Pokiaľ ste zákazníkmi najväčšieho slovenského operátora Orange, máme pre vás dobrú správu. Jeho pomaly sa rozširujúce 5G pripojenie sa dostalo do štvrtého slovenského mesta. Okrem Bratislavy, kde je 5G sieť k dispozícii vo Vrakuni či Novom meste, sa podľa Zive.sk môžu tešiť z rýchleho internetu už aj v niektorých častiach mesta Piešťany. 5G tu však zatiaľ nie je dostupné všade.

Sieť má fungovať v Non-stand Alone režime na frekvenčných pásmach 3,5 GHz. Nevýhodou tohto druhu pripojenia môže byť to, že sa ťažie chytá v interiéroch budov a jeho pokrytie býva slabšie. Pokiaľ sú však ideálne podmienky a používateľ vyskúša 5G v blízkosti vysielača, teoreticky sa môže dostať až na rýchlosť 1 600/160 Mbit/s. A to nie je zlé.

Pokrytie 5G sieťou spoločnosti Orange Slovensko na území Piešťan
Zdroj: Snímka obrazovky / Orange Slovensko

Spoločnosť Orange Slovensko má podľa zistených informácií do konca roka 2022 v pláne pokryť aspoň 20 % populácie Slovenska svojou najrýchlejšou 5G sieťou.

Dostane sa tak do pomysleného závodu so spoločnosťou Slovak Telekom, ktorá má už 5G v Bratislave, Nitre či Košiciach. Orange naopak ponúka 5G okrem Bratislavy či Piešťan aj v Nitre a Banskej Bystrici.

Orange si za 5G pýta extra príplatok

Orange telefón eurá zvyšovanie cien
Zdroj: Unsplash / Mathieu Stern / Vojtech Bruzek (úprava redakcie)

Pokiaľ žijete v Bratislave, Trnave, Piešťanoch alebo Banskej Bystrici a chceli by ste vyskúšať rýchlu 5G sieť od spoločnosti Orange, máme pre vás zlú správu. Operátor považuje toto pripojenie za „exkluzívne“ a preto k nemu neposkytuje prístup v cene štandardných paušálov. Výnimku tvorí iba najvyšší hlasový paušál v cene 65,00 €, kde sa za 5G nepripláca vôbec nič.

Ak však máte štandardne nižší dátový alebo hlasový paušál, musíte zaň platiť aspoň 20,00 €, aby ste vôbec dostali možnosť priplatiť si za 5G. Mesačný poplatok za túto službu je potom 5,00 €, no klienti získajú aj ďalší balík dát. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o 5G sieti spoločnosti Orange Slovensko, navštívte jej oficiálnu internetovú stránku.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Do komentára nám zároveň napíšte, aké máte skúsenosti s 5G sieťou na Slovensku (trebárs aj od iných telekomunikačných operátorov). Je podľa vás citeľne rýchlejšia ako 4G, alebo v tom nevidíte skoro žiaden rozdiel?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -