Umelá inteligencia je v súčasnosti témou číslo jedna a už sa dokonca začínajú ozývať prvé hlasy, ktoré spomínajú, že by mohla byť v Európe zakázaná zo strany EÚ. Paradoxne sa s nimi stretávame v čase, kedy AI ešte zďaleka nedosiahla pokročilé vývojové štádium, čo potvrdzujú aj najnovšie výsledky testu od Androidauthority.
Jeden z jeho redaktorov dostal predčasný prístup ku novým výsledkom vyhľadávania v Google, ktoré boli založené práve na umelej inteligencií. Funkcia, ktorú vývojári nazývajú „generatívne vyhľadávanie“ potvrdila, že jej praktické nasadenie pre široké masy ľudí si ešte vyžaduje svoj čas. Výsledky sú totiž pomerne nelogické a určite by ste sa nimi nemali riadiť.
Aby sme šli rovno k veci, AI od Google dostala za úlohu vyhľadať najlepšie Android smartfóny, ktoré sú dostupné za menej ako 500 $. Na internete nájdete takýchto rebríčkov snáď milión, takže všetko, čo mohla umelá inteligencia urobiť, je niekoľko z nich povyberať a porovnať.
Následne už stačilo len poskytnúť používateľovi adekvátny výsledok. To, čo sa však v realite stalo bolo skôr úsmevné – samozrejme v tom smutnom slova zmysle.
Umelá inteligencia zostavila bizarný rebríček
Aj keď sa autor pýtal na mobilné zariadenia do 500 $, čo je cenová hranica, v ktorej sa už dajú nájsť mnohé „slušnejšie“ smartfóny„, AI mu zobrazila totálne nelogické výsledky. Do výberu sa totiž dostali:
- Motorola Moto G Stylus 5G (2022)
- Samsung Galaxy A13
- Google Pixel 3a
- OnePlus Nord N300
Ako podotýka autor testu, vo všetkých prípadoch išlo o použité alebo renovované zariadenia, ktorých cena bola nižšia ako 150 $ (a nie 500 $) a ani jedno z nich nebolo objektívne dobrou voľbou v roku 2023, nakoľko väčšina už nedostáva aktualizácie softvéru.
Navyše uvedené zariadenia nemali stáť 500 $ ani vtedy, keď boli úplne nové. Ťažko teda povedať, na základe čoho si počítačové algoritmy spoločnosti Google vyberali, no svoju úlohu neurobili ani trochu správne.
Do odpovede navyše zakomponovali aj pomerne primitívne definície toho, čo je procesor alebo RAM. AI však už používateľovi zabudla odporučiť, ako rozlíšiť dobrý a zlý procesor, alebo podľa čoho si vyberať ten správny hardvér. To by bolo oveľa prínosnejšie.
Druhý pokus dopadol o trochu lepšie, no stále neúspešne
Každý sa raz zmýli a preto to môžeme odpustiť aj umelej inteligencii – najmä keď ide o takúto novinku. Redaktor dal tejto technológii ešte jednu šancu a opýtal sa jej, či mu vie odporúčiť telefóny v cenovom rozmedzí od 400 do 500 $. Výsledok bol nasledujúcu:
- Samsung Galaxy S22
- Google Pixel 6
- Samsung Galaxy A23
- LG V30
Prvý smartfón bol podľa redaktora veľmi dobrou voľbou a umelú inteligenciu od Google dokonca pochválil. Tým však jeho radosť skončila. Na druhom mieste sa totiž nachádza Google Pixel 6 so 128 GB pamäťou, ktorého cena 249 $ bola úplne mimo zadaných požiadaviek.
Na treťom mieste sa potom nachádzal Samsung Galaxy A23, ktorý sa ako nový predával za 299 $, no Google odporúčal jeho nákup za o viac ako 110 $ drahšie, čo je samozrejme totálny nezmysel.
Na štvrtom mieste sa potom ocitol smartfón LG V30, ktorý prišiel na trh v roku 2017 a dnes je to už totálne nepoužiteľná a nelogická voľba. Navyše za cenu 426 $ by šlo o úplne nesprávnu kúpu.
Dá sa teda povedať, že aj keď AI funguje v niektorých prípadoch úžasne a pôsobivo, inokedy je skôr sklamaním a určite sa zatiaľ nemôžeme spoliehať na jej informácie. Uvidíme, čo nám prinesie čas.
Napíšte do komentára, čo si o tejto technológii myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.