Dlhé roky sa vedú na internete siahodlhé debaty o tom, ktorý operačný systém v mobilných zariadeniach je ten lepší. Prečo dávajú niektorí používatelia prednosť Androidu a iní zase nedajú dopustiť na iOS od spoločnosti Apple? Na túto otázku sa pokúsil odpovedať Marques Brownlee vo svojom najnovšom porovnaní, ktoré sa mu skutočne podarilo. Výsledok vás možno prekvapí.

Začnime tým, aké kritéria Marques v rámci tohto testu použil. Vytvoril sedem samostatných kategórií (Možnosti úprav, Funkcie, Jednoduchosť používania, Aktualizácia a podpora, Aplikácie, Nadšenie, Ekosystém) a následne v nich porovnal jednotlivé operačné systémy medzi sebou. V niektorých kategóriách dominoval iOS, v iných zase Android. Vo finále však lepšie skóre dosiahol len jeden systém.

Možnosti úprav

Android ios 16 kopírovanie
Zdroj: Twitter / TechDroider

V tejto oblasti sa spoločnosť Apple najmä v posledných rokoch posunula míľovými krokmi smerom dopredu. Z konzervatívneho prístupu sa stal viac otvorený a iPhone nám zrazu umožňuje používať widgety, upravovať si uzamknutú obrazovku a veľa ďalšieho. Problémom však je, že firma sa stále obmedzuje len na svoje vlastné riešenia, o ktorých je presvedčená, že sú lepšie a hlavne tie správne.

Naopak, Android je oveľa viac otvorený operačný systém. Ak niekomu záleží na personalizácii, práve tu nájde to „pravé orechové„. Na veľa zariadeniach si napríklad môžete umiestniť aplikácie na domovskej ploche kdekoľvek chcete. Na iOS nemôžu byť nikdy vo voľnom priestore (vždy musia byť minimálne posledné v rade).

Rovnako tak si tu viete prispôsobiť veľkosť widgetov, meniť fonty a podobne. Aj keď je iPhone a iOS stále viac otvorený, toto tu zatiaľ nefunguje a obávame sa, že ešte dlho fungovať nebude. V kategórii Možnosti úprav teda vedieť Android v pomere 1:0.

Funkcie

Android iPhone
Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger / Masakaze Kawakami (úprava redakcie)

Či už si kúpite Android alebo iOS, na konci dňa zistíte, že tieto operačné systémy majú veľmi podobné funkcie. Je to preto, lebo sa dlhé roky kopírujú a jeden od druhého učia, ako to urobiť čo najlepšie pre používateľa. Ak však máme byť objektívni, práve Android je ten, ktorý mal v tejto oblasti vždy trochu navrch a iOS naopak ten, ktorý s funkciami zaostával.

Je síce pravda, že v iPhone nájdete špičkový režim sústredenia, rôzne bezpečnostné funkcie, podporu pre Dynamic Island či prakticky dokonalý systém vyhľadávania stratených zariadení, no na Androide viete ísť viac do hĺbky.

Dokážete si tu napríklad sami nastaviť rýchlosť nabíjania zariadenia, obnovovaciu frekvenciu (Hz) displeja atď. Aj to je dôvod, prečo po tejto kategórii podľa Brownleeho vedie Android nad iOS 2:0 a my s ním súhlasíme.

Prečítajte si tiež  Google Chrome začal konečne šetriť RAM. Platí to aj pre Mac!

Jednoduchosť použitia 

Unsplash / Hardik Sharma (úprava redakcie)

Veľa ľudí sa sťažuje na to, že iPhone je celé roky rovnaký a majú úplnú pravdu. Spoločnosť Apple nemení veci, ktoré fungujú a tak môžete prakticky 16 rokov používať skoro rovnakú domovskú obrazovku.

Rovnako sa len veľmi pomaly mení aplikácia Fotoaparát, funkcie uzamknutej obrazovky, používateľské rozhranie a tiež vstavané aplikácie. Apple volí stratégiu pomalých a opatrných zmien a veľmi si potrpí na spätnej väzbe zo strany zákazníkov, čo sme mohli vidieť aj nedávno pri zmene umiestnenia tlačidla na ukončenie hovoru. Áno, dnes už je na pôvodnom mieste.

Pri smartfónoch s operačným systémom Android to ale celkom takto nefunguje. V prvom rade rôzni výrobcovia majú ku celej veci iný prístup a využívajú vlastné nadstavby, ktoré sa medzi sebou líšia.

V druhom rade Google razí odvážnejšiu cestu, pri ktorej vykonáva veľké zmeny a potom sleduje, či sa ujmú, alebo nie. Z pohľadu inovácie je to možno dobré, no z pohľadu používateľskej skúsenosti nie. Aj preto je v kategórii Jednoduchosť použitia víťazom iPhone od Apple, ktorý však stále prehráva v pomere 1:2 proti Androidu.

Aktualizácie a podpora

iPhone 14 Pro Max (iOS) vs Samsung Galaxy Z Fold4 (Android)
Zdroj: Unsplash / Lucas Hoang / Jonas Leupe (úprava redakcie)

Nebudeme si klamať, toto je kategória, v ktorej je jasným víťazom spoločnosť Apple. Najnovšie operačné systémy si dokážete nainštalovať aj na 5 rokov staré zariadenia, pričom bezpečnostné aktualizácie dostávajú dokonca aj 10 ročné smartfóny. A nie je to len klasický „krčmový výmysel„. V roku 2023 bol aktualizovaný iPhone 5S, ktorý Apple vydalo ešte v roku 2013! Toto sa vo svete Androidov takmer vôbec nevidí.

Je síce pravda, že jednotlivé spoločnosti sa snažia v tomto smere Apple dobehnúť. Samsung napríklad sľubuje 4 ročnú podporu pre svoje nové zariadenia a Google chce prísť v prípade zariadení Pixel dokonca s 5 ročnou podporou.

To, či sa to podarí však uvidíme až o spomínaných 5 rokov a tiež nie je jasné, či sa bude Google naďalej zaujímať aj o staršie, ako päťročné produkty v rámci bezpečnostných updatov. Aj preto v tejto kategórii dorovnáva iOS na Android v pomere 2:2.

Aplikácie

App Store Google Play
Zdroj: Google / Apple

Možno si teraz poviete, že výsledok tohto porovnania vyhrá Google Play, pretože sa v ňom nachádza podstatne viac apiek. Treba si však uvedomiť, že v tejto oblasti je dôležitejšia kvalita nad kvantitou a preto získava ďalší víťazný bod spoločnosť Apple.

V App Store sú apky posudzované podľa oveľa prísnejších pravidiel a taktiež sú navrhnuté tak, aby fungovali, ako na novom, tak aj na 5 rokov starom iPhone.

Prečítajte si tiež  Posledné voláne číslo môžeš vytočiť aj takto!

Pri Androide sa často stretávame s tým, že apky nie sú s niektorými produktami dokonalo kompatibilné, pretože je tu obrovské množstvo uhlopriečok, rozlíšení či rozložení (skladacie zariadenia), pre ktoré musia byť dokonalo prispôsobené. A v tomto ohľade vývojári nedokážu vyhovieť každému.

Aj preto sa v tejto kategórii dostáva do vedenia spoločnosť Apple s celkovým počtom bodov 3:2 nad Androidom. Začína ísť do tuhého.

