Spoločnosť Apple sa v posledných rokoch zameriava na čoraz väčšiu kontrolu nad produkciou komponentov pre svoje zariadenia. V tomto trende sa ani náhodou nechystá spomaliť. Práve naopak.

Ukážkou tejto iniciatívy je aj fakt, že Apple chce v blízkej budúcnosti naskočiť do výroby ďalšieho druhu komponentov. Týmto krokom bude chcieť gigant z Cupertina znížiť svoju závislosť od dodávateľov tretích strán. V tomto prípade sa jedná najmä o juhokórejskú spoločnosť Samsung.

Ako iste viete, Apple chce v horizonte niekoľkých rokov prejsť na technológiu microLED, ktorú použije vo svojich produktoch. Výroba vlastných displejov povedie k väčšej kontrole nad dodávkami a realizácii svojho cieľa. Okrem iného to firme z dlhodobého hľadiska ušetrí množstvo finančných prostriedkov.

Ako prvé prídu na rad Apple Watch Ultra

Podľa zdrojov portálu Nikkei Asia, spoločnosť Apple vynaložila na výskum a vývoj microLED displejov za posledné desaťročie najmenej 1 miliardu dolárov. Po spustení výroby bude sama vykonávať väčšinu krokov od produkcie až po uloženie microLED čipov.

Apple Watch Ultra
Zdroj: YouTube / Michael Soledad / DC Rainmaker (úprava redakcie)

Táto technológia ponúkne vyšší jas, nižšiu spotrebu energie a lepší kontrastný pomer v porovnaní so súčasnými OLED obrazovkami.

Hoci sa pozornosť upiera hlavne na iPhone, Apple chce tento štandard najprv zaviesť v úplne inom zariadení. Ako prvé by mali microLED displej dostať hodinky Apple Watch Ultra 2. generácie. Ako ste sa už mohli dovtípiť, dôvodom tohto kroku je menšia veľkosť obrazovky, pri ktorej dokáže Apple eliminovať počiatočné komplikácie pri produkcii.

Po prémiových hodinkách sa žezla chopí iPhone a následne sa microLED obrazovka dostane aj do iPadu. Od tohto míľnika nás však delí ešte poriadne dlhá doba. Očakáva sa, že hodinky Apple Watch Ultra obdržia microLED displej až v roku 2025 a prvý iPhone ešte neskôr (pravdepodobne v roku 2027).

Prečítajte si tiež  MacBook Air klesol na cenové dno. Neuveríte, aký je lacný

OLED sa pomaly ale isto vytratí

Dôvodom širokého časového rámca je aj momentálna situácia v produkcii. Spoločnosť Apple totiž stále dokončuje svoj prechod na OLED displeje. Prvým zariadením spoločnosti s týmto typom zobrazovacej jednotky boli pôvodné hodinky Apple Watch a po nich nasledoval iPhone X.

Universal control - ovládajte jednou myšou a klávesnicou iMac, Macbook aj iPad naraz - WWDC 2021
Zdroj: Apple

V prípade iPadov a Macov (ktoré ich ešte nemajú) by sme sa OLED displejov mali dočkať už tento alebo budúci rok. Téma microLED obrazoviek je však pri týchto zariadeniach stále tak trochu zbytočná. Apple dostane sa ku týmto platformám až nakoniec, o niekoľko dlhých rokov.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -