13 prekvapil. Nájdu sa tu ale nedostatky.

Samozrejme, tomuto sa netreba nijako extra čudovať. „Pod kapotou“ nájdeme čip Apple A10 Fusion. Áno, je to presne ten procesor, ktorý sa nachádza aj v iPade 10.2″, ktorý vyšiel len v septembri minulého roka. Okrem iného má tento tablet (rovnako ako iPhone 7 Plus) aj 3GB operačnej pamäte RAM (iPhone 7 má len 2 GB RAM). Čo to značí? Asi len toľko, že ešte bez problémov na trhu vydrží minimálne 2 roky, no a iPhone 7 spolu s ním.

Nemusí to byť teda telefón, ktorý dnes kúpite za 200€ a za rok ho hodíte do koša. Ak budete mať šťastie a naozaj nepatríte medzi náročných používateľov, poslúžiť vám môže pokojne aj na oveľa dlhšiu dobu. Ostatne, od novšieho iPhonu 8 (ktorý je samozrejme výkonnejší) sa po vizuálnej stránke až tak moc nelíši.

Prečítajte si tiež  Apple Pay v USA prekvitá a na EÚ sa zabudlo. Opať!

Navyše osmičkovú generáciu by už onedlho mal nahradiť skoro totožný iPhone 9. Dizajn by mal žiť ešte minimálne 3 či 4 roky. Spomenúť by som tu mohol aj nádhernú variantu, iPhone 7 Jet Black. Tu ale upozorňujem na veľkú náchylnosť k škrabancom a dostupnosť len väčších pamäťových verzii.

Z používateľského hľadiska som nemal (ani v spolupráci s občas problémovým operačným systémom iOS 13) žiadne problémy. Telefón bežal ako by šlo o novinku na trhu a so všetkými procesmi (ktoré však boli v mojom prípade prevažne jednoduché) si hravo poradil. Dokonca ani s výdržou batérie to nebolo také katastrofálne. 88% už síce nie je ani zďaleka 100% ale na tých 12-15 hodín, počas ktorých nie ste pri zdroji energie to stačí tak akurát.

iPhone 7 zadná strana
Výdrž batérie sa síce s iPhonom 11 Pro porovnať nedala, na bežný deň ale stačila – svetapple.sk

Medzi malé nedostatky hodnotím občasné prehrievanie. Neviem, či to bolo spôsobené operačným systémom alebo jednoducho starším hardvérom, avšak telefón zvýšil svoju teplotu pri prezeraní fotografí (v aplikácii „Fotky“) podstatne viac ako je to bežné a hlavne príjemné.

Tak isto som mal pocit, že Touch ID má až podozrivo veľa krát nevie rozoznať. Neviem, či to prisudzovať hardvérovému opotrebovaniu alebo len tomu, že iOS 13 má nejaké tie chybičky.

Záver: iPhone 7 32 GB je použiteľný aj v roku 2020, ale…

Zhrnutie býva najdôležitejšie. Telefónu som v tomto článku príliš veľa nevytkol. Nie nebolo to tým, že by som bol Apple ovcou ale skutočne bolo veľmi málo vecí, ktoré by mi akokoľvek vadili alebo prekážali. Možno bolo dôvodom aj to, že tento telefón bol pri kúpe z druhej ruky v naozaj v bezchybnom stave a za výhodné peniaze (ak idete kupovať použitý Apple iPhone 7, určite si prečítajte tento článok).

Celkový pocit z tohto zariadenia bol teda veľmi dobrý. Ak ste menej náročným používateľom a chcete skúsiť platformu iOS, je to pre vás ideálna cesta s rozumnou cenovkou. Za necelých 300€ môžete mať iPhone, ktorý vám poslúži na následujúce 2 roky a nebudete s ním mať žiadne väčšie problémy (aj keď samozrejme časom už nebude možno podpora iOS taká dobrá, aká je ešte dnes).

Vždy ale uvažujte aj nad tým, čo na telefóne chcete robiť. Možno, že pre vás bude rozumnejšia voľba iPhone 8. Má predsa len vyšší výkon a je tu predpoklad, že toho zvládne o niečo viac. Ja dávam iPhonu 7 32 GB hodnotenie 8/10 vzhľadom na jeho vek, naozaj nízku cenovku a veľmi slušné parametre.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro vs Xiaomi 13 Pro v teste fotoaparátov a videa. Kto bude lepší?

Z mojej krátkej skúsenosti som bol veľmi milo prekvapený ako dokáže „tak starý“ výrobok spoľahlivo fungovať aj týchto dňoch. To je dôvod, prečo si ho nechávam ako záložné zariadenie aj naďalej. Jeden nikdy nevie, kedy ho zas budem potrebovať. Do komentára nám napíšte, čo si o iPhone 7 myslíte vy a či by ste ho niekomu v roku 2020 odporučili.

iPhone 7 fotoaparát
Ak nad ním uvažujete, nie je to zlá kúpa. Neočakávajte ale zázraky! – svetapple.sk
Otestovali sme iPhone 7 s 32 GB pamäťou. Ako si vedie v roku 2020?
Otestovali sme iPhone 7 s 32 GB pamäťou. Ako si vedie v roku 2020?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -