Zdajú sa vám inteligentné hodinky Apple Watch Ultra, ktoré sa na Slovensku predávajú od 866 € príliš drahé? Tak to ste zrejme ešte nepočuli o hodinkách Garmin MARQ 2 Aviator, prípadne iných modeloch, ktoré z tejto série pochádzajú.

Ide o absolútne špičkové zariadenie, ktoré tvorí pomyselný strop ponuky výrobcu. Podobné inteligentné hodinky, za ktoré zaplatíte aj 2 500 € budete na trhu hľadať iba ťažko. Podrobný rozpis cien a najlepšie ponuky na Garmin MARQ 2 Aviator nájdete tu.

- Reklama -

Čím sú teda Garmin MARQ 2 Aviator také unikátne? Odpoveď je, že vlastne úplne všetkým. Zariadenie je vyrobené zo špičkových materiálov, ktoré ho ochránia aj v tých najtvrdších podmienkach.

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: YouTube / AnTien Studio (úprava redakcie)

Stačí spomenúť článkový náramok z tvrdeného titánu alebo extrémne odolné 46 mm púzdro, na ktorý bol použitý titán triedy 5.

Toto zariadenie teda pôsobí mimoriadne luxusne a hodnotne už po prvom vybalení z krabice. Ved sa len pozrite na jeho krásne robustné telo.

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: YouTube / AnTien Studio (úprava redakcie)

AMOLED displej a prvotriedna výdrž batérie 

To čo vás bude pri hodinkách Garmin MARQ 2 Aviator,. pravdepodobne najviac zaujímať je použitá zobrazovacia technológia na displeji. Na rozdiel od prvej generácie MARQ, ktorá využívala farebný, no nie príliš vizuálne atraktívny MIP displej nájdeme v tej druhej špičkovú technológiu AMOLED s dotykovým ovládaním.

Vďaka tomu si vychutnáte prvotriedne zobrazenie ciferníkov či akýchkoľvek ďalších režimov výhradne v tej najvyššej kvalite. Aký to má ale vplyv na výdrž batérie Garmin MARQ 2 Aviator? Nie až taký katastrofálny, ako si možno myslíte.

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Aj napriek energeticky náročnejšej zobrazovacej jednotke výrobca sľubuje, že vďaka špeciálnej dobíjateľnej lítiovej batérii zvládnu hodinky až 16 dní na jedno nabitie za predpokladu, že ich displej bude svietiť iba vo chvíli, keď sa naň práve pozeráte. Z našich skúsenosti vieme povedať, že reálnejších je 14 dní, no aj tak je to absolútne dostačujúca hodnota, ktorá bude vyhovovať 99 percentám majiteľom.

Ak by vám ale vyhovovala skôr funkcia Always-on, ktorá zobrazuje informácie permanentne a nikdy nezhasína, v tomto režime dokážu Garmin MARQ 2 Aviator vydržať 6 dní na jedno nabitie. Na nabíjačku ich teda budete dávať cca raz za pracovný týždeň.

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Ak si to porovnáme s lacnejšími Apple Watch Ultra, hodinky od spoločnosti Apple vydržia 1,5 dňa štandardného používania a 2,5 dňa v extrémne úspornom režime. Tu sa teda krásne ukazuje, že aj hodinky s kvalitnými displejmi môžu vydržať dlho.

Apple však doteraz nepochopilo, že práve výdrž batérie považujú spotrebitelia za jeden z najdôležitejších aspektov, podľa ktorých si vyberajú tieto zariadenia. Škoda, možno sa to v blízkej budúcnosti zmení.

Monitoring spánku, energie tela a pitného režimu 

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Pri inteligentných hodinkách za 2 520 € už tak nejak očakávate, že budú mať všetko, na čo si len spomeniete. Garmin MARQ 2 Aviator sú samozrejme vybavené aj pokročilým sledovaním spánku, ktoré vám dokáže odmerať nielen jeho dĺžku, ale aj kvalitu. Ide o vstavanú funkciu, takže si sem nemusíte inštalovať žiadnu aplikáciu.

Zariadenie rozpoznáva jednotlivé fázy či už ľahkého alebo hlbokého spánku a takisto spánku vo fáze REM4. Na záver vám poskytne vaše spánkové skóre či sprístupní tipy, ako ho zlepšiť. Pokiaľ sa ich budete držať, vo výsledku sa budete cítiť lepšie. Máme to odskúšané.

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: YouTube / AnTien Studio (úprava redakcie)

S vyššie uvedeným súvisí aj exkluzívna funkcia BODY BATTERY, ktorá optimalizuje vaše energetické rezervy s využitím údajov o odchýlkach srdcového tepu, stresu, spánku a ďalších dát. Na základe nich vám dokáže povedať, kedy je čas na aktivitu a kedy na odpočinok. Ak sa naučíte BODY BATTERY používať, budete ju milovať.

