Spoločnosť Apple nám na konferencii Wonderlust predstavila nový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktorý dostal do vienka úplne nový procesor A17 Pro. Ide o extrémne výkonný čip, ktorý je ako prvý v mobilnom priemysle produkovaný za pomoci 3 nm výrobného procesu. Len krátko po skončení eventu sa navyše objavili jeho Geekbench testy a výsledky sú neuveriteľné. iOS sa opäť vzdiali Androidom na kilometre ďaleko.

Aby sme šli rovno k veci, iPhone 15 Pro mal v štandardnom jedno-jadrovom Geekbench teste dosiahnuť skóre až 2 908 bodov, zatiaľ čo pri rozšírenom viac-jadrovom Geekbench teste predstavovalo skóre 7 328 bodov. Pokiaľ si to porovnáme s predošlým čipom A16 Bionic, ktorý Apple používa v klasickom iPhone 15, ale aj iPhone 14 Pro, ide o zásadný posun smerom vpred.

Starší procesor dosiahol v jednoj-adrovom Geekbench teste skóre 2 642 bodov a vo viac-jadrovom Geekbench teste 6 739 bodov. Netreba zabúdať, že už čip A16 Bionic prekonával Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

iPhone 15 Pro Max geekbench
Zdroj: MySmartprice
iPhone 15 Pro Max geekbench
Zdroj: MySmartprice

Ak teda nové vrcholové iPhony porovnáme s aktuálnou vlajkovou loďou od spoločnosti Samsung, zistíme, že tá ťahá za oveľa kratší koniec. Samsung Galaxy S23 Ultra dosiahol v jedno-jadrovom teste 1 878 bodov a vo viac-jadrovom teste 4 873 bodov.

V tomto zariadení sa pri tom nachádza jemne upravená verzia čipu Snapdragon 8 Gen 2. iPhone teda počíta svoj náskok s poriadnou rezervou. Uvidíme, ako na to začiatkom budúceho roka zareaguje konkurent z Južnej Kórei.

iPhone 15 Pro / 15 Pro Max má väčšiu operačnú pamäť RAM

iPhone 15 Pro predaje
Zdroj: Apple

Zatiaľ čo všetky doteraz predstavené iPhony disponovali maximálne 6 GB operačnou pamäťou RAM, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max má k dispozícii až 8 GB RAM. Je to teda slušný nárast, ktorý zúžitkujú v praxi najmä profesionálne zameraní spotrebitelia.

Nový procesor A17 Pro má k dispozícii 6-jadier CPU, z ktorých sú štyri zamerané na úsporu energie a dve na extrémny výkon. Tento 3 nm čip má celkovo až 19 miliárd tranzistorov a 6-jadrová GPU je o 20 % rýchlejšia, než pri procesore A16 Bionic.

iPhone 15 Pro dostal do vienka aj hardvérový ray tracing (namiesto softvérového riešenia), vďaka čomu má až štvornásobnú rýchlosť. Aj to je jeden z dôvodov, vďaka ktorému si na tomto smartfóne už na budúci rok budeme môcť užívať konzolové herné tituly, ako napríklad Assassin’s Creed Mirage. Viac sa dočítate tu.

Ak vás zaujímajú informácie týkajúce sa nových smartfónov z dielne Apple, určite si nenechajte ujsť naše články, v ktorých sme zhrnuli všetky zásadné novinky modelového radu iPhone 15.

Prečítajte si tiež  Fotoaparát v iPhone 15 bude hlavnou hviezdou Apple eventu. Má priniesť bezkonkurenčnú kvalitu

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -