Technologický gigant urobil strategický krok, keď predstavil 4 nové iPhony v troch odlišných veľkostiach. Podľa analytickej spoločnosti Kantar, ktorá sa špecializuje na prieskumy trhu, vznikol celkom nový trend v oblasti malých a prémiových smartfónov.

iPhone 12 mini ako trendsetter

Vo chvíli, keď sa stali dohady o 5,4″ iPhone 12 mini skutočnosťou, v redakcii sme mali veľkú radosť. Už dlho tu nebol prémiový model s ideálnymi rozmermi pre použitie v jednej ruke. Apple ho navyše „neoklieštilo“ o žiadne funkcie svojho väčšieho, 6,1″ bračeka. Rozdiel je len v uhlopriečke a kapacite akumulátora.

V základnej verzii nájdeme procesor A14 Bionic, 4GB RAM, 2 fotoaparáty na zadnej strane, podporu 5G siete, kvalitný OLED displej a mnoho ďalšieho.

Ak sa pozrieme do minulosti, Apple už niekoľko rokov neponúka prémiový model v týchto rozmeroch. Doposiaľ tu bol len 5,8″ iPhone 11 Pro, XS a X. Ani túto veľkosť ale nemožno považovať za „malú“.

Kantar tvrdí, že viac ako 12% nakupujúcich si vyberá podľa toho, či sa im smartfón zmestí do ruky a do vrecka. Aj keď to nepôsobí ako horibilné číslo, v kontexte niekoľkých desiatok či stoviek miliónov predaných kusov predstavuje slušný podiel na trhu.

V skorej budúcnosti očakávame, že sa k tomuto trendu pripoja aj ostatní výrobcovia. Samozrejme, že podobné zariadenia existujú už dnes, Apple predsa neobjavilo Ameriku. Len extrémne málo z nich ale pochádza z prémiovej triedy, v ktorej dokážu konkurovať tým najlepším z najlepších.

Analytik Ming-Chi Kuo predpokladá, že iPhone 12 mini bude tvoriť cca 10-15%-ný podiel na trhu. To celkom súhlasí s odhadmi od Kantaru. Reálne výsledky ale uvidíme až po prvých mesiacoch predaja.

Len tak mimochodom, zariadenie si budete môcť na Slovensku predobjednať od 6. novembra. Do predaja sa dostane 13. novembra. Autorizovaný predajca m:zone bude naskladňovať medzi prvými. Ak máte záujem, kliknite na túto stránku, vyberte si farbu a úložisko a následne pokračujte na tlačidlo „Mám záujem“. Po vyplnení údajov vás bude spoločnosť kontaktovať.

Tu je cenník iPhonu 12 mini v jednotlivých verziách.

  • iPhone 12 mini (64GB) – 799€
  • iPhone 12 mini (128GB) – 849€
  • iPhone 12 mini (256GB) – 969€
Prečítajte si tiež  70% všetkých aktívnych zariadení má systém iOS 13!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.