Potom ako Apple vydalo nový iPad Pro, sme sa mnohí čudovali, prečo v ňom použilo procesor Apple A12Z. Mysleli sme, že by sa sem hodil už A13 Bionic s vyšším výkonom. Celé sme to prisudzovali lepšiemu prispôsobeniu procesora pre iPad. Dnes sme ale zistili, že dôvod bol vlastne celkom iný. To, že A12Z je rovnako výkonný, ako A12X nie je žiadna náhoda.

Apple A12Z je len premenovaný procesor A12X.

Priznajte sa, že aj vás prekvapilo, keď Apple predstavilo nový iPad Pro, pre rok 2020, s procesorom rady A12. Dnes už skoro všetci hovoria o novšej generácii A13 Bionic. Tento čip má byť dokonca aj súčasťou pripravovaného a dostupného iPhonu SE 2 (iPhonu 9).

Prečo sa teda nedostal do zariadenia, pri ktorom je absolútne prioritný výkon? Ťažko povedať. Apple to tu vyriešilo po svojom a ukázalo čip označený ako A12Z. Ten je vo všeobecnosti prezentovaný ako úplne nový, avšak v skutočnosti je to tak trochu marketingový ťah.

Podľa podrobnejšieho skúmania technikov z Notebook Check a TechInsights sa prišlo na to, že sa jedná o ten istý komponent, ktorý nájdeme aj v iPade Pro 2018. Za jeden a pol roka sa teda toto zariadenie v oblastí výkonu nikam neposunulo.

Na druhej strane ale treba povedať, že procesor je evidentne stále značne výkonnejší, ako väčšina procesorov v laptopoch, ktoré sú predávané konkurenčnými spoločnosťami. Minimálne tak to garantuje Apple.

Nový iPad Pro má revolučný spôsob ovládania!
Apple A12Z je len premenovaný procesor A12X.

Možno, že si v tejto chvíli aj vy hovoríte, že firma podstúpila tento krok kvôli lepšej grafike. Momentálne je jediný rozdiel v tom, že starší čip má 7-grafických jadier a novší 8-grafických jadier.

Technici z vyššie uvedených spoločností ale tvrdia, že už aj starší čip mal 8 jadier, avšak jedno z nich bolo softvérovo uzamknuté! Ak máte teda iPad Pro druhej generácie, v skutočnosti je veľmi pravdepodobne skoro rovnako výkonný, ako iPad Pro 2020. Apple vám ale nedovolí využiť jeho potenciál (čo je trošku škoda).

Prečo by to Apple robilo?

Toto je veľmi dobrá a ťažká otázka. Existuje na ňu ale jednoduchá odpoveď, ktorá je podľa nás, veľmi pravdepodobná. Určite ste v minulosti zaznamenali správy, že Apple chystá tento rok aj iPad Pro s 12″ displejom a podporou 5G siete.

Tento model nemal byť predstavený na začiatku roka, ale skôr na jeho konci (koronavírus to môže zmeniť). Upgrade iPadu Pro, teda hodnotíme ako akýsi „facelift“ (ku koncu životného cyklu), s tým, že naozaj prepracovaný iPad príde neskôr. No a tu už bude chcieť Apple použiť aj novšie generácie procesorov, aby bol pre používateľa atraktívny.

Prečítajte si tiež  Bezpečnosť iOS 16 sa posunie na úplne iný level. Opravy chýb budete dostávať aj mimo klasických aktualizácií

Nebavíme sa len o čipe Apple A13 Bionic, ale rovno o čipe Apple A14 Bionic. Dokonca by tu mohla byť osadená silnejšia verzia s označením „X“ (tak ako to pri iPade Pro býva). Procesor bude mať podľa posledných správ frekvenciu až 3,1 GHz. Pôjde teda o naozajstné „delo“, ktoré si určite zaslúži pozornosť technologického sveta a profesionálnych používateľov.

Apple A12Z je len premenovaný procesor A12X.
Apple A12Z je len premenovaný procesor A12X.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.