Nadšenie

Smsung Galaxy Z Flip 4 zľava
Zdroj: YouTube / Yehia Radwan / Mobile Tech Review (úprava redakcie)

Táto kategória môže byť pre niekoho diskutabilná, no z nášho pohľadu je v tomto teste veľmi vhodná. Je síce pravda, že o novom iPhone sa vždy píše vo všetkých médiách a jeho predstavenie sledujú desiatky tisíc ľudí po celom svete naživo. Sme z jeho technológií ale rok čo rok nadšení? To asi ťažko.

iPhone sa mení len veľmi pomaly a aj keď prináša zaujímavé vylepšenia, len občas ich môžeme označiť za revolučné. Pozrime sa, ale na zariadenia s Androidom. Tie dnes dokážu mať skladacie displeje, môžu byť zamerané na hry, ponúkajú 200 Mpx fotoaparát s 10-násobným optickým zoomom a veľa ďalšieho. V kategórii Nadšenie teda dorovnáva na 3:3 Android a aj keď sme zástancami iOS, s Brownleeho názorom súhlasíme. Rozhodne teda posledná kategória.

Ekosystém

Apple zariadenia
Zdroj: MacRumors

Možno si teraz poviete, že tu nemôže vyhrať nič iné, ako Apple. Tak isté to však nie je. Aj keď je pravda, že technologický gigant z Cupertina má medzi svojimi zariadeniami špičkový ekosystém, toto isté sa dá povedať napríklad aj o spoločnosti Samsung.

Jej produkty, medzi ktoré patria telefóny, inteligentné hodinky či tablety medzi sebou komunikujú veľmi podobným spôsobom. Navyše je ich kompatibilita obohatená aj o úplne iné zariadenia, ktoré Apple neponúka. Hovoríme o chladničkách, televízoroch či napríklad práčkach.

Na druhej strane, Apple má v tomto smere stále trochu navrch. Stačí sa pozrieť na to, ako perfektne funguje technológia iMessage či FaceTime. Taktiež tu máme už vyššie spomínanú funkciu Find My, ktorá zapája do hľadania prakticky každé iOS zariadenie po celom svete, aby našla váš stratený iPhone.

Toto sú funkcie v rámci ekosystému, ktorým zatiaľ žiaden výrobca spoliehajúci sa na operačný systém Android nemôže konkurovať a presne preto v tejto oblasti predsa len vyhráva spoločnosť Apple a tým sa stáva aj oficiálnym víťazom testu v pomere 4:3. Alebo nie?

Výsledok, ktorý je iný, ako si myslíte 

Aj keď je pravda, že v uvedených kategóriách vyhrala spoločnosť Apple, ešte stále nemôžeme jej platformu iOS označiť za tú lepšiu. Marques Brownlee totiž upozorňuje, že každý spotrebiteľ je iný a má iné preferencie. Zatiaľ čo pre niekoho nemusia byť podstatné možnosti úprav či jednotlivé funkcie systému, pre iného to môžu byť kľúčové vlastnosti, bez ktorých si svoj smartfón nedokáže predstaviť používať.

Prečítajte si tiež  8 funkcií, ktoré chceme vidieť v iOS 18

Presne preto musí o víťazovi testu rozhodnúť každý sám. A dá sa to urobiť nasledovne bez ohľadu na to, ktorú platformu práve používate. Urobte si rebríček z vyššie uvedených kategórii a ku každej napíšte svoje hodnotenie napríklad od 1 do 5, ako moc je pre vás daná kategória dôležitá. Vyzerať to môže nasledovne:

  1. Možnosti úprav (3)
  2. Funkcie (4)
  3. Jednoduchosť používania (4)
  4. Aktualizácie a podpora (4)
  5. Aplikácie (2)
  6. Nadšenie (2)
  7. Ekosystém (3)

Následne si sčítate body podľa jednotlivých víťazov kategórií a týmto spôsobom zistíte, ktorá platforma by bola pre vás lepšia. V našom prípade to napríklad dopadlo v pomere 13 bodov (Apple) vs 9 bodov (Android), čo nás celkom prekvapilo. 

Sám Marques Brownlee, ktorý sa postaral o porovnanie v texte vyššie, v ktorom vyhral iOS skončil s výsledkom, kde mu vlastne viac vyhovuje konkurenčná platforma Android (13:10). Ako je to u vás? 

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -