Konečne sme sa dočkali inovácie, ktorú používa konkurencia už niekoľko rokov. iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostal po prvýkrát technológiu Always-On displeja, ktorý nikdy nezhasína.

V dnešnom článku si preberieme všetky kľúčové informácie, ktoré sa týkajú novej zobrazovacej jednotky. Bližšie si tiež vysvetlíme, ako Always-On funguje a taktiež to, či bude mať vplyv na výdrž batérie.

Ako funguje Always-On displej v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max? 

Spoločnosť Apple použila v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max pokročilú generáciu OLED displeja, ktorá dokáže pracovať s ešte variabilnejšou obnovovacou frekvenciou než predchodca.

Na rozdiel od iPhonu 13 Pro / 13 Pro Max, ktorý dokázal pracovať v rozmedzí od 10 Hz do 120 Hz, môže frekvencia nástupcu klesnúť až na 1 Hz.

Prakticky rovnako to funguje aj na inteligentných hodinkách Apple Watch, kde je Always-On displej k dispozícii už od modelu Series 5, ktorý prišiel na trh v roku 2019. Vďaka možnosti zníženia obnovovacej frekvencie na hodnotu 1 Hz nemá táto funkcia žiaden zásadný vplyv na spotrebu energie, hoci si to mnohí používatelia myslia.

Čo dokáže Always-On displej zobraziť?  

iPhone 14 Always-on displej
Zdroj: Apple

Skvelou správou je, že stále zapnutý displej je v iPhone 14 Pro do veľkej miery inšpirovaný klasickou uzamknutou obrazovkou, ktorú môžete poznať z operačného systému iOS 16. Znamená to, že váš iPhone v čase nečinnosti zníži jas, no na obrazovke ponúkne množstvo dôležitých informácií, ktoré budú stále čitateľné.

Medzi tieto informácie patrí napríklad non-stop zobrazenie času, widgety či živé aktivity. Dôležité je však podotknúť, že informácie v stavovom riadku (signál, stav nabitia) a takisto funkčné tlačidlá (rýchle zapnutie fotoaparátu či zadnej LED diódy) nie sú dostupné.

Bude možné upraviť vzhľad Always-On displeja? 

Pretože spoločnosť Apple ešte nedodala ani jeden iPhone 14 Pro či iPhone 14 Pro Max svojim zákazníkom, v súčasnosti nevieme povedať, do akej miery sa bude dať prispôsobiť vzhľad Always-On displeja v čase nečinnosti.

iOS 16
Zdroj: Apple

Vo všeobecnosti sa ale predpokladá, že táto technológia neprinesie široké možnosti úprav. Všetko sa bude odvíjať od toho, ako si nakonfigurujete štandardnú uzamknutú obrazovku.

Ponúkne Apple Always-On displej aj pre iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max? 

Always-on displej na iPhone 12S

Odpoveď je nie. Always-On displej bude fungovať výhradne na iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max, prípadne budúcich generáciách tohto zariadenia.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro má problém. Používatelia sa sťažujú na rýchlo sa zhoršujúce zdravie batérie

To, že stále zapnutá obrazovka nepríde spätne do iPhonu 13 Pro / 13 Pro Max nám Apple naznačilo už po predstavení iOS 16, kedy túto funkciu nesprístupnilo beta testerom.

Ako bude vplývať Always-On displej na výdrž batérie nového iPhonu 14 Pro / 14 Pro Max

iPhone 14 Pro Always-on displej
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple vo svojich oficiálnych vyjadreniach sľubuje, že jej nový Always-On displej v spolupráci s čipom A16 Bionic a špeciálnou technológiou Display Engine dokáže perfektným spôsobom kontrolovať a riadiť energetickú účinnosť.

Tomuto by mali dopomôcť aj fyzicky väčšie akumulátory, ktoré vykompenzujú zvýšenú spotrebu energie a rýchlejšie vybíjanie. Je úplne logické, že ak bude displej stále svietiť, zožerie viac batérie. Nemalo by ísť však o nič dramatické, čo by sme v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami výrazne pocítili.

Ďalšie detaily sa ale ukážu až časom po tom, čo recenzenti zverejnia prvé testy a používatelia prezradia, aké majú z batérie v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max pocity.

Dajte nám vedieť do komentára, či si myslíte o Always-On displeji vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here