Jablková spoločnosť sa už čoskoro chopí ďalšieho prvenstva. Apple bude prvou spoločnosťou, ktorá dostane čipy vyrobené na základe 2 nanometrového procesu spoločnosti TSMC. Podľa zdrojov z dodávateľského reťazca je Apple všeobecne považovaný za prvého zákazníka, ktorý bude tento proces využívať vo svojich zariadeniach.

Očakáva sa, že spoločnosť TSMC začne vyrábať 2 nm čipy od druhej polovice roka 2025. Pojmy ako “3 nm” a “2 nm” sa vzťahujú na konkrétnu architektúru a pravidlá návrhu, ktoré spoločnosť TSMC používa pre svoju rodinu čipov.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

2nm čipy dorazia už v budúcom roku

Zníženie veľkosti zodpovedá menšej veľkosti tranzistorov, takže sa ich do procesora zmestí oveľa viac, ako dnes. To následne vedie k zvýšeniu rýchlosti a efektívnejšej spotrebe energie. Týmto spôsobom je možné aplikovať extrémne výkonné čipy aj do tak malých zariadení, ako sú iPhone či iPad.

čip A17 Pro
Zdroj: Apple

Tento rok spoločnosť Apple pridala 3nm čipy pre svoje iPhony a počítače Mac. Čip A17 Pro v modeloch iPhone 15 Pro a Pro Max aj čipy série M3 v počítačoch Mac sú postavené na 3 nm uzle, ktorý je modernizáciou oproti predchádzajúcemu 5 nm uzlu.

Skok z 5 nm technológie na 3 nm technológiu priniesol do iPhonu pozoruhodné zrýchlenie GPU o 20 %, CPU o 10 % a 2x zrýchlenie Neural Enginu. Podobne tomu bolo aj v prípade počítačov Mac.

Apple dostane prvotné právo na čipy novej generácie

Spoločnosť TSMC v súčasnosti buduje pre svoje linky dve nové zariadenia na výrobu 2nm čipov a pracuje na schválení tretieho.

Firma zvyčajne stavia nové továrne, keď potrebuje zvýšiť výrobnú kapacitu, aby zvládla dodržať objednávky čipov. V tomto prípade to však bude skôr preto, že nový výrobný proces bude zložitejší a bude zahŕňať viacero zmien.

TSMC čip iPhone
Zdroj: Dark Reading, Phone Arena / úprava redakcie

Podľa informácií však TSMC nezostane pri čipoch založených na 2 nm technológii dlho. Spoločnosť totiž pomaly, ale isto začína pracovať aj na pokročilejších 1,4nm čipoch, ktoré by mali vyjsť už v roku 2027. Spoločnosť Apple si vraj chce vyhradiť počiatočné výrobné kapacity spoločnosti TSMC pre 1,4 nm aj 1 nm technológie.

Prečítajte si tiež  Apple a TSMC už teraz pracujú na 1,4 nm čipe: V tomto roku sa dočkáme revolučnej novinky

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -