Spoločnosť OpenAI predstavila nový jazykový model svojej umelej inteligencie, ktorý nesie názov GPT-4 a mnohí ho považujú za revolúciu. V tomto článku si povieme všetko, čo potrebujete vedieť o novej AI a taktiež to, ako si ju vyskúšať prakticky okamžite úplne zadarmo – hoci existuje aj spoplatnená možnosť cez ChatGPT Plus. Tak poďme na to.

Čo je to GPT-4, ktorý nahrádza GPT-3.5?

Spoločnosť OpenAI pred niekoľkými dňami predstavila novú verziu jazykového modelu svojej umelej inteligencie, ktorá nesie názov GPT-4. Pokiaľ by sme si chceli tento názov trošku viac rozviesť, znamenal by Generative Pre-trained Transformer (Generatívny predtrénovaný transformátor).

Táto technológia využíva strojové učenie na to, aby dokázala vytvárať text, ktorý pripomína klasickú ľudskú reč. Výsledky bývajú tak presné, že sa od „robotickej reči skoro nedajú rozoznať. Potvrdil to aj nedávny test, v ktorom dokázala umelá inteligencia GPT-4 oklamať človeka aby za ňu urobil špinavú robotu.

Používatelia z celého sveta doposiaľ používali staršiu verziu GPT-3.5, ktorá bola aj súčasťou obľúbeného chatbota ChatGPT, ktorý prišiel na trh ešte v novembri 2022. Ten môžete nájsť aj na jednej z najdrahších domén v histórii Ai.com.

Schopnosti novej GPT-4 posúvajú hranice. Toto je hlavný rozdiel oproti GPT-3.5

GPT-4
Zdroj: Unsplash / D Koi

Pokiaľ ste si vyskúšali GPT-3.5, určite vás táto umelá inteligencia ohromila svojimi schopnosťami. Predstavte si teda, že GPT-4 robí v podstate to isté, no oveľa lepšie. Navyše sa tento jazykový model naučil pracovať nielen s textom, ale aj obrázkami. Jeho schopnosti sú preto ešte rozmanitejšie než predtým.

Systém vám bude odpovedať na všetky možné otázky, ktoré mu položíte. Rovnako tak by mal byť schopný vykonať výpočty na základe priložených dát či dokonca grafov. Množstvo každodenných činností, ktoré vám zaberú desiatky minút (ak nie hodiny) zvládne umelá inteligencia GPT-4 v priebehu sekúnd. Doslova sa budete pozerať na to, ako v reálnom čase nahrádza vašu prácu.

Odfotíte jej chladničku a GPT-4 vám povie, čo si máte uvariť

Ako dopĺňa portál The Verge, nový systém je multimodálny čo mu dodáva vyššie uvedenú schopnosť pracovať s obrázkami (čo v GPT-3.5 nebolo možné). GPT-4 jednoducho analyzuje celý obsah fotky alebo grafiky, ktorý do nej vložíte a následne ho spojí s textovou informáciou.

Dôležité je však upozorniť, že stále nedokáže generovať tento druh obsahu podobne, ako napríklad DALL-E, Midjourney alebo Stable Diffusion.

Prečítajte si tiež  5 aplikácií, ktoré dnes stiahneš zadarmo. (24.7.2019)

Denník The New York Times to vyskúšal v praxi a výsledkom sa nestačil diviť. Do GPT-4 zaslal obrázok plnej chladničky surovín s otázkou, aké jedla je z nich možné pripraviť. Umelá inteligencia fotografiu preskúmala a po krátkej chvíli prišla s viacerými nápadmi na sladké alebo slané jedlá.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Autori testu ale doplnili, že AI urobila v prípade jedného jedla chybu, keď navrhla wrap, ku ktorému na fotke chýbala tortila. Určite však nejde o nič, čo by sa nedalo v budúcnosti zdokonaliť.

Dôležité je tiež zdôrazniť, že testovanie obrázkov v GPT-4 nie je momentálne prístupné verejnosti, nakoľko vývojári z OpenAI nepriniesli túto funkciu na žiadnu platformu, na ktorej sa tento jazykový model v súčasnosti nachádza. Už čoskoro by sa to ale mohlo zmeniť.

Kedy vyšla na trh GPT-4 a ako si ju vyskúšať? 

Jazykový model GPT-4 bol predstavený verejnosti 14. marca 2023 a teda približne štyri mesiace potom, čo sa svetu sprístupnila technológia ChatGPT s jazykovým modelom GPT-3.5. Žiaľ, prístup ku nemu zatiaľ nie je taký jednoduchý.

