Pred pár dňami sme vás informovali o tom, ako sa Apple a jeho iPhone opäť raz musel prispôsobiť zákonu o digitálnych trhoch DMA, ktorý už platí na území Európskej únie. Aby sa spoločnosť Apple vyhla vyšetrovaniu a následne vysokým pokutám vo výške niekoľkých miliárd eur, nemala na výber a musela sa podriadiť zvláštnym výmyslom úradníkov. Jedna zmena nám však príde už trochu prehnaná a úprimne aj trochu zvláštna.
EÚ totiž chce, aby ste si mohli zo svojho iPhonu odinštalovať aplikácie, ktoré tu pôvodne nainštalovala spoločnosť Apple. Nebolo by na tom možno nič zvláštne, keby nešlo o úplne základný softvér, ktorý je nevyhnutný pre ovládanie väčšiny funkcií v iOS zariadení. Stačí spomenúť napríklad aplikáciu Fotoaparát či dokonca App Store, cez ktorú si sťahujeme alebo nakupujeme rôzne apky.
Samozrejme, aplikácia Fotoaparát sa dá čisto teoreticky nahradiť riešením od vývojárov tretích strán. To isté platí aj o prehliadači Safari, navigačnej službe Mapy, Peňaženke, aplikácii Zdravie a podobne.
Na druhej strane, iPhone si kupujeme práve preto, že tieto služby veľmi dobre fungujú. Predpokladáme, že nikto netúži potom, aby si ich mohol zo zariadenia natrvalo vymazať (aj keď vždy s možnosťou opätovného stiahnutia). Čoskoro by to, ale malo byť možné – dokonca sa to dá už dnes, avšak aplikácie vymažete len z plochy, no v zariadení stále zostanú nainštalované, takže sa dajú spustiť cez App Gallery či Spotlight vyhľadávanie. Podľa nariadení EÚ by ale mali zmiznúť po vymazaní natrvalo.
iPhone s domovskou plochou, na ktorej nič nebude
Keď si teda o pár mesiacov aktivujete svoj nový iPhone 16 na území EÚ, pravdepodobne budete vedieť jeho domovskú obrazovku dostať do štádia, kedy z nej odstránite všetky apky a widgety. Zostať by mala len aplikácia Telefón a Nastavenia, cez ktoré sa zrejme budú dať obnoviť niektoré vstavané apky.
Zrazu tak budete mať v rukách kus nepoužiteľného hardvéru, ktorý ale spĺňa zvláštne nariadenia zo strany Európskej únie, no v praxi je úplne nanič. A to je pre úradníkov dôležité.
Netreba tiež zabúdať, že aplikácie nemusíte vymazať schválne. Stačí, ak sa váš telefón dostane do rúk dieťaťa, ktoré to urobí omylom a vám narobí problémy s ich opätovnou inštaláciou.
Na čo je to dobré? To asi nevie vôbec nikto, ani úradníci v Bruseli
Na čo je toto nariadenie dobré absolútne netušíme. Význam európskej únie považujeme za dôležitý, avšak niektoré jej nápady nám prídu totálne absurdné. Koniec koncov, samotný spôsob, akým v posledných rokoch zasiahla do Apple a celkovo do platformy iOS bol veľmi tvrdý. Z iPhonu sa kvôli tomu pomaly stáva Android.
Keby ľudia nemali na výber medzi dvoma operačnými systémami, asi by sa tomu dalo rozumieť. Načo však meniť perfektnú uzavretú platformu iOS na otvorený systém, keď máme možnosť výberu? Odpoveď poznajú asi iba v Bruseli.
Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.