Spoločnosť, ktorá sa zameriava na zdieľané jazdy vyšetruje závažný incident kybernetickej bezpečnosti, ktorý sa týka hackerského útoku. Uber mal napadnúť len 18-ročný mladík, ktorý tvrdí, že získal administrátorský prístup ku firemným nástrojom, medzi ktoré patrí Amazon Web Services a Google Cloud Platform.

Ako píše denník The New York Times, Uber preventívne odstavil viacero interných systémov, vrátane platformy Slack, pričom v súčasnosti zahájil rozsiahle vyšetrovanie.

Keď túto spoločnosť kontaktovala redakcia magazínu The Verge, hovorca Uberu odmietol odpovedať na otázky. Novinárov však nasmeroval na Twitter, kde firma zabezpečujúca zdieľané jazdy zverejnila oficiálne stanovisko:

„Momentálne reagujeme na incident v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Sme v kontakte s orgánmi činnými v trestnom konaní a zverejníme tu ďalšie aktualizácie, keď budú dostupné,“ uvádza Uber vo vyhlásení.

Hacker dal o sebe vedieť na platforme Slack 

Samotný hacker nechcel zostať v utajení a preto sa rozhodol zamestnancom do interného systému Slack napísať nasledovnú správu „Oznamujem, že som hacker a Uber utrpel narušenie údajov,“. Táto správa sa dokonca dostala aj na sociálnu sieť Twitter, kde obletela celý svet.

Hacker doplnil aj dôverné informácie o spoločnosti, ku ktorým získal prístup, čím potvrdil, že skutočne napadol interné systémy. V správe tiež spomenul, že Uber nedostatočne platí svojich vodičov.

Zamestnanci Uberu si mysleli, že ide o žart 

Uber na telefóne a vodič uberu v aute
Zdroj: Unsplash / Tingey Injury Law Firm / Tom Morbey

Samotná správa bola podľa zverejnených informácií natoľko drzá, že si mnohí zamestnanci spoločnosti Uber mysleli, že ide len o vtip. Okamžite na ňu začali pridávať veselé emotikony, sirény či dokonca popcorn.

Hacker pre denník The New York Times prezradil, že má len 18 rokov a Uber hackol pre zábavu. Taktiež získal zdrojový kód spoločnosti a v súčasnosti zvažuje, že ho zverejní.

Na sociálnej sieti Twitter sa tiež objavil príspevok, v ktorom hacker uvádza, že sa do systémov Uber dostal skrz prihlasovacie údaje získané od zamestnanca, prostredníctvo sociálneho inžinierstva. To mu umožnilo dostať sa až k internej firemnej VPN.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Prečítajte si tiež  Jeden telefonát ju stál viac ako 1 400 €. S takýmto podvodom sa môžete stretnúť aj na Slovensku. Na čo si dávať pozor?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.