Spoločnosť, ktorá sa zameriava na zdieľané jazdy vyšetruje závažný incident kybernetickej bezpečnosti, ktorý sa týka hackerského útoku. Uber mal napadnúť len 18-ročný mladík, ktorý tvrdí, že získal administrátorský prístup ku firemným nástrojom, medzi ktoré patrí Amazon Web Services a Google Cloud Platform.

Ako píše denník The New York Times, Uber preventívne odstavil viacero interných systémov, vrátane platformy Slack, pričom v súčasnosti zahájil rozsiahle vyšetrovanie.

- Reklama -

Keď túto spoločnosť kontaktovala redakcia magazínu The Verge, hovorca Uberu odmietol odpovedať na otázky. Novinárov však nasmeroval na Twitter, kde firma zabezpečujúca zdieľané jazdy zverejnila oficiálne stanovisko:

„Momentálne reagujeme na incident v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Sme v kontakte s orgánmi činnými v trestnom konaní a zverejníme tu ďalšie aktualizácie, keď budú dostupné,“ uvádza Uber vo vyhlásení.

Hacker dal o sebe vedieť na platforme Slack 

Samotný hacker nechcel zostať v utajení a preto sa rozhodol zamestnancom do interného systému Slack napísať nasledovnú správu „Oznamujem, že som hacker a Uber utrpel narušenie údajov,“. Táto správa sa dokonca dostala aj na sociálnu sieť Twitter, kde obletela celý svet.

Hacker doplnil aj dôverné informácie o spoločnosti, ku ktorým získal prístup, čím potvrdil, že skutočne napadol interné systémy. V správe tiež spomenul, že Uber nedostatočne platí svojich vodičov.

Zamestnanci Uberu si mysleli, že ide o žart 

Uber na telefóne a vodič uberu v aute
Zdroj: Unsplash / Tingey Injury Law Firm / Tom Morbey

Samotná správa bola podľa zverejnených informácií natoľko drzá, že si mnohí zamestnanci spoločnosti Uber mysleli, že ide len o vtip. Okamžite na ňu začali pridávať veselé emotikony, sirény či dokonca popcorn.

Hacker pre denník The New York Times prezradil, že má len 18 rokov a Uber hackol pre zábavu. Taktiež získal zdrojový kód spoločnosti a v súčasnosti zvažuje, že ho zverejní.

Na sociálnej sieti Twitter sa tiež objavil príspevok, v ktorom hacker uvádza, že sa do systémov Uber dostal skrz prihlasovacie údaje získané od zamestnanca, prostredníctvo sociálneho inžinierstva. To mu umožnilo dostať sa až k internej firemnej VPN.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.