Nezabúdajte na pitný režim

Nikto by nemal zanedbávať hydratáciu a v spoločnosti Garmin to veľmi dobre vedia. Hodinky MARQ 2 Aviator majú preto sledovanie pitného režimu, vďaka ktorému dokážete pomerne ľahko zaznamenávať denný príjem tekutín.

Všetko je to dokonca tak premyslené, že ak si nastavíte automaticky cieľ, zariadenie vám poskytne aj odhadovanú stratu tekutín počas pohybových aktivít, na základe čoho sa upraví váš denný cieľ príjmu tekutín.

Hodinky ako stvorené na šport a pre bežcov

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Inteligentné hodinky si zvyčajne kupujeme na to, aby sme s nimi športovali. Zariadenie Garmin MARQ 2 Aviator je pre tento účel ako stvorené. Ich majitelia sa môže tešiť z dopredu nahratých profilov pre beh, jazdu na bicykli, plávanie, lyžovanie, golf, turistiku, veslovanie, lezenie na stene a ďalšie aktivity, ktoré výrobca spracoval.

Na základe toho, čo si presne zvolíte, si hodinky prispôsobia nastavenie obrazoviek, funkcií a režimu spotreby. Aj vďaka tomu dokážu vydržať viac ako dva týždne na jedno nabitie, pokiaľ si odpustíte funkciu Always-on displeja.

Pôsobivé je tiež to, ako Garmin MARQ 2 Aviator dokážu odsledovať, či ste pripravení na tréning. Všetko to začína už ráno po prebudení, keď získajú údaje o kvalite vášho spánku a pokračuje regeneráciou, tréningovou záťažou a ďalšími faktormi. Na základe týchto údajov zistíte, či je čas na tvrdý tréning, alebo by ste si mali ísť zašportovať iba zľahka.

V hodinkách Garmin MARQ 2 Aviator nájdete aj lepší prehľad o celkovom zdraví, tréningu a regenerácii. Zariadenie ho vytvorí na základe variabilitu srdcového tepu, počas spánku a tiež špeciálnej technológie Firstbeat Analytics™.

Stav tréningu a dokonalé dáta pre bežcov 

Čo sa nám na hodinkách Garmin MARQ 2 Avitator veľmi páčilo bol spôsob, akým dokážu sledovať stav tréningu, vďaka novým ukazovateľom, akým je napríklad stav VST (variabilita srdcového tepu), tréningová história a výkonnosť. Vďaka tomu získate lepší prehľad o celkovom úsilí, či už trénujete efektívne, nadmerne alebo na absolútne maximum.

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Hodinky od Garminu ľudia nakupujú aj vďaka špeciálnym bežeckým funkciám a tie samozrejme nechýbajú ani v Garmin MARQ 2 Aviator. Zariadenie dokáže odsledovať váš aktuálny bežecký výkon, no potrebujete k tomu aj špeciálny snímač dynamiky behu HRM-Pro Plus, ktorý sa na Slovensku predáva od 118 €. Potom sa dostanete k neuveriteľne presným dátam, ku ktorým sa nepribližujú ani Apple Watch.

Hodinky Garmin MARQ 2 Aviator sú navyše vybavené aj špeciálnym trénerom, ktorý vám ponúka bezplatné adaptívne tréningové plány od profesionálov a prispôsobujú sa vašim potrebám a tréningovým cieľom. Všetko sa synchronizuje prostredníctvom služby Garmin Connect.

Ďalšia vynikajúca technológia je predpoveď výsledkov. Funguje tak, že zariadenie na základe histórie vašich behov a celkovej kondície vytvorí unikátny odhad, ktorý vám prezradí, aké by mohlo byť vaše tempo pre vzdialenosť 5 až 10 kilometrov (prípadne pre polmaratón). Údaje o trendoch navyše ukazujú vplyv tréningu v priebehu času.

Za zmienku tiež stojí jedinečná funkcia PacePro, vďaka ktorej si pomerne ľahko naplánujete tempo svojho závodu s ohľadom na výškový profil trasy. Je iba na vás, či si naplánujete rýchlejšie tempo z kopca alebo pomalšie do kopca. Pomocou technológie Garmin PacePro si udržíte ideálne priemerné tempo na trati.

Animované cvičenia a VO2 Max

Skvelým benefitom hodiniek od spoločnosti Garmin je aj schopnosť zobrazovať animované cvičenia. Patria sem napríklad obľúbené kardio tréningy, posilňovanie, joga, pilates a mnohé ďalšie.

Hodinky Garmin MARQ 2 Aviator obsahujú množstvo takýchto tréningov, no ak vám nebudú stačiť, za pomoci služby Garmin Connect si môžete do zariadenia nahrať ďalšie.

