Možno, že ste o tom nevedeli, no spoločnosti Apple a Epic Games mali k sebe v minulosti veľmi blízko. Keď technologický gigant pred desiatimi rokmi predstavoval iPhone 5S, na keynote sa objavil aj šéf Epicu Donald Mustard, ktorý vyzdvihoval jeho výkon na hre Infinity Blade III. Tá bola v tom čase po grafickej stránke absolútne špičková. Konzolový zážitok ste si mohli užiť na relatívne malom, len 4″ displeji vo vysokom rozlíšení.

Všetko sa však zmenilo o niečo neskôr, keď Epic pridal v lete 2020 do hry Fortnite možnosť platieb mimo systému App Store. Išlo o hrubé porušenie obchodných podmienok spoločnosti Apple a tá na tento krok reagovala okamžitým vymazaním hry zo svojho internetového obchodu. Epic za to Apple zažaloval a súdny spor sa ťahal až doteraz.

Dôvod, prečo sa skoro pred troma rokmi spoločnosť Epic rozhodla tak, ako sa rozhodla, bol ten, že sa jej nepáčil spôsob, akým si Apple nárokuje na 30 % provízie z každej platby, ktorá je vykonaná v App Store. Vraj tu bol uplatňovaný silný monopol, voči ktorému sa chcel Epic mediálne postaviť.

Spoločnosť Apple ale odpovedala, že internetový obchod je uzavretý ekosystém, ktorý je zacielený na prísnu kontrolu všetkých apiek, s cieľom zamedziť tomu, aby sa do iPhonu dostal akýkoľvek škodlivý, či nebezpečný softvér. Rovnako tak Apple doplnilo, že vývojárov vo svojom obchode často zadarmo promuje a má dodatočné náklady na prevádzku služby.

V neposlednom rade netreba zabúdať, že App Store má svoje obchodné podmienky a sami vývojári sa môžu rozhodnúť, či preň budú vyvíjať aplikácie, alebo nie. Ak sa im niečo nepáči, môžu zostať na platforme Android.

Epic chcel, aby Apple znížilo poplatok v App Store

Plán spoločnosti Epic využiť média na „očiernenie“ spoločnosti Apple v očiach zákazníkov bol síce prefíkaný, no nie príliš vydarený. Hoci sa o kauze písalo na celom svete, vo výsledku to ani pre samotný Epic nedopadlo najlepšie.

V prvom rade sa totiž Epic začal starať do pravidiel, ktoré si stanovila iná spoločnosť, pričom ich rebelským spôsobom porušil, aby z vznikla kauza. V druhom rade Epic po celý čas tvrdil, že svojim súdnym sporom bojuje za vývojárov.

Keďže však hra Fortnite bola v tom čase jednou z najsťahovanejších v celom App Store a vývojári na nej zarábali ohromné peniaze každý jeden mesiac, dá sa povedať, že lobovali v prvom rade sami za seba.

Prečítajte si tiež  Prečo iPhone výrazne zdražel skoro na celom svete s výnimkou USA? Toto je skútočný dôvod

Pokiaľ by sa totiž znížili poplatky v App Store o 10 % alebo 20 %, Epic by na tom dosť možno zarobil miliardy dolárov. Navyše by mohol hlásať, že mu majú byť ostatní vývojári vďační. Verejnosť to, ale samozrejme neprijala.

Apple je jasným víťazom. Logicky to ani ináč dopadnúť nemohlo 

Epic Apple
Epic vs Apple

Aj keď uznávame, že 30 % poplatky za každú transakciu v apke na iPhone, alebo v App Store všeobecne, ktoré putujú na účet spoločnosti Apple, sú pomerne vysoké, treba tiež doplniť, že jablková spoločnosť pred pár rokmi znížila províziu na 15 % pre všetkých vývojárov, ktorých ročný obrat nepresahuje 1 milión dolárov. Podľa správy z novembra 2020 sa táto zmena dotkla až 98 % registrovaných tvorcov softvéru.

A aj keď sa celý súdny spor ťahal od roku 2020 až do dnešných dní, portál 9to5mac uverejnil správu, v ktorej sa píše, že spoločnosť Apple vyhrala odvolanie spoločnosti Epic. Zároveň zdôraznila, že jej bolo dané za pravdu v deviatich z desiatich bodoch celého sporu a že prísne dodržiava všetky protimonopolné zákony.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Znalci mali podrobne preskúmať celý prípad od svojich začiatkov, pričom vo výsledku dospeli k názoru, že konanie Apple nebolo nijakým spôsobom nezákonné. Fortnite odstránila z App Store z legitímnych dôvodov a keď sa nad tým celým zamyslíte, sami by ste mali uznať, že je to takto správne.

Bez ohľadu na to, že sa dlhé roky zaoberáme spoločnosťou Apple, Epic Games z nášho pohľadu týmto spôsobom len získaval mediálnu pozornosť a na spoločnosti Apple tak trochu „parazitoval“.

Epic Games mal predsa na výber, keď podpisoval zmluvné podmienky spoločnosti Apple. Ak sa mu nepáčila 30 % provízia, nemusel vyvíjať aplikáciu Fortnite pre iOS. Firma sa však rozhodla pre pravý opak, podmienky drzo porušila a potom ešte Apple zažalovala za to, že sa opovážilo zakročiť. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -