Bezpečnosť osobných údajov je čoraz populárnejšia. Napriek tomu, že sa snažili vyšetrovatelia v FBI len objasniť prípad, urobili chybu, ktorú uznal dokonca aj súd. Podľa jeho verdiktu sa nemôžu pozrieť na zapnutý displej zariadenia ani v situácii, keď je systém uzamknutý.
FBI sa nemôže bez príkazu ani len pozrieť na displej iPhonu
Aj v prípade podozrivých osôb treba dodržiavať prísne zákonné postupy. Výnimka neplatí ani pre FBI. Tá nedávno urobila chybu. Uznal to aj sudca Johna Coughenour, ktorý v tejto veci rozhodoval.
Vyšetrovatelia vzali do ruky podozrivý iPhone a urobili screenshot uzamknutej obrazovky. Podľa súdu to však nebol postup v medziach zákona a na podobný krok treba povolenie. V opačnom prípade ide o porušenie štvrtého dodatku americkej ústavy.
Zaujímavé na tom celom je, že nie je zakázaná iba manipulácia so zariadením ale aj obyčajný pohľad na uzamknutú obrazovku. Inými slovami síce FBI môže podozrivému odobrať smartfón, no až do chvíle, kým nemá súdne povolenie sa nemôže na jeho displej ani len pozrieť. Dôvod je v tomto prípade absolútne logický.
Aj na uzamknutej obrazovke sa môžu vyskytovať upozornenia alebo správy. Tak isto sú zdieľané rôzne dáta z aplikácie kalendár či teoreticky aj osobné údaje. To sú všetko veci, ktoré môžu určitým spôsobom ovplyvňovať vyšetrovanie. Urobiť si screenshot a záber analyzovať až po povolení je tiež chyba.
Existuje tu však jedna výnimka, ktorá tento zákon čiastočne obchádza. Pokiaľ je podozrivá osoba práve zatýkaná, federálny agenti majú dovolený pohľad na obrazovku. Môžu sa na nej objavovať dôležité informácie, ktoré sa týkajú napríklad zásahu… Každopádne, zákony sú v tomto prípade nastavené jasne a ich porušovanie zo strany FBI môže mať prísne následky.