Konečne sme sa dočkali inovácie, ktorú používa konkurencia už niekoľko rokov. iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostal po prvýkrát technológiu Always-On displeja, ktorý nikdy nezhasína.

V dnešnom článku si preberieme všetky kľúčové informácie, ktoré sa týkajú novej zobrazovacej jednotky. Bližšie si tiež vysvetlíme, ako Always-On funguje a taktiež to, či bude mať vplyv na výdrž batérie.

Ako funguje Always-On displej v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max? 

Spoločnosť Apple použila v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max pokročilú generáciu OLED displeja, ktorá dokáže pracovať s ešte variabilnejšou obnovovacou frekvenciou než predchodca.

Na rozdiel od iPhonu 13 Pro / 13 Pro Max, ktorý dokázal pracovať v rozmedzí od 10 Hz do 120 Hz, môže frekvencia nástupcu klesnúť až na 1 Hz.

Prakticky rovnako to funguje aj na inteligentných hodinkách Apple Watch, kde je Always-On displej k dispozícii už od modelu Series 5, ktorý prišiel na trh v roku 2019. Vďaka možnosti zníženia obnovovacej frekvencie na hodnotu 1 Hz nemá táto funkcia žiaden zásadný vplyv na spotrebu energie, hoci si to mnohí používatelia myslia.

Čo dokáže Always-On displej zobraziť?  

iPhone 14 Always-on displej
Zdroj: Apple

Skvelou správou je, že stále zapnutý displej je v iPhone 14 Pro do veľkej miery inšpirovaný klasickou uzamknutou obrazovkou, ktorú môžete poznať z operačného systému iOS 16. Znamená to, že váš iPhone v čase nečinnosti zníži jas, no na obrazovke ponúkne množstvo dôležitých informácií, ktoré budú stále čitateľné.

Medzi tieto informácie patrí napríklad non-stop zobrazenie času, widgety či živé aktivity. Dôležité je však podotknúť, že informácie v stavovom riadku (signál, stav nabitia) a takisto funkčné tlačidlá (rýchle zapnutie fotoaparátu či zadnej LED diódy) nie sú dostupné.

Bude možné upraviť vzhľad Always-On displeja? 

Pretože spoločnosť Apple ešte nedodala ani jeden iPhone 14 Pro či iPhone 14 Pro Max svojim zákazníkom, v súčasnosti nevieme povedať, do akej miery sa bude dať prispôsobiť vzhľad Always-On displeja v čase nečinnosti.

iOS 16
Zdroj: Apple

Vo všeobecnosti sa ale predpokladá, že táto technológia neprinesie široké možnosti úprav. Všetko sa bude odvíjať od toho, ako si nakonfigurujete štandardnú uzamknutú obrazovku.

Ponúkne Apple Always-On displej aj pre iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max? 

Always-on displej na iPhone 12S

Odpoveď je nie. Always-On displej bude fungovať výhradne na iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max, prípadne budúcich generáciách tohto zariadenia.

Prečítajte si tiež  Koncept: Takto by mohol fungovať Always-on displej na iPhone 12S

To, že stále zapnutá obrazovka nepríde spätne do iPhonu 13 Pro / 13 Pro Max nám Apple naznačilo už po predstavení iOS 16, kedy túto funkciu nesprístupnilo beta testerom.

Ako bude vplývať Always-On displej na výdrž batérie nového iPhonu 14 Pro / 14 Pro Max

iPhone 14 Pro Always-on displej
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple vo svojich oficiálnych vyjadreniach sľubuje, že jej nový Always-On displej v spolupráci s čipom A16 Bionic a špeciálnou technológiou Display Engine dokáže perfektným spôsobom kontrolovať a riadiť energetickú účinnosť.

Tomuto by mali dopomôcť aj fyzicky väčšie akumulátory, ktoré vykompenzujú zvýšenú spotrebu energie a rýchlejšie vybíjanie. Je úplne logické, že ak bude displej stále svietiť, zožerie viac batérie. Nemalo by ísť však o nič dramatické, čo by sme v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami výrazne pocítili.

Ďalšie detaily sa ale ukážu až časom po tom, čo recenzenti zverejnia prvé testy a používatelia prezradia, aké majú z batérie v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max pocity.

Dajte nám vedieť do komentára, či si myslíte o Always-On displeji vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -