CarPlay je systém, ktorý poznáme bezmála už asi 5 rokov. Za túto dobu si našiel vo svete obrovské množstvo fanúšikov. Trochu viac sme problematiku tohto systému rozoberali už dávnejšie v tomto článku. Dnes máme dobré správy. Ford prichádza s novým systémom. Podporovať bude bezdrôtový CarPlay.

Ford prichádza s novým systémom

Automobilky každým rokom pilne pracujú na tom aby boli ich systémy čo najprepracovanejšie. Ford patrí medzi ne. V súčasnosti disponujú najnovšie vozidlá infotainmetom s označením SYNC 3. Dnes sa však spoločnosť rozhodla predstaviť jeho nástupcu. Názov ostáva skoro rovnaký. Mení sa len číslo – SYNC 4. Novinka bude dostupná pre modelovú radu vozidiel, ktoré sú pripravované na rok 2020. To však pre nás nie je až také podstatné. Omnoho dôležitejšia informácia je tá, že SYNC 4 bude ponúkať bezdrôtovú podporu systémov CarPlay a tiež Android Auto.

Takéto pripojenie vášho iPhonu môže fungovať konkrétne na dvoch princípoch. V prvom rade je to pripojenie pomocou Bluetooth alebo potom aj Wi-Fi. Ford už CarPlay podporuje aj v aktuálnom systéme SYNC 3. Menším negatívom je ale to, že na pripojenie potrebujete používať kábel, čo je predsa len v roku 2019 trochu zastaralý spôsob synchornizácie. Okrem tejto automobilky podporuje bezdrôtový CarPlay aj napríklad BMW. Tu je dostupný už skoro 3 roky (prvým vozidlom bola rada 5)! Bez nutnosti používať kábel využíva technológiu napríklad aj nová Toyota Supra. Tá však využíva technológie BMW, takže to v tomto prípade nie je žiadnym prekvapením.

Je zvláštne, že automobilkám bezdrôtový CarPlay trvá tak dlho implementovať. Predsa len si nemyslíme, že je to až tak náročné ale možno sa mýlime. Náš názor je ale taký, že infotaiment je v moderných vozidlách nevyhnutnosťou. Čím je lepšie prepojený s našim smartfónom, tým radšej budeme vozidlá používať. Od budúceho roka bude mať teda Ford určite v tomto smere aj malú konkurenčnú výhodu. Každého to samozrejme asi neuchváti ale aspoň malé percento používateľov áno. Ak máte CarPlay napíšte nám, či využívať kábel alebo Bluetooth/Wi-Fi. Tak isto nám dajte vedieť akého výrobcu, prípadne model vozidla jazdíte.

- Reklama -
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here