Apple predstavilo iPhone 12. Jeho zostava počíta so štyrmi samostatnými modelmi (iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max). V tomto článku sa zameriame na najmenší, 5,4″ variant. Poďme na to.

Dôležité informácie a parametre:

OLED displej, ktorý budete ovládať jednou rukou.

Ani v základnom prevedení vlajkových lodí nenájdete LCD. Každý iPhone 12 (vrátane verzie „mini“) ponúka OLED displej. Aby toho nebolo málo, jedná sa špičkový Super Retina XDR panel s kontrastným pomerom 2 000 000:1 a farebnou škálou P3. Zariadenie podporuje HDR a tak isto True Tone. Rozlíšenie je 2340×1080 pixelov (476ppi).

Technologický gigant v rámci prezentácie uviedol, že zapracoval aj na odolnejšom krycom sklíčku. Nájdeme tu špeciálny keramický povrch zvyšujúci odolnosť voči poškodeniu a pádom. Všetko zabezpečuje unikátny proces teplotnej kryštalizácie.

Perfekcionistov poteší, že rámčeky okolo displeja sú príjemne „chudé“ (v porovnaní s iPhonom 11/XR). Zapríčinila to práve zmena technológie (z LCD na OLED).

Aj keď je iPhone 12 mini drobné zariadenie, v skutočnosti poskytuje relatívne veľkú, 5,4″ uhlopriečku. Bez problémov si tu teda zahráte hry, pozriete film či odfotíte fotografie. Hlavnou výhodou bude možnosť ovládania v jednej ruke. Na toto sa naozaj tešíme.

Hranatý dizajn a pestré farby

Novinka nám pripomína iPhone 4/4S alebo iPhone 5/5S/SE. Jej rám nie je zaoblený ale plochý. Celá konštrukcia je menšia ako iPhone SE 2. generácie. Myslíme si, že pre mnohých našich čitateľov pôjde o totálny „must-have“ produkt.

Apple nám prezradilo, že iPhone 12 mini je od iPhonu 12 odlišný len vo veľkosti. Dizajn a technológie ostávajú rovnaké. Niektoré detaily sú evidentne prevzaté z iPhonu 11. Všetko nám tu ale hrá na 100% a vyzerá to super.

Slot pre SIM kartu nájdete (po novom) na ľavej strane. Pravú časť rámu obsadil matný prúžok, ktorý slúži (pravdepodobne) ako 5G anténa. Novinka je k dispozícii v piatich farebných prevedeniach (modrá, zelená, červená, čierna a biela).

Sami sa nevieme rozhodnúť, ktorá jej „pasuje“ najviac. Po materiálovej stránke rátajte s hliníkom a lesklým sklom tak ako minulý rok. Na túto triedu je to štandard.

Zadný fotoaparát iPhonu 12 mini prekvapí svojimi schopnosťami

Hoci je toto zariadenie maličké, zmestili sa sem až dve šošovky fotoaparátu. Rozlíšenie 12MP nikoho nenadchne ale ani neurazí. Schválne sa sami seba spýtajte, či potrebujete viac…

Prečítajte si tiež  Face ID by mohlo fungovať aj s rúškom. Bezpečnosť je ale prvoradá.

K dispozícii budete mať širokouhlý a ultraširokouhlý objektív. Rozloženie je síce rovnaké, no snímač narástol a slnečná clona sa rozšírila (v porovnaní s iPhonom 11). Fotenie bude zábavou.

Štandardný, širokouhlý objektív ponúka clonu f/1.6. V praxi to využijete pri zhoršených svetelných podmienkach. Procesor A14 Bionic zabezpečí vylepšenie Deep Fusion a Night Mode. Týka sa to aj selfie kamery.

Prepracovaný zadný fotoaparát
Prepracovaný zadný fotoaparát
Prepracovaný zadný fotoaparát

Zabudnúť by sme nemali na podporu Smart HDR 3 (lepšie vyváženie bielej, kontrastu, textúr a sýtosti pri každej fotografii), či možnosť natáčať Dolby Vision HDR video pri 30fps. V nočnom režime sa dá vytvárať Time-Lapse.

Hoci „tú pravú“ revolúciu v tejto oblasti priniesol skôr iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, pre bežného spotrebiteľa sa jedná o viac ako postačujúci hardvér. Aj so základným iPhonom 12 mini vytvoríte nádherné snímky či videá, ktoré budú stáť za to. Nepotrebujete teda vlajkovú loď.

Procesor A14 Bionic a podpora 5G

Inžinieri vložili do vývoja čipu A14 Bionic mnohomesačnú prácu a výsledky sú viac než pôsobivé. Vyrába sa 5nm procesom, čo zabezpečuje nižšiu energetickú náročnosť. Pokiaľ by sme ho postavili voči najsilnejším konkurentom na trhu, zistili by sme, že v priamom porovnaní vedie výpočtový a grafický výkon o cca 50%. To sú neuveriteľné čísla.

Obsahuje viac než 11,8 miliárd tranzistorov a 16-jadrový Neural Engine. Ten je o 80% výkonnejší oproti A13 Bionic. iPhone 12 mini môžete poriadne zaťažiť. Jeho čip by sa nemal zapotiť ani pri najnáročnejších procesoch.

Apple uvádza, že zvládne až 11 biliónov operácií za sekundu. Odzrkadlí sa to na svižnosti zariadenia, hraní hier, fotení, natáčaní videa a tak ďalej.

Aj keď to na Slovensku možno nie je úplne aktuálne, zariadenie môžete pripojiť k 5G sieti. Apple tvrdí, že jeho technológia poskytne až 4Gbps sťahovanie a 200Mbps nahrávanie. Uvidíme, aké to bude v praxi. Zatiaľ však iba v zahraničí. Malá poznámka k tejto časti, jedná sa o najmenší 5G smartfón súčasnosti!

Výdrž batérie

Apple sa pri žiadnom z predstavovaných iPhonov nepochválilo výdržou batérie. Pri jednom z nich to bolo ale viac ako nutné. Aj keď má iPhone 12 mini hendikep v oblasti akumulátora, v skutočnosti sú rozdiely (podľa oficiálnych údajov) minimálne.

Apple uvádza, že 5,4″ model vydrží o 1 hodinu kratšie pri prehrávaní videa. My rátame s reálnym rozdielom na úrovni 10-15% (v porovnaní s iPhonom 12 6,1″). Myslíme si však, že s celodennou výdržou nebude problém. Nechajme sa prekvapiť a počkajme si na prvé testy.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 2 (iPhone 9) zrejme klope na dvere! Prísť môže tento týždeň.

Cena a dostupnosť

Pokiaľ sa vám nové zariadenie zapáčilo, máme pre vás zlú správu. Apple ho na rozdiel od iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro nezačne predávať tento mesiac. Predobjedávky budú spustené až 6. novembra a do predaja sa dostane 13. novembra.

Za 5,4″ iPhone 12 mini zaplatíte rovnako ako za iPhone 11 (v roku 2019). Napriek tomu ale v balení neočakávajte 20W nabíjací adaptér a ani slúchadlá EarPods. K dispozícii má byť iba lighnting kábel a návody (dosť odvážne riešenie). Tu je slovenský cenník:

  • iPhone 12 mini 64GB – 799€
  • iPhone 12 mini 128GB – 849€
  • iPhone 12 mini 256GB – 969€

Pokiaľ chcete iPhone 12 medzi prvými, určite sledujte autorizovaného predajcu m:zone.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.