Veľa ľudí vlastní Apple alebo sa k nemu dostalo len vďaka jednému produktu. Bol to iPhone. Niektorých samozrejme mohol osloviť aj iPad, iPod či MacBook, ale v posledných rokoch, počas ktorých spoločnosť tak neskutočne vyrástla a stala sa aj najhodnotnejšou firmou celého sveta, stál za jej úspechom primárne iPhone. Je to bláznivé, vyše 66% všetkých ziskov tvorí jedno zariadenie, ktoré máme doma skoro všetci a stále kupujeme nové a nové. Vlastne, má to byť aj prečo bláznivé, Apple vzniklo 1.apríla 1976, oslavuje 40 rokov!

Apple oslavuje 4o rokov, toto je jeho neuveriteľná cesta!

Je to zvláštne, mnohí majitelia iPhonov či iných produktov si môžu myslieť, že Apple je nejaká nová spoločnosť, poprípade myslia, že vznikla niekedy koncom 90-tých rokov alebo začiatkom druhého tisícročia. Pravda je ale taká, že prvý počítač, ktorý Apple po svojom vzniku predstavilo bol Apple I a tento počítač bol postavený v roku 1976, kedy vznikla aj samotná firma.

- Reklama -

Možno je to náhoda a možno aj nie. Faktom ale zostáva, že Apple vzniklo v pomerne netradičný deň na nové začiatky. Začal 1. apríla, čo môžeme považovať za medzinárodný deň každého jedného vtipkára.

Steve Jobs a Steve Wozniak, ktorý firmu spolu s tretím členom založili (ten neskôr firmu opustil) boli na začiatku obrovskej revolúcie a určite sa im o tom ani nesnívalo. Ako sa ale ukázalo Jobs bol ako podnikateľ génius a Woz zase dokonalo ovládal plošné spoje a počítače.

Dokopy tvorili fantastické duo, ktoré dokázalo vyrobiť jeden z prvých použiteľných osobných počítačov. Apple I síce nebol predávaný úplne všade a nevyrobili sa z neho tisíce kusov, no bol to dobrý začiatok.

Neskôr, v roku 1977 vznikol dokonalejší počítač, Apple II, ten už revolučný bol a jeho základ pochádzal práve z Apple I. Jeho výroba trvala až do roku 1993 (aj keď prešiel samozrejme modifikáciami). Následne sa na niektorých školách používal až do roku 2000!

Steve Jobs - svetapple.sk

Počas tohto obdobia už ale vznikol ďalší fantastický stroj a to bol Macintosh. Jobsa v roku 1985 z Apple žiaľ vyhodiliale ako sa neskôr ukázalo, bola to jeho najlepšia skúsenosť, aká sa mu mohla stať. Dlhých 11 rokov trvalo, kým Jobs v Apple nepôsobil a Apple predávalo a predstavovalo skutočne nudné a hlavne neúspešné produkty. Akonáhle sa ale Steve do Apple vrátil, celá firma ožila a Apple začalo opäť predstavovať jeden predajný hit za druhým.

Všetko to vlastne začalo vďaka iMacu, ktorý prišiel vo svojej prvej, ešte farebnej generácií, na trh v roku 1998. Práve tento produkt tak trochu zachránil celú firmu, keďže sa stal okamžite veľmi úspešným. Po dlhšom období, v roku 2001 Apple predstavilo na čele so Stevom revolučný iPod. Ten sa stal okamžite populárny a Apple vyrába už niekoľkú generáciu aj dnes, po 15. rokoch! Práve v tomto období si začalo Apple vo veľkom budovať presne ten imidž, ktorý má dnes.

V roku 2007, prichádza asi najrevolučnejší a najúspešnejší produkt celej firmy. Bol to iPhone 2G. Hoci to trvalo dlhšiu dobu, kým prišla ďalšia väčšia revolúcia, oplatilo sa čakať. iPhone je dnes už niekoľký rok po sebe najpredávanejším a dovolíme si tvrdiť, že aj najlepším smartfónom na svete.

Ľudia ho milujú a sú ochotní predať kvôli nemu ľadvinu či dokonca dieťa. To je dosť hrozné! Momentálne už poznáme 9. generáciu ale Apple určite nekončí, iPhone totiž miluje stále viac a viac ľudí.

iPhone 2G - svetapple.sk

Ďalším veľmi dôležitým produktom bol potom iPad. Ten prišiel po iPhone v roku 2010, ale nie je žiadne tajomstvo, že ho Apple vyvíjalo ešte pred tým, ako bol predstavený prvý iPhone. Na svete vraj ešte nebola ani myšlienka iPhonu, keď pracovali na iPade, ale potom to celé Steve Jobs akosi stopol, pretože vycítil, že na iPad ešte neprišiel čas, čo popravde asi aj dobre spravil.

Hoci predaje iPadu v súčasnosti nepríjemne klesajú, stále sú oproti konkurencií na vrchole. iPad určite bol veľkou revolúciu aj keď ho dnes zabíjajú väčšie uhlopriečky iPhonu 6S (4,7″) a iPhonu 6S Plus (5,5″).

Posledným veľmi dôležitým produktom, ktorý nám Apple predstavilo boli asi hodinky Apple Watch. Tie sme mohli po prvý krát zhliadnuť ešte v roku 2014 na Keynote spolu s iPhonom 6 a iPonom 6 Plus. Do predaja sa ale dostali až 24. apríla 2015, teda približne rok dozadu. To ale vôbec nevadí. Hoci predaje nie sú nijako razantné, Apple Watch sú najpopulárnejšie a asi aj najpredávanejšie inteligentné hodinky na svete.

Svoj trh doslova pohltili a to nehovoríme o tom, aká je vysoká ich základná cena a do akej mastnej a neuveriteľnej sumy sa môžu v zlatej konfigurácií až dostať. Každopádne ide o veľkú revolúciu, pretože nejde len o fantastický produkt z dielne Apple ale aj o fantastický produkt z dielne rôznych fashion spoločností. Práve oni totiž môžu predávať drahé a luxusné remienky ako napríklad Hermes a z Apple sa tak stáva firma, ktorá predáva fashion elektroniku.

Apple Watch - svetapple.sk

Tak či onak, dnes je firma určite na svojom vrchole a všetci ju milujú. Všetky produkty začínajú dostávať nové farby a veľa zaujímavého príslušenstva, vďaka čomu nie sú Apple Watch len fashion elektronika. Každopádne aj keď to môže niekomu prekážať, nám sa práve tento fakt na Apple páči. Firma totižto ponúka niečo nové, niečo viac ako konkurencia a navyše ponúka dokonalý ekosystém medzi produktmi, ktorý neponúka akákoľvek iná spoločnosť.

Samozrejme, pod jej obrovským úspechom sa nepodpisuje len iPhone. Za tých 40 rokov si musela firma prejsť rôznymi ťažkými odchodmi či príchodmi, klamstvami, podrazmi a podobne. Ako môžeme ale dnes s určitosťou povedať, nebolo to nič, čo by jej ublížilo, práve naopak.

Práve toto boli veci, ktoré ju ešte viac zocelili, pridali jej hodnotu a poučili ľudí, ktorí ju vedú. Apple je prínosom pre nás všetkých a môžeme hovoriť aj o ľuďoch jednotlivcoch.

Steve Jobs - svetapple.sk

Nielen konkurenčným firmám totižto ukázalo cestu, ako robiť lepšie kvalitnejšie a hlavne úspešnejšie produkty, ale aj nám ukázalo, že keď sa človek snaží a chce presadiť svoju myšlienku, dokáže to. A dokáže nemožné. Keby Steve Jobs ešte žil a neskolila ho zákerná choroba, oslávil by 61. narodeniny. Pokiaľ sa človek spätne pozrie, čo za 40 rokov jeho života dokázal, mohol by si povedať, že sny sa naozaj môžu stať realitou ak za nimi človek tvrdo ide!

Steve presadzoval myšlienku dokonalého výkonu a tiež dizajnu, táto myšlienka sa pre veľa jeho protivníkov v samotnom Apple zdala ako zbytočná, ale keď sa na ňu pozrieme dnes a pozrieme sa na akýkoľvek iPhone, iPod a iPad či MacBook, zistíme, že vôbec zbytočná nebola.

Naopak, práve vďaka tomu Apple milujeme. Tento rok teda máme krásnych 40 rokov od vzniku tohto giganta. Presne preto všetci gratulujeme a dúfame, že takéto fantastické produkty budú prichádzať aj naďalej. Na konci článku prikladáme video s marcovej Keynote, kde Apple v 40 sekundách opisuje posledných 40 rokov. Fantázia!

https://youtu.be/mtY0K2fiFOA

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.