V posledných mesiacoch sa objavujú fámy, ktoré sa zaoberajú budúcim iPhonom 14 a taktiež iPhonom SE 3. generácie. Najnovšia správa teraz naznačuje, že práve druhý menovaný produkt by mohol byť pre spoločnosť Apple extrémne dôležitý.

Výskumná poznámka od investičnej banky JP Morgan, ktorú citovala agentúra Reuters, naznačuje, že ak Apple v roku 2022 skutočne príde s iPhonom SE 3, mohlo by to viesť ku prechodu až 1,4 miliardy používateľov platformy Android na iOS, pričom hlavnými porazenými by boli výrobcovia dostupných smartfónov nižšej a strednej triedy.

V správe sa konkrétne spomínajú spoločnosti ako Samsung a Huawei, no treba upresniť, že zďaleka nie sú jediné, ktoré bojujú o tento segment zákazníkov. Ohrozené by teda mohli byť aj značky Xiaomi, Vivo, OnePlus, Realme a ďalšie…

Takto to funguje z pohľadu matematiky 

Určite sa teraz pýtate, prečo sú analytici z JP Morgan takí optimistickí, pokiaľ hovoria o príchode iPhonu SE 3? Z veľkej časti sa zdá, že za to môže naznačovaná implementácia technológie 5G. Vďaka tejto funkcii by mohol byť iPhone SE 3 lákavý aj pre 300 miliónov používateľov starších iPhonov, ktorým táto technológia chýba.

To však nie je jediná vec, na ktorú banka JP Morgan poukazuje, pretože tiež poznamenáva, že iPhone SE 3. generácie sa môže stať mimoriadne cenovo dostupným produktom aj vďaka výhodným trade-in programom.

Samik Chatterjee (s 5 hviezdičkovým hodnotením na Refinitiv Eikon za presnosť) uviedol, že hoci „trade-in program spoločnosti Apple pre iné ako iPhone telefóny nie je taký atraktívny, napriek tomu by mohol viesť k priemernej počiatočnej cene v rozmedzí od 269 do 399 dolárov za iPhone SE s 5G, čo je stále veľmi konkurencieschopné,“ – cituje agentúra Reuters.

Ak sú teda predpovede JP Morgan správne, výmenou starého zariadenia by kupujúci mohli získať iPhone s 5G za nízku až stredne-nízku cenu, čo by na druhej strane mohlo zlákať obrovské množstvo používateľov Androidu (a starších iPhonov). Určite ich však nemôže byť až 1,4 miliardy…

Samozrejme, že Apple nepredá miliardu iPhonov SE. Čísla by však mohli byť v konečnom dôsledku slušné

iPhone SE 2. generácieTitulky o predaní 1,4 miliardy iPhonov SE 3 v roku 2022 obleteli behom niekoľkých hodín celý svet. Pravda je však taká, že Apple by nemalo šancu uspokojiť takto silný dopyt.

Veď ak by sme dnes zrátali každý aktívny iPhone na svete, pravdepodobne by sme sa dostali na číslo, ktoré len jemne presahuje miliardu. Dá sa teda povedať, že predpoveď hovorila skôr o potencionálnych kupcoch, ktorých môže toto zariadenie zaujať – no drvivá väčšina ho odmietne.

Prečítajte si tiež  iPhone SE prichádza aj s fantastickou výdržou batérie

Investičná banka v podrobnejšom popise v skutočnosti predpovedá, že spoločnosť Apple predá v roku 2022 cca 30 miliónov kusov iPhonu SE, čo je omnoho menej než 1,4 miliardy.

Zároveň je to ale číslo, ktoré môže predstavovať až 1/8 z celkového ročného predaja týchto smartfónov (Apple ich za 12 mesiacov rozošle zákazníkom 230 – 250 miliónov kusov) a to znie vcelku zaujímavo. Veď firma pre to bude musieť iba jemne vylepšiť platformu, ktorú už používa v podstate od roku 2017.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJtechradar
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.