Apple prispieva k tvorbe elektronického odpadu

Spoločnosť Apple sa už dlhé roky pasuje do role ekologického výrobcu. Snaží sa fungovať výhradne z obnoviteľných zdrojov, zariadenia sú recyklovateľné, po novom v ich baleniach nenájdeme nabíjačku a ani slúchadlá a v neposlednom rade, do roku 2030 má byť celá produkcia „uhlíkovo neutrálna“.

Na druhej strane stojí výbor pre audit životného prostredia vo Veľkej Británii. Podľa jeho posledného výskumu viacero technologických spoločnosti (vrátane Apple) prispieva ku zvýšenej tvorbe elektronického odpadu. Dôvodom sú komplikované pozáručné opravy, ťažší/žiaden prístup k originálnym náhradným dielom a neprimerane vysoké ceny servisu.

Výbor tvrdí, že „Apple lepí a spájkuje jednotlivé komponenty dokopy, čím sťažuje alebo znemožňuje opravu„. Tak isto si „účtuje vysoké ceny za opravu svojich produktov. Tento trend je v rozpore s históriou strojárenstva vo Veľkej Británii a musí byť zastavený“

Apple na túto správu stihlo reagovať v prehlásení pre spravodajský web, The Guardian. Technologický gigant je prekvapený a sklamaný všetkými zisteniami. Zdôrazňuje, že existuje viacero možností, ako môžu zákazníci predať, recyklovať alebo opraviť svoje (poškodené) zariadenie. Tie tu ešte pred pár rokmi neboli.

Najnovšie produkty, vrátane iPhonu, iPadu či Apple Watch využívajú recyklovateľné materiály. Apple prisľúbilo, že so snahou riešiť problémy, bude aj naďalej spolupracovať s britským parlamentom a vládou. Na konci dňa by malo ponechať čistú ekonomiku a zdravú planétu pre ďalšie generácie.

Do komentára nám napíšte, či si myslíte, že je pozáručný servis Apple neprimerane drahý alebo komplikovaný. Budeme radi za každý váš názor!

Prečítajte si tiež  iOS má 101% používateľov!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.