Pokiaľ si chcete vyskúšať GPT-4 v rámci služby ChatGPT, musíte si zaplatiť 20 $ (cca 18,8 €) za plán ChatGPT Plus. Tu však treba zdôrazniť, že aj v takomto prípade budú existovať limity používateľov, ktorí môžu nového chatbota využívať. Ani keď si teda zaplatíte nebudete mať stopercentnú istotu, že si novinku vyskúšať naplno.

ChatGPT Plus cena
Zdroj: Unsplash / Emiliano Vittoriosi

Našťastie však existuje ešte jeden spôsob, ako si môže prakticky ktokoľvek vyskúšať GPT-4 úplne ZADARMO. My sme ho v redakcii otestovali a môžeme potvrdiť, že naozaj funguje. Objavil ho portál Windowscentral a v praxi je veľmi jednoduchý, nakoľko spolupracuje so službou Bing od spoločnosti Microsoft.

Ako si vyskúšať GPT-4 úplne zadarmo? 

Aby ste v tom mali lepší prehľad, pripravili sme si pre vás aj jednoduchý návod, v ktorom sme zhrnuli celý postup, ako si vyskúšať GPT-4 úplne zadarmo.

  • Stiahnite si prehliadač Edge na tejto internetovej stránke (dostupné aj pre Mac) a nainštalujte si ho do svojho počítača.
  • Akonáhle bude celý proces hotový, otvorte prehliadač a v pravej vrchnej časti si vytvorte Microsoft konto (prípadne sa zaregistrujte s už existujúcim účtom).
  • Ak ste prihlásení, v ľavej vrchnej časti kliknite na tlačidlo Chat. Teraz ste sa dostali bezplatne a bez čakania priamo ku GPT-4. Umelej inteligencie sa môžete opýtať akúkoľvek otázku a ona vám z radosťou odpovie.
Prečítajte si tiež  iOS 18.2 rozšíri podporu pre Apple intelligence. Ako je na tom Slovensko?

 

Stiahnite si prehliadač Edge od spoločnosti Microsoft
Zdroj: Microsoft (snímka obrazovky)
V ľavej vrchnej časti sa zaregistrujte alebo prihláste
Zdroj: Microsoft (snímka obrazovky)
V ľavej vrchnej časti vyberte tlačidlo Chat
Zdroj: Microsoft (snímka obrazovky)
Užívajte si umelú inteligenciu GPT-4
Zdroj: Microsoft (snímka obrazovky)

Ako funguje Bing Chat od spoločnosti Microsoft? 

Mnohí ľudia do dnešných dní nevedia, prečo je jazykový model GPT tak úzko spätý so spoločnosťou Microsoft, keď za ním stojí úplne iná firma, spoločnosť OpenAI, ktorú ešte v roku 2015 založili Elon Musk a Sam Altman.

Reklama

Odpoveď je úplne jednoduchá a súvisí s ohromnou investíciou vo výške až 1 miliardy dolárov od Microsoftu, ktorú OpenAI získalo v roku 2019. Aj preto túto AI nájdeme napríklad v službe Bing Chat a čoskoro sa rozšírili ďalej.

Bing Chat využíva GPT-4 a prekonáva ChatGPT v aktuálnosti dát

ChatGPT
Zdroj: Unsplash / Emiliano Vittoriosi

V praxi ide o jedného z najpokročilejších chatbotov súčasnosti, ktorý využíva technológiu LLM OpenAI – GPT-4. Ako uviedol viceprezident spoločnosti Microsoft a šéf marketingu Yusuf Mehdi, v priebehu jediného mesiaca od spustenia Bing Chat sa na platforme uskutočnilo cez 45 miliónov chatov.

Dnes vďaka tomu zaznamenáva vyhľadávací nástroj Bing viac ako 100 miliónov aktívnych používateľov denne!

Azda najväčším benefitom Bing Chatu je, že má plný prístup na internet na rozdiel od klasického nástroja ChatGPT. Používatelia vďaka tomu získajú oveľa presnejšie a hlavne riadne zazdrojované výsledky vyhľadávania. ChatGPT pre porovnanie využíva stále dáta z roku 2021, ktoré nemusia byť aktuálne.

Môže sa jazykový model GPT-4 pomýliť? 

OpenAI / ChatGPT / umelá inteligencia / AI
Zdroj: Unsplash / Boliviainteligente

Aj keď je nová technológia fascinujúca, stále netreba zabúdať na to, že ide len o „umelú“ a nie skutočnú inteligenciu. Samotná spoločnosť OpenAI priznala, že aj modernejší GPT-4 je náchylný na to, aby robil chyby, hoci by sa to malo v porovnaní s GPT-3.5 výrazne zlepšiť.

Na jeho výstupy by ste sa ale určite nemali stopercentne spoliehať a radšej si informácie dodatočne overovať. Technológia totiž skresľuje fakty a taktiež zvykne urobiť chybu v rámci svojho uvažovania.

Loopi reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -