O operačnom systéme iOS 14 sme už počuli veľa. Jedna z vecí, ktorá mnohých potešila (a iných nahnevala) je napríklad prítomnosť widgetov na domovskej ploche. Určite vás zaujíma odkiaľ pochádzajú tieto informácie. Dnes sa na internete objavila správa, ktorá prezrádza, akým spôsobom unikol iOS 14.

iOS 14 ako je možné, že o ňom vieme tak veľa?

Oficiálne by mal byť predstavený až 22. júna na WWDC 2020. Napriek tomu o novinke vieme viac, ako je to v tomto období bežné. To, že poznáme dizajn iPhonu 12 mesiace pred predstavením, nie je nič netradičné. Applu sa už roky nedarí ustriehnuť si hardvér. Pred oficiálnou prezentáciou sme poznali tvary mnohých (dnes už starších) generácii jablkového smartfónu, ako napríklad iPhone 6, iPhone 7, iPhone X, iPhone 11 atď… Úniky sa zvyknú objavovať niekedy vo februári alebo marci.

Čo sa ale týka operačných systémov, tie do oficiálneho predstavenia ešte nikdy neunikli na internet. V tomto roku to bolo ale ináč. Približne od januára počúvame o tom, aký bude iOS 14 „prelomový“. Ako je to možné? Portál Appleinsider sa dostal k informáciám, ktoré nám hovoria trochu viac o danom úniku. Ak ste si mysleli, že ho spôsobil zamestnanec spoločnosti Apple (tak ako my), boli ste na omyle. V skutočnosti je to iný príbeh.

Takto bude vyzerať iOS 14 na iPhone
iOS 14

Za všetko môže podľa zdrojov iPhone 11, ku ktorému sa hackeri dostali ešte v decembri 2019. Ten patril neznámej firme z dodávateľského reťazca spoločnosti Apple v Číne. Pravdepodobne mal slúžiť ako testovací hardvér avšak okolnosti zariadili, že sa dostal do zlých rúk a následne bol predaný za tisíce dolárov šikovným počítačovým expertom. Hackeri už potom nemali veľa práce s tým aby extrahovali internú zostavu iOS 14 a zverejnili ju (respektíve predali) na internete.

Informácie sú staré pol roka

Týmto príbehom sa dostávame aj ku jednému problému. Keďže bol iOS 14 „ukradnutý“ ešte v decembri 2019, znamená to, že všetky informácie, ktoré o ňom vieme, pochádzajú z tohto obdobia. Určite už vtedy systém tvoril „nosnú kostru“ pre oficiálnu verziu avšak pochybujeme, že sa v ňom nachádzalo úplne všetko. Takisto sa môže stať, že pri niektorých veciach Apple rozhodlo ináč a v iOS 14 ich vo finále neuvidíme. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to napokon celé dopadne.

Jablková spoločnosť tento rok úplne podcenila úniky a to čo nám pravidelne predstavuje ako „novinky“ (iPad Pro 2020, iPhone SE 2, MacBook Air/Pro) zvyknú byť len očakávané produkty. Možno, že sa Tim Cook opäť rozhodne zriadiť špeciálny tím, ktorí už v minulosti fungoval (no medzičasom bol rozpustení) a staral sa o utajovanie informácii. Uvidíme…

Prečítajte si tiež  Apple Watch Pro dostanú prepracovaný dizajn. V tejto veci však Apple sklame!
iOS 14 ako je možné, že o ňom vieme tak veľa?
iOS 14 ako je možné, že o ňom vieme tak veľa?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.