Vďaka technológii indikátora predpokladaného výkonu VO2 Max navyše môžete trénovať o čosi múdrejšie. Táto metrika zohľadňuje výkyvy výkonu spôsobené horúcim počasím alebo nadmorskou výškou.

Garmin MARQ 2 Aviator sú ako stvorené pre pilotov. Ponúkajú neskutočné informácie o počasí a dokonca aj núdzový režim

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Ako sme už uviedli na začiatku, z ponuky hodiniek Garmin MARQ 2 si môžete vybrať hneď niekoľko modelov. My sme testovali najdrahšie prevedenie s označením Aviator no v predaji nájdete aj modely Golfer (za 2 320 €), Capitan (za 2 320 €), Athlete (za 1 920 €) či Adventurer (za 2 250 €). Každé je vhodné pre iný typ používateľa.

Práve Garmin MARQ 2 Aviator budú azda najzaujímavejšou voľbou pre tých, ktorí sa živia ako piloti. Hodinky totiž ponúkajú pokročilú navigáciu, ktorá vás je schopná naviesť na jedno miesto alebo trasový bod z celosvetovej leteckej databázy.

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Samotná mapa, ktorá sa nachádza v hodinkách je navyše interaktívna a môžete ju posúvať presne podľa svojich potrieb. Po kliknutí na konkrétny trasový bod získate ešte podrobnejšie informácie a aby toho nebolo málo, zobraziť si viete aj radarové snímky NEXRAD1.

Pochopiteľne, pri vyššie uvedenom to nekončí. Garmin do svojich hodiniek MARQ 2 Aviator pridal aj ďalšie funkcie, ako napríklad poradcu pre jet leg, s ktorým sa piloti lietadiel stretávajú veľmi často.

Hodinky vám poradia, ako sa vystavovať svetlu, aký dodržiavať spánkový režim a tiež to, ako cvičiť, aby vás nedobehol tento negatívny jav pravidelného cestovania skrz viacero časových pásiem.

Podrobné informácie o počasí

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Spomenúť musíme aj to, že Garmin MARQ 2 Aviator vám ponúknu podrobné informácie o počasí, nakoľko dokážu sledovať letecké dáta od METAR, TAF a MOS2. Vďaka tomu budete mať presné informácie o vetre, viditeľnosti, tlaku a ďalších parametroch, ktoré sa vám môžu hodiť.

Oceníte však aj Meteogram s grafickým vyjadrením predpovedí MOS pre konkrétne letisko, vrátane trendu zmien teploty, vetra, rosného bodu, pokrytia oblačnosti, pravdepodobnosti zrážok atď.

Ďalšie technológie, ktoré ocenia najmä piloti

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

Na hodinkách nájdete aj ILS indikátor, ktorý vám dokáže povedať, či sa nachádzať vpravo alebo ľavo od zostupovej osi alebo aj pulzný oxymeter, ktorého namerané hodnoty vám prezradia, ako sa hladina kyslíku v krvi prispôsobuje redšiemu vzduchu vo vyšších nadmorských výškach.

Garmin MARQ 2 AvitatorPiloti tiež ocenia podrobné informácie o letiskách, akými sú orientácia dráhového systému, údaje o vetre, dlžka dráhy a letisková frekvencia. Vďaka vstavanému barometru si tiež dokážete skontrolovať, či ste dosiahli požadovanú výšku alebo si dokonca viete nastaviť špeciálne upozornenie pri dosiahnutí konkrétnej výšky pre použitie kyslíka.

Aby toho nebolo málo, hodinky Garmin MARQ 2 Aviator ponúkajú svojim používateľom aj podrobný záznamník letu, ktorý sa spúšťa pri vzlietnutí a akonáhle pristanete, hodinky pridajú do vášho účtu flyGarmin.com®1 dátum, celkové údaje o lete a tiež údaje o trati.

Garmin MARQ 2 Avitator
Zdroj: Garmin

A na záver špecialita, Garmin MARQ 2 Aviator majú aj núdzový režim, ktorý po aktivácii dokáže zobraziť optimálnu rýchlosť kĺzania a odhadovaný doklz v prípade výpadku motoru.

Hodinky vám v núdzovom režime dokonca ukážu aj smer k najbližšiemu letisku, prípadne vám zobrazia podrobný zoznam alternatívnych letísk. V krízovej situácii vám teda môžu pomôcť s čo najbezpečnejším pristátím.

Samozrejme, v hodinkách sa nachádza ešte obrovské množstvo iných metrík, funkcií a dát, ktoré stoja za pozornosť. Ak teda lietate a chcete mať so sebou spoľahlivého a hlavne veľmi schopného spoločníka, Garmin MARQ 2 Aviator za 2 520 €vás určite nesklamú.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -