Prakticky od začiatku roka sa objavujú úniky, ktoré nám naznačujú, že Apple už nepracuje na 5,4″ iPhone 14 mini. Namiesto neho sa máme dočkať zariadenia, ktoré bude presným opakom toho, čo vystihovalo model „mini“. Apple chystá iPhone 14 Max s obrovským 6,7″ displejom, ktorý by mal byť dostupnejšou alternatívou pre záujemcov o smartfón s veľkou uhlopriečkou.

A aj keď ešte nič nie je na 100 % potvrdené, tento krok je viac ako logický a pochopiteľný. Pokiaľ vás zaujíma dôvod, prezradíme vám ho nižšie v článku.

Prečo sa Apple chystá „zabiť“ iPhone 14 mini? 

iPhone 13 mini
Zdroj: SvetApple.sk

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako pomerne zvláštny krok. Veď v roku 2022 nebudeme mať žiaden high-end model s kompaktnými rozmermi, ale dočkáme sa len veľkých zariadení so 6,1″ a 6,7″ displejmi. Bežnému používateľovi sa teda môže zdať, že v portfóliu značky vznikne medzera, ktorú nevyplní žiaden model. Tento predpoklad však nie je úplne správny.

Treba si uvedomiť, že aj keď je 5,4″ iPhone naozaj vydarený, drvivá väčšina ľudí oň nejaví záujem. V súčasnosti sa výrobcovia predbiehajú v tom, kto svojmu zákazníkovi ponúkne väčšiu uhlopriečku.

Na malé displeje teda vo výrobe a ani ponuke nezostáva miesto a pre spoločnosť Apple je výhodnejšie takéto zariadenie prestať úplne predávať, ako ho nasilu tlačiť do svojej ponuky len preto, aby malo zopár zákazníkov na výber. Žijeme predsa v dobe, kedy trh neovládajú emócie ale peniaze, no a tie hovoria jasnou rečou.

Analytické dáta všetko potvrdzujú

iphone 13 mini v bielej farbe
Zdroj: Unsplash / Vince Picipo

Ak ste presvedčení o tom, že iPhone 12 mini a iPhone 13 mini sú populárne modely, možno váš názor zmení výskum od spoločnosti Counterpoint research, ktorý mapoval predaje za apríl 2022. Ten potvrdil, že iPhone je jasným lídrom na trhu a ľudia majú smartfón od spoločnosti Apple najradšej.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Problém je však v tom, že drvivá väčšina z nich siahala po veľkých obrazovkách alebo cenovo dostupnejších riešeniach. Priesečník medzi týmito dvoma svetmi, ktorým mal byť dostupnejší a menší model „mini“ akosi nefunguje.

Veď jediným iPhonom v TOP 10, ktorý mal uhlopriečku menšiu ako 6″, bol iPhone SE 2022. Veľmi podobné výsledky by sme mohli vidieť aj pri starších dátach, ktoré sa tej istej analytickej spoločnosti podarili zozbierať za celý rok 2021. Tu však iPhone SE 2022 nahradil predchodca, iPhone SE 2020.

Najpredávanejšie smartfóny marec 2022
Zdroj: Counterpoint

Aj keď by teda Apple chcelo, s takýmito štatistikami by pred svojimi investormi veľmi ťažko zdôvodňovalo, prečo stále investuje do modelu „mini“, ktorý evidentne nezarába dostatok financií.

Hoci možno menšia uhlopriečka drobnému percentu používateľov vyhovuje viac, trh a predaje jasne odpovedajú, že pre malé smartfóny už v ponuke nie je miesto. Škoda, nielen vám, ale aj nám bude iPhone 14 mini chýbať.

Prečo sa Apple rozhodlo zamerať na obrovský iPhone 14 Max, ktorý pochádza z opačného konca ponuky?

iPhone 14 Max a iPhone 14 v čiernej farbe
Zdroj: TechViral

Výborná otázka, na ktorú sa dá pomerne ľahko odpovedať. Pokiaľ sa spoločnosť Apple drží na TOP 5 priečkach najpredávanejších smartfónov so štyrmi modelmi, pričom tri z nich majú 6,1″ uhlopriečku a jeden 6,7″, prečo tento potenciál nezužitkovať ešte viac?

Technologický gigant z Cupertina evidentne cíti dopyt po veľkých zariadeniach a preto sa na ne intenzívne sústredil. Napríklad aj taký Samsung ponúka dostupnejšie modely s veľkým displejom, ktoré obsadzujú vo vyššie uvedenom rebríčku tri miesta zo štyroch.

Recept veľkých smartfónov, ktoré nemajú prémiové funkcie teda evidentne funguje a dostatočne dokáže zasýtiť potreby zákazníkov. Aj preto sa touto cestou vyberie spoločnosť Apple.

Rozhodujúca bude cena 

No a tu sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu, čím je ako vždy cena. Zatiaľ čo zariadenia s veľkými displejmi od spoločnosti Samsung sú relatívne lacné, ak by ste si dnes chceli kúpiť 6,7″ uhlopriečku v iPhone 13 Pro Max, pripraviť si musíte aspoň 1229,00 €, čo je pre väčšinu bežných ľudí jednoducho veľa. Ku tomuto ešte prirátajme, že budúci iPhone 14 Pro Max bude aspoň o 120,00 € drahší ako predchodca a úspech lacnejšieho iPhonu 14 Max máme na svete.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Tento model by mal totiž začínať na cene cca 1099,00 €, čím by bol o cca 250,00 € lacnejší ako vlajková loď. Áno, bude okresaný o niektoré funkcie, no to je väčšine ľuďom, ktorí potrebujú tráviť čas na webe, sociálnych sieťach a aplikáciách na úpravu fotiek vlastne úplne jedno.

Štandardného spotrebiteľa totiž nezaujíma 120 Hz displej, ProRes video alebo LiDAR skener. Štandardný používateľ chce odomknúť svoje zariadenie, natočiť si krátke video na TikTok, zatelefonovať svojmu blízkemu a toto všetko zopakovať niekoľkokrát denne tak, aby mu vydržala baterka od rána do večera. Aj preto nebude chcieť každý investovať do verzie „Pro Max“ ale uspokojí sa aj s lacnejšou ponukou.

Ako budeme mať možnosti pri výbere budúceho „malého“ telefónu? 

Asus Zenfone 9
Zdroj: Asus

Pokiaľ vám prekážajú veľké uhlopriečky a chcete niečo menšie v štýle iPhonu 12 mini alebo iPhonu 13 mini, čoskoro vám v ponuke spoločnosti Apple zostane len iPhone SE 2020 alebo jeho modernejší nástupca iPhone SE 2022 s čipom A15 Bionic a 5G.

Ak sa však nebudete vedieť uspokojiť s týmito ponukami, riešením už bude iba prechod na platformu Android. Napríklad Asus Zenfone 9 je úplne nová alternatíva, ktorej displej ponúka necelých 6″ a podľa všetkého ide v súčasnosti o jeden z najlepších smartfónov, aké sa dajú na trhu kúpiť. Tak čo, do čoho pôjdete vy?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -