V kanadskom Montreale začali zneužívať lokátory AirTag od spoločnosti Apple ako nástroj, ktorý zjednodušuje krádeže vozidiel. O tejto téme napísal správu portál Macrumors. Tento problém vzbudil veľkú pozornosť, takže polícia v meste Burlington v štáte Vermont vydala varovania pre vodičov, najmä tých, ktorí nedávno navštívili Montreal.

Dômyselné a zároveň nekalé sledovanie vozidiel skrz AirTag bolo odhalené po tom, čo dvaja obyvatelia Burlingtonu objavili AirTagy vo svojich vozidlách po výletoch do Montrealu. Podobné prípady boli navyše polícii nahlásené už skôr.

Istý Ethan Yang, ktorý sa vracal z rodinnej návštevy v Montreale zistil, že má pri sebe AirTag, ktorý mu nepatrí. Pomocou svojho telefónu dokázal aktivovať zvukovú funkciu lokátora a objaviť ho v prednej mriežke svojho vozidla.

Ryan McLiverty, analytik kybernetickej bezpečnosti vo vermontskom spravodajskom centre upozornil na tento trend a zaznamenal nárast podobných aktivít.

Zločinci v Montreale nielenže sledujú vozidlá na účely krádeže, ale špekuluje sa, že používajú AirTagy aj na označovanie vozidiel na účely cezhraničného obchodovania s drogami.

AirTag je voči podobným aktivitám chránený, no nemusí to stačiť 

Čo všetko dokáže AirTag za 30 €? Kúpiť by ste si ho mali aj vy
AirTag od Apple je veľmi kompaktný. Aj preto je ho možné ukryť v aute bez toho, aby si to niekto všimol (foto: Unsplash / Onur Binay / Auguras Pipiras (úprava redakcie)

Majitelia vozidiel, ktorí sa obávajú sledovania pomocou AirTagov, sa môžu upokojiť. Zariadenie má totiž niekoľko bezpečnostných funkcií, pomocou ktorých dá o svojej prítomnosti po určitom čase vedieť.

Spoločnosť Apple navrhla AirTag tak, aby odosielal upozornenia, ak sa na dlhší čas odlúči od svojho majiteľa, čím sa zabezpečí, že používatelia iPhonov dostanú upozornenia o akýchkoľvek neznámych sledovacích zariadeniach, ktoré sa nachádzajú v ich okolí.

Okrem toho ani používatelia systému Android nie sú ponechaní v neistote, pretože ich telefóny dokážu rozpoznať neznáme sledovacie zariadenia Bluetooth vrátane AirTagov.

Na druhej strane si však vždy treba uvedomiť, že ak vodič upozornenie nezaznamená, alebo si nevšimne zvuk, ktorý AirTag vydáva (dokonca môže mať aj odstránený reproduktor), stále je vystavený potencionálnej hrozbe. Aj preto odborníci odporúčajú zvýšenú ostražitosť. Podobné praktiky sa môžu v budúcnosti objaviť aj u nás na Slovensku.

AirTag vám dokáže zachrániť auto 

HAKA system
AirTag zachránil Slovákovi luxusnú Toyotu za desiatky tisíc eur. Ukradnuté vozidlo vypátrali v Poľsku (Foto: Facebook / HAKA / snímka obrazovky (úprava redakcie)

Nebudeme si klamať, AirTag od Apple, ktorý kúpite po kliknutí na tento odkaz len za 31 €, môže byť tým najdostupnejším spôsobom, ako si zabezpečiť motorové vozidlo.

Jednoducho ho niekde schováte a ak by vám auto niekto ukradol, je vysoká šanca, že si ho v priebehu prvých hodín nevšimne a ani nedostane na svoj smartfón žiadne upozornenie.

Pekným príkladom je prípad, o ktorom sme informovali koncom predminulého roka. Istý Slovák dokázal nájsť ukradnuté auto vďaka AirTag len pár minút po tom, ako zistil, že mu neparkuje pred domom.

Prečítajte si tiež  Názov iPhone 13 sa objavil na štítkoch balenia zariadenia

Taktiež ste možno zaznamenali omnoho novší prípad, o ktorom sme písali cez týždeň. V tom ukradli zlodeji luxusnú Toyotu a v priebehu dňa sa vozidlo podarilo vypátrať v Poľsku. Ak teda ešte nemáte AirTag ukrytý vo svojom aute, toto je ideálny čas na to, aby ste to zmenili.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -