Slovenský úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb vykonáva každý štvrťrok porovnanie najlacnejších produktov slovenských mobilných operátorov, ktoré musia spĺňať kritéria takzvaných produktových košov (definovaných BERECom a uplatnených v štúdiách spoločnosti Empirica). Týchto košov je dokopy dvanásť a úrad prideľuje ku každému z nich tie najlacnejšie ponuky operátorov.

Samotné produktové koše mobilných operátorov sú podľa slovenského regulačného úradu definované buď čisto ako dátové služby alebo kombinácia dátových a hlasových služieb. Úrad analyzuje ceny na základe mesačných (30 dňových) ponúk. Ak sú ceny niektorých produktov platné len na štyri týždne (28 dní), úrad ich v tabuľke, ktorú uvidíte nižšie, alikvotne zvýšil o cenu za 2 dni.

Produktové koše, na základe ktorých prebieha analýza:

 1. kôš = 0,5 GB dát bez volaní
 2. kôš = 1 GB dát bez volaní
 3. ​kôš = 2 GB dát bez volaní
 4. ​kôš = 5 GB dát bez volaní
 5. ​kôš = 20 GB dát bez volaní
 6. ​kôš = 0,5 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 7. ​kôš = 1 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 8. ​kôš = 2 GB dát plus 100 volaní (188 minút)
 9. ​kôš = 5 GB dát plus 300 volaní (577 minút)
 10. ​kôš = 20 GB dát plus 300 volaní (577 minút)
 11. kôš = 5 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 12. kôš = 20 GB dát plus 100 volaní (188 minút)

Ako môžete vidieť, samotné koše zodpovedajú ponúkám, ktoré využívajú mnohí z nás. Zároveň si môžete všimnúť, že okrem dát je k dispozícii aj počet volaní, ktorý však nezodpovedá počtu prevolaných minút. Tých je podstatne viac a sú uvedené v zátvorke.

Najvýhodnejšie sú O2 Slovakia (Radosť) a SWAN (4ka)

Slovenský regulačný úrad prišiel pri svojej poslednej analýze k záveru, že najlepšie ponuky majú dvaja operátori Radosť od O2 Slovakia a 4ka. Zatiaľ čo Radosť obsadila v tomto rebríčku päť posledných priečok (koše číslo 8 až 12), 4ka obsadila celkovo sedem priečok (koše číslo 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 11).

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Kôš číslo 11 (50 minút volaní a 5 GB internetu) navyše obaja operátori zdieľali ako rovnako výhodný za cenu 10,00 € a ďalší dvaja operátori mali túto istú ponuku za 13,00 €.

Tabuľka slovenského regulačného úradu, ktorá zachytáva ceny a najvýhodnejšie ponuky slovenských operátorov
Zdroj: Slovenský regulačný úrad

Slovak Telekom a Orange Slovensko majú ceny najvyššie 

Ako pomerne nevýhodní sa javia operátori Orange Slovensko a Slovak Telekom, ktorí v tomto istom rebríčku získali obaja len jedno miesto a aj to skončilo remízou. Konkrétne ide o kôš číslo štyri, v ktorom je na výber dátový balík s kapacitou 5 GB. Obaja operátori ho ponúkajú za 8,00 €, zatiaľ čo Radosť a 4ka majú túto ponuku za 10,00 €.

Ponuky od operátorov Orange Slovensko a Slovak Telekom sú v porovnaní s Radosťou a 4kou výrazne drahšie, pričom ceny sú v prípade niektorých balíčkov dokonca aj dvojnásobné.

Navyše, nesmieme zabúdať na to, že hoci minimálna kapacita dát je v tomto prípade regulačným úradom stanovená na 20 GB mesačne, ponuky operátorov, ktoré by jej vyhovovali, majú k dispozícii častokrát viac.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Objektívne ale musíme zhodnotiť, že aj keď sú ponuky 4ky a Radosti výhodnejšie, zďaleka to neplatí vo všetkých prípadoch. Nedávno sme napríklad porovnávali ceny za roaming mimo EÚ, kde sa viac oplatil výber operátorov Slovak Telekom a Orange Slovensko, nakoľko ponúkali obrovské množstvo rôznych a cenovo dostupných balíčkov.

To, ktorého operátora si ale vyberiete necháme samozrejme na vás. Dajte nám vedieť do komentára, s ktorou spoločnosťou ste dlhodobo spokojní vy.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -