Spoločnosť Apple predstavila nový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktorý priniesol vôbec po prvýkrát v histórii titánový rám. Technologický gigant z Cupertina sa pochválil, že toto zariadenie nie je iba oveľa odolnejšie, než predošlé verzie z nehrdzavejúcej ocele, ale aj citeľne ľahšie. Portál Macrumors uvádza, že z toho môžete byť príjemne prekvapení.

Aby sme to lepšie vysvetlili, spoločnosť Dr. Drang zistila, že keď budete držať iPhone 15 Pro v ruke, pocitovo môžete nadobudnúť dojem, že je ešte ľahší, než udáva výrobca. Platí to najmä vtedy, keď si túto váhu porovnáte so staršími generáciami. Dôvodom má byť samozrejme prechod na titán ale aj zmena momentu zotrvačnosti zariadenia.

Aby sme to lepšie vysvetlili, iPhone 14 Pro vážil 206 gramov a jeho nástupca má už iba 187 gramov, takže „schudol“ o príjemných 19 gramov, čo je ekvivalent 9 %. Novinári ale po prvom kontakte so zariadením ešte na evente tvrdili, že im prišiel rozdiel vo váhe omnoho výraznejší.

No a presne za to môže fyzikálny jav známy, ako moment zotrvačnosti, ktorý zdá sa spoločnosť Apple dokázala efektívne využiť vo svoj prospech.

Rozloženie hmotnosti urobí na iPhone veľa 

iPhone 15 Pro
Zdroj: YouTube / Marques Brownlee (snímka obrazovky)

Moment zotrvačnosti by sme mohli charakterizovať, ako jeden zo základných fyzikálnych pojmov, ktorý meria odpor objektu voči rotačnému pohybu. Jeho hodnota závisí od množstva hmotnosti objektu a tiež od toho, ako je táto hmotnosť rozložená. Rozhodujúce je, že čím ďalej je hmotnosť od osi otáčania objektu, tým väčší je moment zotrvačnosti.

Pri bežne používaných predmetoch a zariadeniach, ako sú napríklad smartfóny ale aj tablety a podobne, tento odpor voči rotácii zohráva významnú úlohu v rámci toho, ako ťažký alebo ľahký sa zdá byť počas každodenného používania.

Keďže spoločnosť Apple prešla v roku 2023 z nehrdzavejúcej ocele na titán, ktorý je umiestnený po vonkajšom obvode nového iPhonu 15 Pro, podstatná časť níženia hmotnosti telefónu bola lokalizovaná na vonkajších okrajoch zariadenia. Tým podľa analýzy dokázala spoločnosť Apple minimalizovať hmotnosti po obvode zariadenia, čoho výsledkom bolo výrazné zníženie momentu zotrvačnosti telefónu. Geniálne!

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro s čipom M1 Max obdržal vyšší grafický výkon ako PlayStation 5

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -