Spoločnosť Apple sa včera postarala o predstavenie niekoľkých nových produktov, spomedzi ktorých bez pochýb vyniká najmä nový Mac Studio. Ten dostal okrem minuloročného procesoru M1 Max aj nový ešte výkonnejší čip M1 Ultra. Aby sme si tento výkon vedeli lepšie predstaviť, testeri z Geekbench ho porovnali s Macom Pro s 28-jadrovým Intel procesorom.

Prečítajte si tiež  Apple práve predstavilo šialený Mac Studio. Čo prináša najvýkonnejší jablkový počítač?

Apple na svojej webovej stránke porovnáva nový čip so 16-jadrovým procesorom Intel Xeon W, ktorý sa nachádza v Mac Pro. Uniknutý výsledok Geekbench však odhalil, že čip M1 Ultra je dokonca výkonnejší aj ako 28-jadrový Intel Xeon W, ktorý bol doteraz najvýkonnejším procesorom dostupným pre tower počítač od firmy Apple.

Nie je prekvapením, že M1 Ultra dosiahol v jednojadrovom teste skóre 1747 bodov, čo je takmer rovnaké skóre ako ostatné varianty M1. Je to spôsobené tým, že hlavný rozdiel medzi nimi je v počte jadier. Pokiaľ však ide o viacjadrové procesory, 20-core M1 Ultra dosiahol v teste Geekbench 5 skóre 24 055 bodov.

Zdroj: Apple

M1 Ultra je novým kráľom procesorov

28-jadrový procesor Intel Xeon W-3275M, ktorý je tým najlepším čo môžete v Macu Pro získať, dosiahol vo viacjadrovom teste skóre vo výške 19 951. To znamená, že M1 Ultra je približne o 20 % rýchlejší ako najdrahší procesor dostupný pre Mac Pro od Intelu.

Čísla sú určite prekvapujúce, pretože Mac Studio je oveľa kompaktnejší a rozmerovo menší ako Mac Pro. Napriek tomu, že ponúka viac výkonu to neznamená, že vďaka čipu M1 Ultra je Mac Studio v každom scenári lepší ako Mac Pro. V prípade Macu Pro môžu používatelia skombinovať dva grafické procesory Radeon Pro, každý s kapacitou 64 GB alebo dokonca pridať až 1,5 TB pamäte RAM. V tomto prípade môžu mať doplnkové komponenty väčší vplyv ako výkon CPU.

Podľa Apple má spoločnosť ešte stále v pláne niekedy predstaviť nový Mac Pro s Apple Silicon. Mnoho analytikov sa domnieva, že práve v tomto stroji by sme sa mali dočkať ešte výkonnejšieho čipu M2 po prípade M2 Max, ktorý sa stane novým najvýkonnejším figurantom Apple Silicon.

Prečítajte si tiež  Nový Mac Studio odhaľuje slovenské ceny. Koľko zaplatíme za prémiový počítač?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -