Steve Jobs bol, dá sa povedať génius. Hoci nikdy nedoštudoval vysokú školu a do počítačov sa rozumel len veľmi málo, dokázal spolu s jeho „parťákom“ Stevom Wozniakom založiť dnes najhodnotnejšiu spoločnosť na celom svete. Samozrejme, hovoríme o Apple. Gigant, ktorý predáva všetky možné produkty, ktoré milujeme. Vráťme sa ale späť. Späť 20 rokov dozadu, do roku 1996, kedy Steve opätovne prišiel na post riaditeľa spoločnosti aby ju zachránil pred istým krachom. Ako z nej vlastne urobil to, čo je ňou dnes?
Ako Steve Jobs a jeho návrat zachránilo Apple!
Dalo by sa tu opísať možno aj milión zlých vlastností Steva Jobsa. Mnohých svojich zamestnancov zamestnával aj keď mali po pracovnej dobe (napríklad o 3:00 ráno, keď ho napadla nejaká myšlienka), taktiež niektorých škaredo poňižoval, keď nedokázali vytvoriť jeho vízie a Steve tiež parkoval na mieste pre vozíčkarov na svojom Mercedese SL, ktorý nemal ŠPZ a ani povolenie parkovať na takomto mieste.
V mnohých očiach teda Steve nemusel vyzerať práve ako príkladný človek. Mal ale niečo, čo nemajú mnohí z nás a dá sa povedať, že to má len pár jedincov na tejto planéte. Bol to neuveriteľný talent podnikať a predvídať dopredu, čo ľudia budú chcieť skôr, ako to sami budú vedieť. Steve bol jednoducho profesionál a profesionálny prístup mal aj k „svojmu dieťaťu“, Applu.
Jedného dňa, v roku 1985, sa ale stalo niečo, čo nečakal nikto a bola to viacmenej rana pod pás pre samotného Jobsa. John Sculley, ktorého vtedy sám Steve dosadil na pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti sa rozhodol, že Jobsa vyhodí. Dohodol sa preto s výborom a akonáhle zvolali schôdzu, Jobs vedel, čo bude nasledovať. Hoci mu vraj Sculley a tiež aj výbor ponúkli prácu na inom odvetví v Apple, Jobs sa otočil chrbtom a následne odišiel.
To čo sa dialo následovne ale Jobs popisuje ako najlepšiu vec, čo sa mu mohla v jeho živote stať. Založil si novú spoločnosť NeXT, neskôr sa podpísal na vzniku Pixar a do kín zaviedol prvý animovaný film so značným použitím animovanej počítačovej grafiky (ktorá vznikala práve na počítačoch NeXT) ToyStory. Apple medzi tým predstavoval obrovské množstvo nepredajných zariadení ako napríklad PDA Apple Newton či dokonca aj vlastný fotoaparát QuickTake 200. A tak sa jedného dňa stalo, že Apple malo jednoducho príliš našliapnuté k bankrotu!
V tom sa vedenie rozhodlo, že musí niečo robiť a najlepšou voľbou bolo opätovné prijatie Steva Jobsa späť do svojich kruhov. V roku 1996 teda Apple kúpilo Jobsov druhý projekt NeXT a Steve sa dostal na pozíciu „dočasného generálneho riaditeľa“, ktorý sa označoval ako iCEO (neskôr sa stal úplným generálnym riaditeľom, teda CEO).
Prvé, čo Jobs v spoločnosti urobil bol poriadok. Zistil, že produktov je príliš veľa, nikto ich nechce a tak sa ich jeden po druhom začal čo najrýchlejšie zbavovať. Tvorili zbytočné náklady pri vývoji a keďže bolo Apple ako potápajúci sa Titanic, ktorého dieru mohla zaplátať len jedna osoba, všetci Jobsa na slovo počúvali. Nasledovala revolúcia v podobe iMacu (v tejto dobe sa Jobs stretáva s Ivom a tvoria prvý, megaúspešný produkt po Jobsovom návrate), ktorá ukázala, že Jobs je pre Apple tá správna osoba a začala sa opäť dostávať do popredia.
Len pár rokov na to, v roku 2001, prišiel Steve Jobs s niečim revolučným, čo bolo síce príšerne drahé oproti konkurentom, no sloganom „1000 pesničiek v tvojom vrecku“ si prvý iPod získal pozornosť pravdepodobne každého „audiofila“. To spustilo vlnu týchto MP3 a MP4 prehrávačov, ktoré prišli hneď v niekoľkých verziách. Apple už ale pracovalo na ďalšom revolučnom produkte, bol to iPhone (hoci ako prvý začal vývoj iPadu). Ten bol predstavený v roku 2007, a hoci boli zo začiatku všetci skeptický, či sa tak drahá mašinka bude vôbec predávať, napokon sa ukázalo, že to bol vôbec najvýnosnejší produkt všetkých čias!
Potom to už asi všetci dobre poznáme, 2010 prvý iPad a postupne zvyšné zariadenia naberali svoje ďalšie a ďalšie generácie. Steve Jobs podľahol zákernej rakovine pankreasu 5. októbra 2011. Doteraz sa objavujú špekulácie o tom, aké by asi bolo Apple, keby v ňom stále pracoval Steve. Myslím ale, že aj keď sa zo strany Apple objavili menšie chyby a zlé kroky, stále je na tom veľmi dobre a konkurencia nechápe ako je to možné. Steve Jobs jednoducho rozbehol firmu na také obrátky, ktoré ešte veľmi dlho určite nikto nezastaví. Apple je fenomén a Steve Jobs je meno, ktoré by mali mať ľudia na podnikateľských školách určite v učebniciach.
Len tak mimochodom, príbeh tohto človeka, ktorý bol prísny vegán a neskôr aj fruitarián, pochádzal z adoptovanej rodiny a v mladosti bral LSD si môžeš prečítať aj v knihe Steve Jobs od Waltera Isaacsona. Je tam pekne popísané asi úplne všetko, čo by si chcel o Stevovi Jobsovi vedieť!