Prvá časť článku, v ktorom sme sa venovali piatim faktom ohľadom iPhonu si získala slušný ohlas. Presne preto pokračujeme ďalším dielom, v ktorom sa dočítate niečo nové. Poďme na to:

5. Apple pracovalo na iPhone už v roku 1983

Možno si poviete, že koncepcia smartfónu s dotykovou obrazovkou je pomerne novou záležitosťou. Apple nám ju ukázalo v roku 2007. Prvý iPhone mal kapacitný displej a možnosť ľahkého ovládania prstami. V Cupertine však s podobnou myšlienkou pracovali už dlhé roky predtým.

Písal sa rok 1983, keď firma vyrobila prvý telefón s dotykovým displejom. V tom čase ju viedol Steve Jobs. Koncept bol na jednej strane revolučný, no na strane druhej nepredajný (vysoká cena). Aj preto ho Apple nikdy nepredstavilo. Za duchovného otca projektu sa označuje inžinier Hartmut Esslinger.

Uhlopriečka zariadenia bola v tom čase oveľa väčšia ako dnes. Pripomínala skôr iPad, no obsahovala veľké biele slúchadlo pre telefonovanie. Na ovládanie čiernobielej obrazovky slúžil stylus. Mohli ste tu kresliť, písať či odosielať správy. Prototyp zariadenia predbehol svoju dobu.

4. Význam písmena „i“ v slove iPhone

iphone

Názov väčšiny zariadení od spoločnosti Apple začína písmenom „i“. Nejedná sa o žiadnu náhodu ale o zaujímavý príbeh. Všetko to začalo ešte v roku 1998, keď Steve Jobs predstavil prvý iMac. Počas prezentácie uviedol, že písmeno „i“ odkazuje na internet.

V tom čase bolo pripojenie k sieti niečo nové a výnimočné. iMac umožňoval jednoduchý prístup k internetovým stránkam pre celé masy ľudí za prijateľnú cenu.

V roku 2007 bol iPhone prezentovaný ako zariadenie kombinujúce mobilný telefón, iPod a „internetový komunikátor“. Veľmi podobne to bolo aj v roku 2010 v prípade iPadu. Skrytý význam písmena „i“ je teda celkom logický.

3. Extrémne utajenie

Keď technologickú spoločnosť riadil Steve Jobs, firme sa darilo oveľa lepšie utajovať informácie. Pokiaľ sa začal vývoj nového produktu, vedela o tom iba hŕstka zainteresovaných ľudí. „Vo vnútri“ sa dokonca podávali falošné správy (jednotlivým tímom). Ak by niekde niečo uniklo, ľahšie by sa vyhľadával zdroj.

Prvý iPhone sa počas vývojá nazýval „Projekt Purple 2„. Označovali ho tak vývojári, dizajnéri a inžinieri. Skutočné meno dostal až v apríli 2006. Steve Jobs ho predstavil v januári 2007.

Finálnemu dizajnu predchádzalo množstvo prototypov. Pozrieť si ich môžete v galérii tohto článku. Pozorné oko zachytí, že sa na nich objavoval aj názov „iPod“. To je jasný dôkaz toho, že ani samotní dizajnéri zrejme nevedeli, na čom robia.

Prečítajte si tiež  Obľúbený seriál Slovákov Wednesday môže na Netflixe skončiť. Poznáme dôvod

2. Na vývoji prvého iPhonu sa podieľalo AT&T.

atat iPhone

V čase, keď začali prvé práce na iPhone, oslovil cupertinský gigant amerického operátora Verzion so žiadosťou o spoluprácu. Ten vypracoval zmluvné podmienky, ktoré sa Applu nepáčili. Presne preto kompetentní kontaktovali aj spoločnosť „Cingular Wireless“ (AT&T Mobility). S tou sa úspešne dohodli.

Vývoj trval približne 2 a pol roka. Začiatok projektu sa datuje niekedy okolo rokov 2004-2005. Navrhnúť takéto zariadenie nebolo lacné. Odhady hovoria o nákladoch vo výške 150 miliónov amerických dolárov. Investícia sa ale vyplatila. Dnes je iPhone najpredávanejší smartfón na svete. Užšiu spoluprácu Applu a AT&T môžeme pozorovať dodnes.

1. Pri iPhone 6S sa predalo 50 zariadení za sekundu!

Rok 2015 si v Apple zaznačili ako jeden z najúspešnejších v histórii. Firma predstavila vylepšený iPhone 6S s novým hardvérom a farebnou kombináciou „Rose Gold“.

Zákazníci boli takí nadšení, že behom prvého víkendu objednali neuveriteľných 13 miliónov kusov zariadení. Takéto čísla sú aj na jablkovú spoločnosť rekordné a nezvyčajné. V prepočte to znamená, že Apple predalo zhruba 50 nových smartfónov každú jednu sekundu (v rámci víkendu). Konkurencia sa nestačila čudovať. Mali ste ho aj vy?

V redakcii už pripravujeme tretí diel tohto miniseriálu, ktorého sa dočkáte v dohľadnej dobe. Ešte raz pridávame odkaz na prvý diel (v prípade, že ste ho vynechali). Ktorý fakt vás zaujal najviac? Dajte nám vedieť v komentároch.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.