Aj keď sme si to ešte pred pár rokmi nedokázali predstaviť, na stále sa rozvíjajúcom trhu so smartfónmi nachádzajú svoje miesto aj skladačky s ohybnými OLED displejmi. Kráľom tejto kategórie zostáva naďalej juhokórejský Samsung, ktorý sa môže pochváliť najlepším hardvérom a tiež predajmi. Ako však naznačuje portál The Information, celé sa to môže v blízkej budúcnosti zmeniť.

Okrem tohto výrobcu totiž na svojich skladacích zariadeniach pracujú aj poprední čínski výrobcovia, ktorí už trhu ponúkli svoje riešenia a hlavne spoločnosť Apple. Tá sa síce projekty tohto typu pokúša utajiť, no na ich vývoji pracuje obrovské množstvo ľudí, takže to nie je celkom možné. Koniec koncov, prvé informácie o tom, že Apple pracuje na vlastných skladačkách sa objavili ešte v roku 2018, pričom neskôr boli doplnené aj o rôzne patentové prihlášky, ktoré Apple získal.

Teraz sa na povrch navyše dostali aj ďalšie informácie, ktoré naznačujú, že Apple chce dobehnúť Samsung hneď s dvoma skladacími zariadeniami. Tým prvým by mal byť iPad, ktorý by vedel ponúknuť po otvorení až 8″ uhlopriečku podobne, ako má dnes iPad mini (8,3″). Apple sa v tejto súvislosti zameriava hlavne na to, aby malo zariadenie čo možno najkvalitnejší displej a mechanizmus pántov. Vzhľadom na aktuálny vývoj skladacích technológií je to vcelku veľká výzva.

Druhým zariadením by potom mohol byť skladací iPhone na štýl Samsungu Galaxy Z Flip. Bližšie podrobnosti, ale v súčasnosti nie sú známe. To, ako by to mohlo vyzerať v praxi sme vám nedávno ukázali na vydarenom koncepte.

Apple zažíva pri skladacích zariadeniach dilemu 

Skladací iPad
Zdroj: YouTube / repreid (snímka obrazovky)

Hoci by spoločnosť Apple zrejme nemala veľký problém predstaviť skladací iPhone, alebo iPad pokojne aj v priebehu roka 2024, firma v tomto smere naráža na prekážku jeho praktického využitia. Vývojári sa totiž stále zamýšľajú nad otázkou, či by dávalo predstavenie takéhoto zariadenia zmysel, pokiaľ by sa predávalo za výrazne vyššiu cenu, ako štandardný iPhone, alebo iPad.

Aj preto v tejto dobe môžeme ku danej téme napísať len toľko, že hoci spoločnosť Apple pracuje na svojich prvých skladacích zariadeniach a už má pravdepodobne na stole aj funkčné riešenia, to, kedy ich predstaví je v súčasnosti jednou veľkou neznámou.

Tie najpozitívnejšie odhady hovoria o roku 2025, no ako poznáme tohto giganta, môže si dať načas a skladačky predstaviť až v roku 2026, 2027, prípadne sa na ne úplne vykašľať. Firmu by však mal v snahách motivovať nepopierateľný úspech skladačiek Galaxy Z Flip a Z Fold. Nechajme sa preto prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  Vieme kedy Apple odhalí iOS 11!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -