Po rokoch očakávaní a špekulácií sme sa konečne dočkali zásadnej zmeny vo svete digitálnych správ. Spoločnosť Apple ešte minulý rok oznámila, že do roku 2024 plánuje do iPhonu integrovať protokol RCS (Rich Communication Services), čím prekvapila prakticky celú technologickú komunitu.

Toto rozhodnutie znamená výrazný odklon od predchádzajúceho postoja spoločnosti, v rámci ktorého RCS vyslovene odmietala a vytvára predpoklady pre novú éru komunikácie medzi platformami iOS a Android. A hoci je to pozitívny impulz, technologický gigant z Cupertina neprezradil žiadne bližšie podrobnosti a ani dátum vydania tejto novinky. Našťastie tu však máme spoločnosť Google, ktorá sa RCS už dlhé roky snaží presadiť a evidentne sa na prijatie zo strany Apple nevie dočkať.

Ako totiž informuje portál 9to5Google, spoločnosť Google pred pár dňami na svojej oficiálnej internetovej stránke omylom zverejnila informácie o tom, že iOS bude podporovať RCS na jeseň 2024. Google dodal, že obohatený zážitok z posielania správ je na ceste pre všetkých používateľov.

Google RCS únik Apple
Dnes už nedostupná časť webu spoločnosti Google dokazuje, že RCS príde na jeseň 2024 spolu s iOS 18 (foto: Google (snímka obrazovky)

Toto odhalenie sa zhoduje s očakávaniami, že funkcia RCS bude zavedená spolu so systémom iOS 18, čím sa ešte viac rozšíria komunikačné schopnosti iPhonu. Apple to však zrejme plánoval ako prekvapenie na konferencii WWDC 2024, ktorá sa uskutoční 10. júna 2024. Google mu to trochu pokazil.

Čo znamená RCS pre nás bežných ľudí? Vlastne celkom dosť

RCS sľubuje revolúciu v spôsobe posielania správ a ponúka funkcie podobné tým, ktoré môžete poznať so služby iMessage od spoločnosti Apple. V prípade RCS je, ale výhoda tá, že ich môžete využívať aj pri komunikácii medzi iOS a Androidom. To doteraz nebolo možné. Ide napríklad o:

  • Posielanie fotiek a videí vo vysokom rozlíšení.
  • Indikátory stavu písania.
  • Potvrdenia o doručení a prečítaní správ.
  • Tapbacky a rôzne reakcie.
  • Skupinové chaty.

Stojí však za zmienku, že implementácia RCS od spoločnosti Apple nemusí spočiatku zahŕňať end-to-end šifrovanie, ktoré je štandardnou funkciou v iMessage, a to z dôvodu jeho absencie v protokole RCS. S tým môžu mať niektorí používatelia zameraní na čo najväčšiu bezpečnosť problém.

Preklenutie rozdielov medzi iOS a Androidom

iOS vs Android iMessage RCS
Zdroj: SvetApple, Apple / úprava redakcie

Očakáva sa, že zavedenie RCS na iPhone výrazne zlepší dynamiku posielania správ medzi používateľmi iOS a Androidu.

V súčasnosti sa používatelia iPhonu pri komunikácii so zariadeniami so systémom Android často stretávajú s obmedzeniami, ako je napríklad nemožnosť posielať vysokokvalitné fotografie alebo vidieť potvrdenia o prečítaní. Aj to je dôvod, prečo sa radšej spoliehajú na externé služby, ako sú Messenger, WhatsApp alebo iné podobné chatovacie apky.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 sa dočká zvýšenia RAM v celom modelovom rade. Modely Pro však získajú ešte o čosi viac

RCS tieto prekážky odstráni a umožní bezproblémové zasielanie správ bez ohľadu na operačný systém. Všetko by malo prebiehať priamo v aplikácii Správy. Bude to teda maximálne jednoduché a hlavne prirodzené.

Strategický krok spoločnosti Apple

Rozhodnutie spoločnosti Apple podporovať RCS možno považovať za strategickú reakciu na regulačnú kontrolu a spôsob, ako si udržať náskok v konkurenčnom technologickom prostredí.

Prijatím otvoreného štandardu, akým je RCS, spoločnosť Apple nielenže zlepšuje ponuku svojich produktov, ale zároveň sa prispôsobuje trendom v odvetví, ktoré smerujú k väčšej interoperabilite a používateľskému pohodliu.

Kedy Apple zavedie RCS do iOS? Apple si môže dať načas 

Beeper Mini android ios imessage
Zdroj: YouTube / 9to5Mac (úprava redakcie)

V tejto chvíli môžeme napísať len toľko, že v tejto oblasti používateľom oboch platforiem svitá na lepšie časy. Zároveň však platí, že na protokol RCS si možno ešte počkáme, hoci podľa Google bude dostupné na iOS už na jeseň 2024.

Dôvodom je fakt, že novinka nemusí byť súčasťou prvej verzie operačného systému iOS 18, ale objaviť sa môže až v neskorších aktualizáciách iOS 18.1 alebo iOS 18.2.

Je to klasická taktika spoločnosti Apple, pomocou ktorej získava viac času na testovanie a zároveň motivuje používateľov, aby zostali navnadení a aby pravidelne aktualizovali svoje zariadenia s vidinou pridania nových praktických funkcií. Nechajme sa teda prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.