Tak ako všetko, aj iPhone sa z roka na rok vyvíja. Kým kedysi ľudia preferovali jeho praktickú 3,5″ uhlopriečku, dnes chcú presný opak. Spoločnosť Apple na to v roku 2022 zareaguje štvoricou modelov, pričom dva menšie dostanú 6,1″ displej a dva väčšie 6,7″ displej. To však znamená, že sa raz a navždy budeme musieť rozlúčiť s iPhonom 13 mini (ktorý dnes kúpite od 689,00 €), respektíve jeho nástupcom. Po tom, čo bol 5,4″ iPhone komerčne neúspešný, preň v ponuke už nezostalo miesto.

Onedlho bude teda tvoriť základ portfólia novej „štrnástkovej“ rady iPhone so 6,1″ displejom a k dispozícii bude vôbec po prvýkrát aj jeho väčšia alternatíva iPhone 14 Plus / 14 Max so 6,7″ displejom.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Pre náročnejších používateľov bude potom pripravený iPhone 14 Pro (6,1″) a absolútnou vlajkovou loďou má byť iPhone 14 Pro Max (6,7″). Dnes nás ale bude zaujímať práve lacnejšie prevedenie tohto veľké phabletu.

iPhone 14 Plus / 14 Max bude (ne)dokonalým zariadením 

iPhone 14, iPhone 14 Plus / Max, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
Zdroj: YouTube / zollotech

Nízky záujem o iPhone 12 mini a iPhone 13 mini spoločnosti Apple odhalil, že pracovať na malých uhlopriečkach do budúcnosti nedáva veľký zmysel. Ľudia chcú čoraz väčšie displeje, ktoré zobrazujú viacej obsahu, hoci aj na úkor pohodlného ovládania a ergonómie. Všetko sa to koniec koncov potvrdilo už v roku 2014, keď Apple predstavilo 4,7″ iPhone 6 a 5,5″ iPhone 6 Plus. Z týchto modelov sa stal predajný hit prakticky po celom svete.

iPhone 14 Plus alebo Max (presný názov ešte nie je známy) bude teda druhá najdostupnejšia verzia v ponuke, no k dispozícii bude mať obrovský 6,7″ displej pre tých, ktorí možno nie sú až takí nároční a nepotrebujú verziu „Pro Max“ za mastný príplatok.

iPhone 14 Max a iPhone 14 v čiernej farbe
Zdroj: TechViral

Po technologickej stránke nemá ísť o vrcholovo vybavené zariadenie. Spoliehať sa bude na minuloročný čip A15 Bionic, 6 GB operačnej pamäte RAM, dve šošovky fotoaparátu v zadnej časti a technológiu Face ID pre odomykanie tvárou. Toto všetko sú veci, ktoré v spoločnosti Apple považujú za pomyselný štandard a podľa všetkého by mali vyhovovať drvivej väčšine zákazníkov.

iPhone 14 Plus / 14 Max teda nebude predstavovať vrchol ponuky, no pôjde o akýsi kompromis, ktorý bude medzi sebou spájať dva svety. Zaujať by mal najmä masy, ktoré spoločnosť Apple nedokázala osloviť svojim iPhonom 12 mini / 13 mini v uplynulom období.

Konečne cenovo dostupný veľký iPhone 

iPhone 14, iPhone 14 Plus / Max, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
Zdroj: EverythingApplePro

Pokiaľ ste si chceli doteraz kúpiť iPhone so 6,7″ displejom, museli ste si zaobstarať to najlepšie z najlepšieho. Po novom vám ale bude stačiť podstatne menej peňazí na to, aby ste sa mohli tešiť z väčšej uhlopriečky, ktorá bude osadená v slabšom hardvéri. Aj keď to zatiaľ nevieme úplne presne, Apple by malo v roku 2022 svoje iPhony zdražovať. Ich ceny sa môžu zvýšiť v závislosti od verzie na úrovni od 100 do 200 €.

To znamená, že základný iPhone 14 so 6,1″ displejom bude štartovať na hranici 999,00 € a jeho väčší 6,7″ braček iPhone 14 Plus / 14 Max by mal byť dostupný od 1099,00 €. Stále to však bude podstatne menej ako 1249,00 € za iPhone 14 Pro (6,1″) alebo 1349,00 € za TOP model iPhone 14 Pro Max (6,7″).

Prečítajte si tiež  Prečo má iPhone stále notch aj keď konkurencia používa omnoho menšie výrezy? Poznáme odpoveď

Potencionálni záujemcovia teda výrazne ušetria a dostanú obrovské zariadenie, ktoré bude dostatočne atraktívne. Veď nie každému ide o výkon alebo počet fotoaparátov. Niekto chce skrátka veľký a spoľahlivý iPhone, na ktorom bude môcť vykonávať každodenné úkony. No a model 14 Plus / 14 Max by mal túto úlohu zvládať naozaj bravúrne.

iPhone 14 Max v bielej, čiernej, modrej a červenej farbe
Zdroj: AppleInsider

Čo sa týka dátumu predstavenia, ten ešte oficiálne ohlásený nebol, no vďaka tomu, ako dobre poznáme spoločnosť Apple, ho môžeme s vysokou presnosťou stanoviť už dnes.

Udalosť by sa mala konať v druhý septembrový utorok – 13. 9. 2022. O tri dni neskôr potom budú spustené predobjednávky – 16. septembra 2022 a o týždeň aj samotný predaj. Ten bude štartovať 23. septembra. Všetko budeme samozrejme sledovať a akonáhle sa dozvieme niečo nové, pokúsime sa vám to sprostredkovať ako prví.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -