Spomeňme si na rok 2015

Možno sa čudujete, prečo sa na začiatku vraciam do minulosti, no má to svoje logické odôvodnenie. Práve v roku 2015 urobilo Apple odvážny krok, s ktorým demonštrovalo potrebu štandardizácie univerzálneho konektora. Spomeňte si na obľúbený MacBook 12″, ktorý poskytoval jeden USB-C port určený na všetko.

Malý počítač ste cez túto koncovku nabíjali, pripíjali k príslušenstvu alebo k Thunderbolt káblom. Hoci to nebolo ideálne, Apple obetovalo MagSafe, čo bol veľmi prekvapivý čin.

Práve v tomto období bol do sveta vyslaný jasný signál, že potrebujeme zmenu a USB-C sa javila ako vhodná cesta na jej dosiahnutie. Postupne sa port dostal aj do ďalších Macov a dokonca aj do iPadov.

Človek by si skoro naivne povedal, že Apple to zjednotí všade, a teda aj pri iPhone a príslušenstve (AirPods, ovládač na Apple TV atď). To sa žiaľ nestalo.

Lightning nie je zlý, no prečo ho nenahradiť lepším USB-C?

Na túto otázku hľadám odpoveď už niekoľko rokov. USB-C používam na Macu, na iPade a mnohých iných zariadeniach, ktoré nepochádzajú od Apple. Je síce pravda, že jeho koncovka je o niečo širšia ako Lightning, no povedzme si na rovinu, že rozdiel je to zanedbateľný.

Modernejší konektor má navyše niekoľko výhod ako vyššiu prenosovú rýchlosť dát, rýchlejšiu schopnosť dobíjania zariadenia, mimoriadnu univerzálnosť a ďalšie. Jeho používanie je skrátka vo všetkých smeroch lepšie a nech mám Apple akokoľvek rád, tento argument sa objektívne vyvrátiť nedá.

Komentár: Apple sa drží lighnitngu viac, ako treba. USB-C chceme skoro všetci

Stačí sa už iba zamyslieť nad tým, že niekam cestujete s Macom, iPadom, iPhonom a AirPods. Za normálnych okolností by vám stačila len jedna USB-C nabíjačka. Takto ich však so sebou vláčite dve a pokiaľ máte ešte iné zariadenie, ako napríklad Apple Watch, v batohu vám zavadzajú tri.

Apple v roku 2016 odstránilo z iPhonu 7 3,5mm jack, lebo nás chcelo zbaviť káblov a zároveň naučiť používať bezdrôtové slúchadlá. V skutočnosti nás však v roku 2021 káblami zbytočne zahlcuje a to je nie iba nepohodlné, ale aj neekologické.

Osobne si myslím, že by sa prechodom z Lightningu na USB-C vôbec nič nestalo a ohlasy by boli iba pozitívne. Pozrite sa len na iPad Pro, pri ktorom prítomnosť USB-C azda nikto nikdy nekritizoval.

Možno nám pomôže Euróspka Únia

Verejnosť často vníma Európsky parlament ako orgán, ktorý prichádza so zbytočnými a nepotrebnými nariadeniami. Jeho posledné rozhodnutie ma však popravde potešilo, pretože môže ukončiť dlhoročnú „ságu“ Lightning konektora.

Prečítajte si tiež  5 aplikácii, ktoré sú práve teraz zadarmo

Ak sa podarí pripraviť a odsúhlasiť nový zákon, môže sa stať, že Apple už nebude môcť predávať na území EU žiadne zariadenia, ktoré by nemali USB-C. Znamenalo by to prispôsobenie celej plejády produktov od najlacnejších iPadov, až po najdrahšie iPhony.

Technologický gigant sa prostredníctvom svojich vyhlásení bráni, že EU týmto spôsobom potláča inováciu. Ako som však napísal vyššie, USB-C nie v ničom horšie ako Lighnting, a naopak má výhody, z ktorých môžu ťažiť používatelia. Potláčanie inovácie považujem za veľmi zlý a nešťastný argument.

Apple môže presedlať na MagSafe

Na záver ešte posledná myšlienka, ktorá je žiaľ v tejto situácí veľmi reálna. Aj keď sme ku zjednoteniu nabíjacieho konektora bližšie, než kedykoľvek predtým, ľahko sa môže stať, že Apple namieša karty celkom iným spôsobom. Dlhé mesiace sa špekuluje, že budúci iPhone nedostane žiaden konektor a budeme ho nabíjať cez MagSafe (predstavený v iPhone 12).

Toto riešenie by na jednej strane dávalo zmysel, no na strane druhej ho azda nikto nechce vidieť v praxi. Práve MagSafe nebol navrhnutý vôbec dobre a okrem otáznej rýchlosti nabíjania sa používatelia stretávajú aj s nepríjemnými škrabancami na obaloch (ktoré musia systém podporovať) a sklenenom tele iPhonov.

Vážne si teda v tejto chvíli neprajem nič iné pri iPhone 12S viac, než dostal USB-C konektor, ktorý je univerzálny, funkčný, otestovaný a hlavne jednotný pre všetky ostatné produkty.

Napíšte mi do komentára, či s mojim názorom súhlasíte alebo nie a pokojne doplňte akékoľvek informácie, ktoré sa podľa vás ku tejto téme hodia. Budem rád za všetky vaše postrehy, ktoré mi poskytnete.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.